Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl kiaulių maro Jonavos rajone skelbiama ekstremali situacija

Kiaulės
„Scanpix“ nuotr. / Kiaulės
Šaltinis: 15min
0
A A

Jonavos rajone, Šilų kaime, „Beržų kompleksas“ kiaulių fermoje, nustačius klasikinio kiaulių maro židinį, trečiadienį paskelbta ekstremali situacija. Preliminariais skaičiavimais, dėl mirtinos ligos teks likviduoti visas 16 tūkst. kiaulių, augintų fermoje. Šie darbai kainuos apie 80 tūkst. litų. Kaip užkratas pateko į kiaulių ūkį, dar neaišku.

Sprendimas skelbti ekstramalią situaciją priimtas trečiadienį Jonavos rajono savivaldybėje sušauktame neeiliniame pasitarime. Jame dalyvavę Valstybinės maisto ir veterinarijos, savivaldybės ir kitų institucijų atstovai sutarė, kokių priemonių imsis, kad maras neišplistų į kitas vietas.

„Žmonėms ši liga nepavojinga, tik gyvuliams. Tačiau juos maras kerta greitai, todėl dabar svarbiausia padaryti viską, kad užkratas neišplistų už fermos ribų“, – sakė pasitarime dalyvavęs Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Klemensas Sungaila. Pasak jo, kol kas nėra jokių duomenų, kad kiaulių maras būtų išplitęs į kitas fermas ar kiaulių ūkius.

Žmonėms ši liga nepavojinga, tik gyvuliams. Tačiau juos maras kerta greitai, todėl dabar svarbiausia padaryti viską, kad užkratas neišplistų už fermos ribų

Paskers visas kiaules

Pasitarimo metu nuspręsta likviduoti beveik 16 tūkst. kiaulių, augintų bendrovės „Beržų kompeksas“ fermoje. Visos jos esą užsikrėtusios klasikiniu kiaulių maru. Skaičiuojama, kad vien šie darbai kainuos apie 80 tūkst. litų. Užsikrėtusių gyvulių utilizavimą ketinama atlikti per artimiausias kelias dienas.

Vyriausiojo valstybinio veterinarijos inspektoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas sakė, jog specialistai pasirengę dirbti dieną naktį tol, kol nebus suvaldyta ekstremali situacija. Šiuo metu užkrato zonoje dirba 5 darbo grupės, kurių nariai atlieka įvairius su kiaulių maro išplitimu susijusius tyrimus.

V.Paulauskas priminė, kad paskelbus ekstremalią situaciją Jonavos rajone ir 10 km spinduliu apkink jį bus draudžiami turgūs, kuriuose prekiaujama gyvuliais. Taip pat bus draudžiamas bet koks kiaulių transportavimas (pirkimas, pardavimas, keitimasis) iš ir į ekstremalios situacijos zoną. Policijos pareigūnai pažadėjo padėti užtikrinti, kad šių reikalavimų būtų laikomasi.

Galėjo sukelti tyčia

Kaip birželio 1 dieną informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), įtarimai, kad Šilų kaime esančioje fermoje gali būti kiaulių maras, kilo prieš kelias dienas. Gegužės 30-ąją paimti 63 mėginiai užkrečiamųjų ligų diagnostikai. Trečiadienį gautos išvados patvirtino, jog fermoje esančios kiaulės užsikrėtusios klasikiniu kiaulių maru (KKM).

Gavus šią žinią, iš karto sustiprinta kontrolė ne tik „Beržų komplekse“, bet ir kitose didelėse kiaulių fermose. Visuose šalies komerciniuose kiaulių ūkiuose pradėta vykdyti aktyvi kiaulių stebėsena. Specialistai ketina paimti mėginius dėl KKM nustatymo ir iš apskrityje aptinkamų šernų. Aplink ligos židinį 3 km ir 10 km spinduliu nustatytos apribojimų zonos.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus, vyriausiojo valstybinio veterinarijos inspektoriaus dr. Jono Miliaus teigimu, kol kas neaišku, kaip kiaulių maras pateko į Jonavos rajone įsikūrusią fermą. Neatmetama, kad užkratas buvo čia atgabentas tyčia. Dėl to žadama kreiptis į Generalinę prokuratūrą.

Apie nustatytą KKM pranešta Europos Komisijai, Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijai, kaimyninių šalių veterinarijos tarnyboms. Europos Komisijos bus prašoma padengti nuostolius, kuriuos sukėlė KKM. Tačiau tiksli suma kol kas nėra žinoma – tai paaiškės suskaičiavus visas išlaidas ir patirtus nuostolius.

Paskutinį kartą Lietuvoje KKM nustatyta 2009 metais. Ši liga itin pavojinga, nes atsiradus jos užkratui gaišta 80–100 proc. užsikrėtusių gyvulių. Dėl to kiaulių ūkiai patiria didžiulių ekonominių nuostolių.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min