Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 09 20 /12:03

Dauguma LSDP skyrių siūlo trauktis iš valdančiosios koalicijos, ministrams apsispręsti duota savaitė

43 iš 60-ies Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) skyrių siūlo trauktis iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Jei LSDP taryba patvirtins daugumos skyrių išsakytą norą trauktis, socialdemokratų ministrams bei Seimo komitetų vadovams apsispręsti dėl postų bus duota savaitė, sako LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.
Gintautas Paluckas
Gintautas Paluckas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Kaip pranešė LSDP, trečiadienį pasibaigus kelis mėnesius trukusiam balsavimui norą dirbti koalicijoje pareiškė 7 skyriai: Trakų, Vilkaviškio, Birštono, Kretingos, Panevėžio rajono, Alytaus rajono ir Jonavos.

Persiderėti dėl koalicijos sutarties siekia 8 skyriai: tai Akmenė, Širvintos, Panevėžio miestas, Joniškis, Pasvalys, Zarasai, Šilutė ir Kazlų Rūda.

Dar 2 skyriai – Neringos ir Šalčininkų – sprendimo nepriėmė.

LSDP tarybą sudaro 236 nariai: 1 partijos pirmininkas, 196 skyrių atstovai, 10 prezidiumo narių, 15 frakcijos Seime narių (tarp jų nėra į skandalus patekusių ir narystę suspendavusių Mindaugo Basčio ir Artūro Skardžiaus), 2 Europos Parlamento nariai, 1 Moterų sąjungos atstovė, 2 buvę LSDP pirmininkai, 4 Kovo 11-osios Akto signatarai, 5 Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos atstovai. Taigi iš esmės didžiausią svorį taryboje turi skyrių atstovai.

Savo žodį dėl koalicijos yra tarusi ir LSDP statuto grupė, kuriai vadovauja parlamentaras Julius Sabatauskas. Statuto grupė partijoje aiškina LSDP statuto nuostatas. Ji nusprendė, kad koalicijų sudarymas bei nutraukimas yra LSDP tarybos prerogatyva.

Kaip žinoma, anksčiau kai kurie Seimo nariai yra išreiškę nuomonę, kad nutraukti valdančiąją koaliciją gali prireikti suvažiavimo.

Ministrams, komitetų pirmininkams apsispręsti dėl postų bus duota savaitė

Jei Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) taryba patvirtins daugumos skyrių išsakytą norą trauktis iš valdančiosios koalicijos, socialdemokratų ministrams bei Seimo komitetų vadovams apsispręsti dėl postų bus duota savaitė, sako LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.

Jo teigimu, politikams nusprendus priešintis LSDP tarybos valiai, jų narystė partijoje galės būti stabdoma arba jie galės būti šalinami iš partijos.

„Jei bus priimtas sprendimas trauktis, bus atliekami kiti žingsniai: skirtas laikas apsispręsti mūsų partijos nariams, užimantiems politinius postus tiek Vyriausybėje, tiek Seimo komitetuose dėl to, kaip jie norėtų elgtis priėmus tokį sprendimą. Po to, žinoma, sektų ir techninių konsultacijų periodas su jau buvusiais koalicijos partneriais, t.y. kas pakeistų, jei kažkas traukiasi, arba kas liktų, jei jiems reikia kompetetingų specialistų – legionierių, bent jau kažkurį laiką“, – teigė G.Paluckas.

Jis tikina, kad socialdemokratai „nesiekia chaoso“, todėl net ir po atskirų ministrų ar komitetų pirmininkų apsisprendimo būtų duotas tam tikras pereinamasis laikotarpis, kurį jie liktų pareigose.

„Yra logiškas laiko tarpas – savaitė tiems asmeniniams sprendimams priimti ir partijos valdymo organuose tuos sprendimus kad būtų galima apsvarstyti. Bet pats pereinamasis periodas gali tęstis ir keletą savaičių. Bet tik tuo atveju, jei bus priimtas sprendimas taryboje“, – tvirtino jis.

G.Paluckas sako iki tarybos sprendimo nekomentuosiantis ir socialdemokratų ministrų anksčiau išsakytos pozicijos dėl tolesnio buvimo koalicijoje.

Dauguma, t.y. 13 iš 19 Socialdemokratų frakcijos Seime narių koalicijos palikti nenori. Už buvimą koalicijoje pasisako ir partijos deleguoti Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius bei Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius. To, kad trys socialdemokratų deleguoti ministrai, įskaitant ir nepartinę teisingumo ministrę Mildą Vainiutę, galėtų likti Vyriausybėje ir po partijos pasitraukimo, neatmetė ir premjeras Saulius Skvernelis.

Nepaisant nuomonių skirtumo, G.Paluckas neįžvelgia partijos skilimo grėsmės.

„Niekas neskyla, nes būtent šis sprendimas ir yra visos partijos sprendimas, o ne atskirų grupių, grupuočių ar frakcijų. Sprendimas galioja visiems, nėra tokio dalyko, kad kažkas lieka koalicijoje. Dėl to, kad kažkas gali apsispręsti likti, ar norėti likti, yra visiškai realu, bet dėl to irgi apsispręs taryba. Jei bus toks atvejis, jei kažkas nori užimti pareigas nepaisant to, kad jau ne koalicijoje, yra partijos statuto numatyta tvarka: asmuo gali stabdyti narystę, gali išstoti iš partijos“, – sakė LSDP lyderis.

Anot jo, net ir pasitraukę iš koalicijos socialdemokratai neatmestų galimybės dirbti kaip konstruktyvi opozicija, netgi galėtų įtvirtinti savo paramą konkrečiais klausimais raštu. Taip pat, anot jo, galimas variantas, jog „valstiečių“ prašymu dalis vadovaujančius postus užimančių socialdemokratų liktų ir toliau.

„Susiklosčius aplinkybėms, kad „valstiečiai“ paprašytų mūsų, kaip konstruktyvios opozicijos, kažką palikti konkrečioje pozicijoje – toks susitarimas irgi galimas. Bet čia jau turi būti jų iniciatyva“, – teigė jis.

Galutinį sprendimą dėl buvimo koalicijoje šį šeštadienį priims LSDP taryba. Iki tarybos posėdžio G.Paluckas sako nežadantis susitikti su „valstiečių“ lyderiais, siekdamas neaštrinti įtampos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius