Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 29d. 16:46

Dėl šnipinėjimo beveik metams suimtas A.Paleckis slaptumo uždangą pramušė rašikliu – atsiuntė laišką

A.Paleckio laiškas
15min nuotr. / A.Paleckio laiškas

Į slapto teisėsaugos tyrimo gniaužtus rezonansinėje tarptautinio šnipinėjimo byloje patekęs politikos veikėjas Algirdas Paleckis, kuriam pareigūnai draudžia komunikuoti su visuomene, rado išeitį iš padėties. Įkalinimo įstaigoje dešimtą mėnesį laikomas įtariamasis parašė popierinį laišką 15min redakcijai.

Paštu siųsto, ranka rašyto laiško autorius net nepasisveikina – eina iškart prie reikalų, mėgindamas suintriguoti nuo pirmojo sakinio: „mano bylą gaubia neįprasta paslaptis.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdo Paleckio laiškas 15min redakcijai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdo Paleckio laiškas 15min redakcijai

Laiško rašyti A.Paleckis sėdo praėjus savaitei po to, kai Kauno apygardos teismas dar trims mėnesiams pratęsė jo suėmimą. Tai reiškia, kad už grotų dar ikiteisminio tyrimo metu jis praleis beveik metus.

Jei buvo tinklas, tai kur tie tinklininkai, kodėl jie ne kalėjime, kuriame – tik aš?

A.Paleckis įtariamas tuo, kad Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos pavedimu, vykdydamas šios organizacijos užduotį, už piniginį atlygį rinko Rusijos Federacijos žvalgybą dominančią informaciją – šnipinėjo.

Tačiau A.Paleckis ginasi, kad įtarimai nepagrįsti.

„Prokuratūra dabar paviešino visiškai melagingą „naujieną“ apie mano ryšius su M.Filipenko, nuteistu už šnipinėjimą.

Absoliučiai nesu su juo susijęs. Nepavydžiu prokurorei, kuriai teks įrodinėti, kad balta yra juoda“, – rašo A.Paleckis.

Panašiai, anot A.Paleckio, bliūkšta ir garsios kalbos apie „šnipų tinklą“, kurį esą demaskavo prokurorai ir saugumo pareigūnai. „Jei buvo tinklas, tai kur tie tinklininkai, kodėl jie ne kalėjime, kuriame – tik aš?“ – retoriškai klausia suimtasis.

Laiške vyras teigia, kad „yra problemų“ ir dėl jau dešimtą mėnesį jam taikomos griežčiausios kardomosios priemonės. „Prokurorai teigia, esą laisvėje aš pabėgsiu į užsienį, nes turiu kontaktų, o teismas pridūrė, kad kadangi esu poliglotas, tai lengvai ten integruosiuosi. Atsikalbinėjimai. Kažko bijomasi“, – tvirtina jis.

Generalinė prokuratūra šių A.Paleckio teiginių kol kas nepakomentavo. Viešai prokurorai pranešė tik apie pradėtą tyrimą, bet vėliau dėl šios bylos laikomasi griežtos tylos politikos.

A.Paleckiui Lukiškėse buvo geriau

Laiške redakcijai A.Paleckis skundžiasi ne tik dėl esą nepagrįstų įtarimų, bet ir dėl nepatogumų, kuriuos patiria po perkėlimo iš Lukiškių kalėjimo į Vilniaus pataisos namus.

„Čia mums atimamas miegas. Patalpos mažesnės, todėl dalis prižiūrėtojų prie pat kameros naktį kalbasi, kelia triukšmą“, – vilnietis teigia nemiegantis jau visą mėnesį. Nėra nei bibliotekos, nei sporto salės – net Lukiškėse tai buvo.

Pasak vyro, po bemiegio mėnesio jį kamuoja nuolatinis galvos skausmas, todėl kreipėsi į gydytojus: „Jau 1,5 savaitės laukiu, nepriima.“

Vilniaus PN direktoriaus pavaduotojas Česlovas Jocius tikina, kad tai – ne visai tiesa. „Bendra tvarka tokia: jeigu suimtasis ar nuteistasis nori kreiptis į gydytojus, jis parašo prašymą, kurį įteikia įstaigos darbuotojui. Mūsų sveikatos priežiūros skyriaus gydytojai išsikviečia pacientą pokalbio. Jei nustatomas vaistų poreikis – vaistai suteikiami. Jei yra rimtesnių negalavimų ir reikalinga aukštesnio lygio konsultacija – asmuo gali būti siunčiamas į laisvės atėmimo vietų ligoninę“, – paaiškino direktoriaus pavaduotojas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vilniaus pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Česlovas Jocius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vilniaus pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Česlovas Jocius

Č.Jocius patvirtino, kad asmeniui pasiskundus, per minutę pagalba tikrai nesuteikiama. Ar laukti ilgiau nei 10 parų įprasta, pašnekovas neatsakė. Vis dėlto Č.Jocius užtikrino: jei pats įstaigos personalas mato, kad žmogų reikia skubiai gelbėti – pagalba iškviečiama žaibiškai.

A.Paleckis taip pat guodžiasi, kad prokuratūra iki šiol neleido jam pasimatyti su tėvais, o su žmona po suėmimo jis susitiko vos porą sykių.

Kad su sūnumi negali bendrauti, yra sakęs ir A.Paleckio tėvas, buvęs europarlamentaras Justas Vincas Paleckis.

