Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 14, 10:56 Atnaujinta 2022 01 14, 18:54

Uraganinis vėjas: elektros neturėjo apie 150 tūkst. namų ūkių, išlaužytas Valakampių miškas, virto jachtos

Lietuvoje dėl didelio vėjo penktadienį elektros dar neturi apie 40 tūkst. klientų, tiekimas atstatytas maždaug 105 tūkst. namų ūkių, pranešė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad užfiksuotas katastrofinio stiprumo vėjo greitis ir perkūnija. Visoje Lietuvoje virto medžiai. Klaipėdos rajone, gyvūnų prieglaudoje, vėjo pakelti skraidė voljerai, Klaipėdos uoste vėjas net nuvertė dvi jachtas. Vilniuje uraganinis vėjas suniokojo Valakampių mišką. Taip pat pranešta apie apgadintą Vilniaus Arkikatedros stogą.
Stipraus vėjo padariniai Vilniaus mieste ir apylinkėse
Stipraus vėjo padariniai Vilniaus mieste ir apylinkėse / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Elektra atstatyta 105 tūkst. namų ūkių, jos dar neturi 40 tūkst. klientų

Lietuvoje dėl didelio vėjo penktadienį elektros dar neturi apie 40 tūkst. klientų, tiekimas atstatytas 105 tūkst. namų ūkių, pranešė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

Pasak pranešimo, gedimai dėl itin stipraus vėjo fiksuojami visoje šalyje, iš viso dirba 155 brigados.

ESO pažymi, kad audra per trumpą laiką praūžė per visą šalį, jai besitęsiant buvo sudėtinga ir pavojinga šalinti gedimus ir daryti apžiūras, medžiai krito prie gedimus tvarkančių specialistų.

Meteorologų duomenimis, penktadienį užfiksuotas katastrofinio stiprumo vėjo greitis ir perkūnija. Šilutės rajone jis pasiekė katastrofinio vėjo greičio kriterijų – 35,5 metrų per sekundę (apie 128 km/h). Stiprus vėjas medžius rovė su šaknimis, jie krisdami pažeidė elektros oro linijas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Stipraus vėjo padariniai Vilniaus mieste ir apylinkėse
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Stipraus vėjo padariniai Vilniaus mieste ir apylinkėse

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ informavo, kad dėl stipraus vėjo padarytos keliose Lietuvos vietose buvo nutrauktos elektros perdavimo linijos.

Apie 10.30 val. buvo atsijungusi elektros oro linija Leipalingis-Merkinė-Varėna, dar po 45 minučių – oro linija Matuizos-Varėna-Merkinė. Dėl to elektros tiekimas buvo nutrauktas Varėnos, Merkinės ir Matuizų apylinkėse. Daliai Varėnos elektros vartotojų elektros tiekimas atstatytas pasinaudojant ESO tinklu.

Elektros perdavimo oro linijos Matuizos-Varėna-Merkinė veikla atkurta 16 val. 29 min., pranešė „Litgrid“.

11.38 val. buvo atsijungusi oro linija Utena-Antalgė-Skiemonys, tačiau šis gedimas greitai sutvarkytas įjungiant įtampą iš Antalgės transformatorių pastotės.

Anot bendrovės, visos jos prižiūrimos aukštos įtampos elektros linijos vakare veikia be sutrikimų.

ESO primena, kad pernai kovą per siautusią audrą „Laura“ vėjo greitis siekė 28–31 metrų per sekundę, tuomet be elektros buvo likę daugiau kaip 250 tūkst. gyventojų.

Priešgaisrinės apsaugos departamentas iki penktadienio vidurdienio gavo 36 iškvietimus šalinti nugriuvusius medžius ir jų šakas. Vien Vakarų Lietuvoje jų būta daugiau kaip 20.

Vienas medis Salantuose užvirto ant elektros tinklų, tad žmonės liko be elektros energijos.

Penktadienio naktį praūžęs, dieną ir toliau siaučia stiprus vakarų, pereinantis į šiaurės vakarų vėjas, kurio gūsiai siekia 15–20 m/s, vietomis 21–24 m/s, o pajūryje iki 29 m/s.

