Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 6d. 10:34 , atnaujinta: 2018 gruodžio 6d. 11:49

Dalia Grybauskaitė Seimui siūlo skubos tvarka koreguoti etatinio mokytojų apmokėjimo tvarką

Andrius Navickas ir Dalia Grybauskaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Andrius Navickas ir Dalia Grybauskaitė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė skubos tvarka teiks Seimui pataisas, kurios, kaip viliasi prezidentė, sumažins galimybę savaip interpretuoti etatinio apmokėjimo tvarką. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas sakė labai vertinantis prezidentės žingsnį, tačiau streikas kol kas tęsis – mokytojai nori matyti realius žingsnius.

Prezidentės patarėja Rūta Kačkutė ketvirtadienį sakė, kad prezidentė pataisas Seimui teikia skubos tvarka. Anot jos, pataisos negriaus etatinio apmokėjimo modelio, papildomų biudžeto lėšų jie nepareikalaus.

Prezidentės teikiamos pataisos numato aiškesnę etatinio apmokėjimo struktūrą, lengvesnį jo taikymą mokyklose ir galimybę mažinti atotrūkį tarp skirtingo lygmens mokyklų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė

„Siūlome iš taip vadinamų trijų dabar esamų kišenių palikti tiktai dvi. Viena būtų susijusi su tiesioginiu ugdymo procesu – pamokų vedimu, pasirengimu pamokoms, vertinimu darbų, vadovavimu klasei, o kitą kišenę sudarytų darbas bendruomenei ir profesinis tobulėjimas“, – BNS sakė patarėja.

„Dabar kyla labai daug įtampų, kas yra tas (...) darbas su bendruomene ir profesinis tobulėjimas. Siūlome, kad visus šiuos nuostatus patvirtintų Švietimo ir mokslo ministerija, bet ne pati, o bendradarbiaudama su švietimo bendruomene, atgaivinant Švietimo tarybą“, – pridūrė ji.

Prezidentės patarėjos teigimu, taip pat bus siūloma Švietimo ir mokslo ministerijai tvirtinti rekomendacijas, kaip sudaryti pedagogų darbo grafiką, o tai užvertų galimybę diskriminuoti atskirus mokytojus.

„Vyriausybės abejingumas yra netoleruotinas“

„Pasak prezidentės, šimtmečio reforma negali virsti šimtmečio chaosu. Padėtis mokyklose turi būti stabilizuota, ugdymo procesas atnaujintas, pagarba mokytojams atkurta, o eksperimentavimas vaikų ateitimi turi būti baigtas“, – teigė ji.

Anot patarėjos, Vyriausybės abejingumas stebint keturias savaites trunkantį pedagogų streiką imituojant derybas, tempiant laiką yra netoleruotinas.

„Abi pusės privalo ieškoti neatidėliotinų sprendimų ir kaip galima greičiau susitarti, nes šioje situacijoje įkaitais tapo vaikai ir jų tėvai“, – sakė ji.

Anot jos, etatinio apmokėjimo modelis turėjo būti koreguojamas anksčiau, išryškėjus pirmiems nesklandumams.

„Vyriausybės atsakomybė priimti aiškias trumpalaikio ir ilgalaikio švietimo sistemos finansavimo didinimo, ir jo išdėstymo perspektyvas“, – pabrėžė prezidentės patarėja. Ji konkrečiai neatsakė į klausimą, ar turi būti biudžeto pataisos ir daugiau pinigų mokytojams, tik pakartojo, kad Vyriausybė turi ieškoti galimybių išspręsti susidariusią problemą.

R.Kačkutė, kalbėdama apie pedagogų streiką Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM), sakė, kad situacija yra užsitęsusi.

A.Navickas: mes irgi norime, kad streikas baigtųsi

D.Grybauskaitė ketvirtadienį susitiko su su penkių švietimo profesinių sąjungų atstovais, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininku Eugenijumi Jovaiša bei švietimo srities ekspertais.

A.Navickas iš susitikimo išėjo nešinas prezidentės lauktuvėmis streikuojantiems mokytojams – maišu saldainių.

Jis sakė labai teigiamai vertinantis prezidentės siūlymus. Jo teigimu, profesinė sąjunga pasirengusi dalyvauti diskusijose dėl minėtų pataisų.

Anot A.Navicko, šalies vadovė viliasi, jog streikas greitai baigsis, jis pridūrė, kad streikuotojai to irgi labai nori.

„Streikas tęsiamas, vertinsime siūlymus, žiūrėsime, kaip jie keliauja, kokie terminai išspręsti. Girdėjome prezidentės raginimą Vyriausybei ieškoti tam lėšų. Tikrai nenorime priešinti visuomenės grupių, kaip bando politikai tai pateikti – lyg mes norėtume paimti nuo vaikų, nuo kitų sričių, tikrai to nenorime, bet manome, kad mes pagrįstai galime tikėtis padidinto finansavimo“, – kalbėjo A.Navickas. Jis pabrėžė, kad politikai, aiškinantys, jog dabar biudžeto negali jau pakeisti, gudrauja, nes profsąjunga prašymus padidinti algas pateikė dar pernai.

