Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gegužės 8d. 11:48 , Atnaujinta: 2015 gegužės 8d. 13:41

Dalia Grybauskaitė: turime daryti viską, kad išsaugotume taiką ir tautų bei žmonių likimus

Algirdas Butkevičius, Loreta Graužinienė ir Dalia Grybauskaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Algirdas Butkevičius, Loreta Graužinienė ir Dalia Grybauskaitė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, penktadienį Panerių memoriale pagerbdama Antrojo pasaulinio karo aukų atminimą, pabrėžė būtinybę taiką išsaugoti šiandien

„Pusei amžiaus padalijęs Europą Antrasis pasaulinis karas nusinešė dešimtis milijonų gyvybių. Tai didysis dvidešimtojo amžiaus skausmas, pagimdęs holokaustą ir Sibiro lagerius. Minėdami septyniasdešimtąsias šios tragedijos pabaigos metines ir pagerbdami jos aukas, mes turime padaryti viską, kad išsaugotume taiką ir tautų bei žmonių likimus“, – sakė šalies vadovė.

Kaip pranešė prezidentūra, per iškilmingą ceremoniją šalies vadovė padėjo gėlių vainikus prie paminklų nacizmo ir žydų genocido aukoms atminti, paminklų Lietuvos vietinės rinktinės kariams bei Lenkijos Armijos Krajovos ir civiliams piliečiams.

Taiką užtikrins tik solidarumas

Ketvirtadienį Dalia Grybauskaitė kartu su kitais Europos šalių vadovais Gdanske paminėjo 70-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines. Lietuvos vadovė Vesterplatėje, kur įvyko pirmasis šio karo mūšis, pagerbė karo aukų atminimą ir dalyvavo diskusijoje apie kruviniausio žmonijos istorijoje karo palikimą Europai.

„Antrasis pasaulinis karas atnešė nepamatuojamą žalą – milijonus prarastų gyvybių, šimtus sugriautų miestų ir istorijos paminklų. Ilgus metus Europą reikėjo kurti iš naujo. Deja, ir šiandien taika ne visiems yra vertybė, o trumparegiški ir savanaudiški interesai vis dar skatina agresiją. Ją galime pažaboti tik būdami solidarūs ir vieningi. Taika yra ne tik mūsų bendra vertybė, bet ir atsakomybė“, – sakė Prezidentė.

Dvišaliuose pokalbiuose su Lenkijos Prezidentu Bronislavu Komorovskiu, Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku, Ukrainos Prezidentu Petro Porošenka ir Estijos Prezidentu Toomu Hendriku Ilvesu Prezidentė aptarė dabartinę saugumo situaciją Europoje.

Nusinešė daugiausiai gyvybių istorijoje

Antrasis pasaulinis karas – daugiausiai žmonių gyvybių nusinešęs karas žmonijos istorijoje. Lietuvai šis karas ir 50 metų trukusi okupacija padarė didžiulę žalą – dar karo metu buvo nužudyta apie 250 tūkst. Lietuvos žmonių, iš kurių beveik 200 tūkst. žydų tautybės. 100 tūkst. žmonių buvo įkalinti, išsiųsti į darbo ar koncentracijos stovyklas.

Net ir pasibaigus karui, beveik 300 tūkst. žmonių buvo išvežti į Sibirą. Partizaniniame pasipriešinime Sovietų Sąjungos okupuotoje Lietuvoje dalyvavo daugiau nei 30 tūkst. žmonių, iš kurių žuvo daugiau nei pusė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min