„Kiek suprantu iš advokato, tai yra prokuroro prerogatyva. Kodėl jis priima tokius sprendimus, negaliu pasakyti, nes nesu teisininkas. Kad tai pakenktų bent kiek tyrimams... net neįsivaizduoju, kuo galėtų pakenkti. Gal tai kažkokia spaudimo priemonė“, – svarstė jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Justas Vincas Paleckis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Justas Vincas Paleckis

Gali slėptis nuo teismo ir pareigūnų

15min pasakojo, kad A.Paleckio suėmimą, bylos tyrimą ir griežčiausios kardomosios priemonės skyrimą nuo pradžių gaubė ypatingas slaptumas.

Dar balandžio mėnesį į 15min pateiktą paklausimą dėl įtariamojo A.Paleckio Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus atstovai redakcijai atsakė, kad „Jūsų prašomi pateikti duomenys, įvertinus šios bylos ypatumus, šiuo metu negali būti pateikti vadovaujantis ikiteisminio tyrimo interesais“.

Slaptumo laikomasi net teismuose. Štai liepą sprendžiant dėl kardomosios priemonės taikymo A.Paleckiui pratęsimo apie tai Kauno apygardos teismo tvarkaraščiuose iš anksto nebuvo skelbta.

Žiniasklaidai bendrauti su A.Paleckiu taip pat trukdoma. Kauno apygardos teisme 15min žurnalistui bandant paklausti, ar kaltinamasis norėtų išsakyti savo poziciją dėl užsitęsusio tyrimo, klausimą nutraukė konvojaus pareigūnas. Uždraudęs bendrauti su kaltinamuoju, jis žurnalistą išlydėjo iš salės ir nebeleido į ją grįžti, nors posėdis dar ir nebuvo prasidėjęs.

Uždarame posėdyje išnagrinėjęs prokurorės prašymą A.Paleckį Kauno apygardos teismas leido dar tris mėnesius laikyti suimtą. Skelbiant teismo sprendimą nedalyvavo nei kaltinamasis, nei advokatas, nei prokurorai, tik būrys žurnalistų.

A.Paleckis savo kaltę neigia. Jo advokatas Algis Petrulis BNS sakė nematantis jokių priežasčių, kad jo ginamasis toliau būtų laikomas už grotų. Pasak advokato, byla jau beveik ištirta, ikiteisminis tyrimas jau eina visiškai į pabaigą.

Suprasti akimirksniu

  • 2018 m. gruodžio 19 d. GP vadovas E.Pašilis pranešė, kad galimo šnipinėjimo Rusijai byloje sulaikyti keli asmenys, tarp jų – Algirdas Paleckis. Įtariamieji apkaltinti vykdę Rusijos žvalgybos užduotis. Pavyzdžiui, A.Paleckiui bei kitiems liepta rinkti informaciją Rusijos žvalgybai apie Sausio 13-osios žudynes tyrusius Lietuvos teisėsaugos pareigūnus. Apskritai buvo siekiama daryti įtaką Lietuvos politiniams procesams. Veikla buvo ilgalaikė, sąmoninga, kryptinga.
  • Kas kiti sulaikytieji ir koks bendras įtariamųjų skaičius, generalinis prokuroras tąsyk neatskleidė. Paaiškėjo tik tiek, kad A.Paleckiui yra skirta griežčiausia kardomoji priemonė ir jau nuo spalio mėnesio jis leidžia laiką už grotų.
  • Nuo tada svarstymai persikėlė iš apylinkės lygmens teismo į apygardos – taip būna visuomet, kai griežčiausią kardomąją priemonę prašoma taikyti ilgiau nei pusę metų. Kauno apygardos teismas dabar yra leidęs laikyti A.Paleckį suimtą iki spalio.
  • Šnipinėjimo Rusijai byloje kartu su A.Paleckiu yra minimi dar 4–5 asmenys. Kartu su A.Paleckiu spalį buvo sulaikytas buvęs „Jedinstvo“ lyderis Valerijus Ivanovas, bet jis įtariamas ne šnipinėjimu, o neteisėtu ginklo laikymu.
  • Naujienų portalas delfi.lt yra rašęs, jog šioje byloje įtarimai taip pat pareikšti Vilniaus verslininkui Deimantui Bertauskui, tačiau jam skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.
  • Delfi.lt žiniomis, A.Paleckis galėjo kontaktuoti su kitoje byloje nuteistu Rusijos Federalinio saugumo biuro (FSB) pareigūnu Nikolajumi Filipčenka, jis esą perduodavo savo tiesioginio viršininko nurodymus rinkti informaciją.
  • 2017 metais nuteistas FSB pareigūnas N.Filipčenka siekė užverbuoti Vadovybės apsaugos departamento pareigūnus įtaisyti pasiklausymo įrangą tuometinės prezidentės Dalios Grybauskaitės kabinete ir rezidencijoje.
  • 2008 metais įsteigtas Socialistinis liaudies frontas bei jo buvęs vadovas A.Paleckis ne kartą minėti viešose Lietuvos žvalgybos ataskaitose dėl grėsmių nacionaliniam saugumui.
  • 2012 metais A.Paleckis buvo nuteistas už tai, kad neigė ir šiurkščiai menkino SSRS agresijos prieš Lietuvos Respubliką faktą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:06
02:24
01:41

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min