Nelabai tikėtina, kad mes šiandien tik išgirdę pažadus jau ir nutrauksime tą procesą.

Pirmiausiai, anot A.Navicko, streikuojantys mokytojai norėtų pamatyti prezidentės pataisas. Jis pridūrė, kad gerai nuteikia tai, jog prezidentė yra veiksmo žmogus, kaip ir jo vadovaujama profsąjunga.

„Mums irgi nelengva išgyventi tai, ką mes darome“, – žurnalistams sakė profsąjungos lyderis.

Anot jo, pamačius konkrečius žingsnius, bus sprendžiama, ar tęsti streiką ŠMM, o galbūt pereiti į kitokį, gal švelnesnį, streiką. Jo teigimu, tai labai priklausys nuo to, kaip Vyriausybė pažiūrės į prezidentės raginimą ieškoti pinigų mokytojams.

„Nelabai tikėtina, kad mes šiandien tik išgirdę pažadus jau ir nutrauksime tą procesą, nes buvo per ilgai nesikalbama su mumis, visus metus nebuvo noro“, – sakė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Navickas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Navickas

Jo teigimu, derybas su mokytojais valdžia gali vesti nelaukiant, kada bus paskirtas naujas ministras vietoje išeinančios Jurgitos Petrauskienės.

E.Jovaiša: siūloma atsisakyti trinarės sistemos

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša prezidentės iniciatyvą pavadino puikia. Jis pabrėžė, kad jį džiugina tai, jog nesiūloma apskritai atsisakyti etatinio apmokėjimo.

„Reikia sutarti, ar būdas, kaip tai pakeisti, tinka visiems. Atsisakysime buvusios trinarės sistemos, greičiausiai prieisime prie dvinarės sistemos, kad būtų paprasčiau“, – apie pataisas kalbėjo jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Eugenijus Jovaiša
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Eugenijus Jovaiša

E.Jovaišos teigimu, jis pats yra pateikęs prieš mėnesį pasiūlymą pakelti mokytojų algų koeficientus.

Paklaustas, ar balsuos už biudžetą, jei joms nebus pritarta, E.Jovaiša teigė, kad už biudžetą balsuotų visada.

„Mes padarysime viską, kad mokytojų balsas būtų išgirstas, kuris, tiesą sakant, yra girdimas labai gerai nuo seno Lietuvoje“, – aiškino jis.

Jis nesiėmė prognozuoti, ar Seimas spės priimti pataisas dar šiais metais iki rudens sesijos pabaigos.

„Visaip gali būti, čia jų pasirinkimo reikalas“, – klausiamas, ar tokiu atveju gali būti, kad A.Navickas su mokytojais ŠMM gyvens iki pat Kalėdų, sakė jis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Krasauskienė, Vilija Targamadzė, Jūratė Litvinaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Krasauskienė, Vilija Targamadzė, Jūratė Litvinaitė

Susitikime su prezidente dalyvavusi mokytoja Jūratė Litvinaitė sakė, kad turi būti atkurta Švietimo taryba, kuri būtų tarpininku tarp mokytojų ir švietimo institucijų.

„Kad vyktų nuolatinis dialogas ne tik tada, kai neišklausymas mokytojų virsta protesto akcijomis“, – sakė ji.

Švietimo ateities forumo prezidentė Vilija Targamadzė teigė, kad mokytojų streikas yra pamoka visiems. Ji parodė, kad Lietuvoje niekas nemoka vesti dialogo.

Ji sveikino prezidentės žingsnį koreguoti etatinio apmokėjimo modelį.

„Reikėtų padaryti veiksmų planą, labai aiškų, su datomis, su priemonėmis, pagrįstą finansiškai, kad būtų visiems aišku, ką, kada ir kaip daryti. Dabar visi susipriešinę, o kalbėjimas iš jėgos pozicijos yra visiškai nepateisinamas, jeigu mes norime gyventi demokratinėje visuomenėje“, – pabrėžė ji.

V.Targamadzė pabrėžė, kad į streikuojančias mokyklas turėtų vykti miestų ir rajonų merai, kalbėtis su mokytojais. Jos teigimu, kai kurių mokyklų vadovams taip pat reikėtų pergalvoti savo darbo metodus.

Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) streikuojantys mokytojai trečiadienį kreipėsi į prezidentę prašydami įvertinti situaciją ir priimti atitinkamus sprendimus. Mokytojai teigė, kad susidariusi situacija peržengė vienos profesijos ir jai atstovaujančios institucijos konflikto ribas, o grasinimas fiziniu susidorojimu rodo, kad krizė gilėja.

Trečiadienį premjeras Saulius Skvernelis paskelbė, kad davė nurodymą sukurti derybų grupę dėl viešojo sektoriaus finansavimo iki 2025 metų.

Protestuojanti A.Navicko profsąjunga reikalauja penktadaliu didinti mokytojų atlyginimų koeficientus, taip pat didinti nekontaktinių valandų skaičių priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogams, naikinti pareiginės algos pastoviosios dalies funkcinius intervalus, mažinti klases.

Šios profsąjungos inicijuoti mokytojų streikai dėl rugsėjį įvesto etatinio apmokėjimo ir didesnių algų tęsiasi ketvirtą savaitę.

Komentarai: 34

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Čiužinių karalius Arvydas Padvaiskas valstybinę instituciją kaltina reketu

Vaikai ir jaunuoliai gatvėje: pagalba ateina

Aktualu

Prie kalėdinės mugės vietos Strasbūre aidėjo šūviai: daugėja aukų, užpuolikas sužeistas

Vardai

Simonai Milinytei suėjo 23-eji: „Gimtadienį ir Kalėdas su šeima švęsiu tik sausį“

24sek

Emocijų nesuvaldęs ir techninę gavęs J.Valančiūnas šaukė ant varžovo

Sportas

Užtikrintas Danas Rapšys: į finalą – trečiu rezultatu

Aktualu

Th.May absurdo teatras Vestminsterio rūmuose

Aktualu

Lietuvė išpuolio vietoje Strasbūre: „Supratau tik, kad bėgame nuo kažkokio vyro“

„Ginčas“: kaip vertinti V.Šeškaus isteriją dėl teisėjų?

Aktualu

Orai.lt: šlapdriba maišysis su sniegu

24sek

Europos taurė: D.Dulkio karjeros pasirodymas ir M.Kalniečio klubo nesėkmė

Verslas

J.Mundeikis: panaikinę „gyvulių ūkį” ir turėdami turto mokestį, rastume papildomus 2 mlrd. eurų

N-18 Aktualu

Lietuvės žinutė mamai prieš kraupų nužudymą Anglijoje: dukra prašė jos neieškoti

Interviu Aktualu

T.Berezovecas: „Rusijos žvalgyboje gali dirbti idiotai, bet jie vis tiek sugeba žudyti“

24sek

NBA naktis: pratęstas „Suns“ krachas ir universaliųjų „raketų“ triumfas

Aktualu

Kručinskų šeima nusprendė neįsileisti specialistų į savo namus: „Norisi eiti į šviesą“

Vardai

4 vaikų mama Sophie Guidolin leidžia sau šokoladą ir mėsainius: tobulą figūrą išlaiko vienas triukas

24sek

Nemaloni žinia iš Kinijos – Donatas Motiejūnas patyrė traumą

Vardai

Kalėdų grojaraštis be „Baby, It's Cold Outside“? Tik dabar į dainos tekstą įsiklausę žmonės nustėro

24sek

Dramatiška „Ryto“ pergalė Turine – kroato karjeros šou ir kvaila D.Suttono pražanga

Naujienos

Vardai

Dėvėtų drabužių parduotuvėje rasta princesės Dianos suknelė: aukcione parduodama už 100 tūkst.

Aktualu

Kęstutis Navickas 15min studijoje: miškų normos didinimas buvo didžiausia demotyvacija

Aktualu

Sostinės Lukiškių aikštėje atidaroma čiuožykla, o fontanas virs šviesos ir stiklo instaliacija

Gyvenimas

Dukrą su negalia auginančios Deimantės svajonė – delfinų terapija ir savi namai

Verslas

Vaiko pinigai didėja iki 50 eurų

Aktualu

Prokuratūra prašo „alfa vyrą“ Airiną Arutiunianą toliau laikyti už grotų

24sek

Jono Valančiūno adresu – šūsnis pagyrų už puolimą ir NBA žvaigždės sutramdymą

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Artūras Zuokas apsigalvojo – dar kartą sieks tapti Vilniaus meru

Verslas

Lietuvoje lankėsi Omano oro uostų vadovas, jis norėtų investuoti į Lietuvos oro uostus

Aktualu

Švietimo ir mokslo ministerijai laikinai vadovaus susisiekimo ministras R.Masiulis

24sek

Graikijoje išlaisvintas „Žalgirio“ žvėris, kurio vertė dabar viršija milijoną eurų

Aktualu

Buvusi Ukrainos pilotė Nadija Savčenko kalėjime paskelbė bado streiką

15min tyrimas Verslas

Sportą remti privalančios loterijos pinigai – prabangiems verslininkų būstams

Aktualu

Specializuotos pagalbos centrai surėmė pečius kovai su smurtu – susijungė į asociaciją

Naujas regėjimas

Gazas

Greitį dvigubai viršijęs, neblaivus vairavęs emigrantas: policija iš manęs „išsiderginėja“

Vardai

Ineta Žvagulienė savo namuose atidaro darželį: dainuoti mokys sesuo Irūna, šokti – Irena Starošaitė

Pasaulis kišenėje

Šalčininkai nustebino – čia įžiebta karališkiausia šalies Kalėdų eglė

Vardai

Monika Marija Paulauskaitė apsisprendė dėl „Eurovizijos“

24sek

Prieš „Maccabi“ komandą – nacistinis išpuolis Stambule

Vardai

Ypatingos

03:17
07:15

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min