Skraidė voljerai, griuvo jachtos

Klaipėdoje, Kruizinių laivų terminale įsisukęs stiprus vėjas nuvertė dvi jachtas. Šios stovėjo Pilies uosto krantinėje iškeltos žiemoti iš vandens.

Itin stiprus vėjas nuostolių penktadienio rytą pridarė Klaipėdos rajone įsikūrusiai prieglaudai „Būk mano draugas“, kurioje apgyvendinta apie 500 kačių ir šunų.

Pasak prieglaudos vadovės Galinos Kučinskienės, tokio masto vėjo nuostolių prieglaudai dar neteko patirti.

Vėjo sudarkyti gyvūnų prieglaudos voljerai
Vėjo sudarkyti gyvūnų prieglaudos voljerai

Stiprus vėjas voljerus pakėlė nuo žemės, jie atsidūrė 20-30 metrų nuo buvusios vietos. „Jie skraidė ore. Vienas nulėkė už 50 metrų“, – stebėjosi moteris.

„Turime labai rimtų nuostolių, išvartyti voljerai. Buvo jau pas mus vieną kartą nutikimas, bet tuomet buvo visi voljerai sutvirtinti ir toje vietoje skraidė šįkart, kur niekada nebuvo išvartyti. Viskas įvyko per 2-3 sekundes ir viskas aprimo”, – BNS sakė Klaipėdos rajone, Glaudėnų kaime veikiančios prieglaudos vadovė.

Stiprus vėjas voljerus pakėlė nuo žemės, jie atsidūrė 20-30 metrų nuo buvusios vietos.

„Jie skraidė ore. Vienas nulėkė už 50 metrų“, – stebėjosi moteris.

Gyvūnai ir darbuotojai, skubėję gelbėti keturkojų, nenukentėjo. Suniokota apie 40 voljerų, kai kurių nebebus galima naudoti.

Virsta medžiai

Ugniagesiai penktadienio rytą buvo gavę kelias dešimtis pranešimų apie nuvirtusius medžius. Sinoptikai prognozuoja, kad penktadienį siaus smarkūs vakarų, šiaurės vakarų vėjai, pajūryje tęsis audra.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Stipraus vėjo padariniai Vilniaus mieste ir apylinkėse
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Stipraus vėjo padariniai Vilniaus mieste ir apylinkėse

„Vyrauja vakarinė ir vidurinė Lietuvos dalys“, – BNS ryte sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Edita Zdanevičienė.

15min nuotr./Pavilnyje penktadienį medis užvirto ant automobilio
15min nuotr./Pavilnyje penktadienį medis užvirto ant automobilio

Pasak jos, nėra registruota atvejų, kad medžiai būtų užvirtę ant mašinų ar sužaloję žmones. Tačiau 15min skaitytojai dalijasi nuotraukomis, kuriose matyti ant automobilių užvirtę medžiai.

Skaitytojo Arūno nuotr./Vilniuje, Jeruzalės gatvėje, nuo vėjo nukentėjo taksi automobilis
Skaitytojo Arūno nuotr./Vilniuje, Jeruzalės gatvėje, nuo vėjo nukentėjo taksi automobilis

Pirmieji pranešimai su prašymais pašalinti medžius pradėti registruoti nuo ankstyvo ryto.

O štai Kauno Vaidoto gatvėje buvo nuplėštas gyvenamojo namo stogas. Jo dalys nuskriejo į gatvę.

Skaitytojo nuotr./Kauno Vaidoto gatvėje vėtra nuplėšė namo stogą
Skaitytojo nuotr./Kauno Vaidoto gatvėje vėtra nuplėšė namo stogą

Vilniuje virto medžiai, nusiaubtas Valakampių miškas, apgadintas Arkikatedros stogas

Vilniaus miesto savivaldybės įmonė UAB „Grinda“ savo paskyroje „Facebook“ praneša, kad nuo ryto šalina išvirtusius medžius: „Vilnių, kaip čia švelniau pasakius, aptalžė vėjo gūsiai. Nors ne visi mikrorajonai pajuto padarinius, išvirtusių medžių ir nulūžusių šakų – apstu.“

„Grindos“ avarinė tarnyba pranešė, kad išvyko šalinti kelio važiuojamąją dalį blokuojančių išvirtusių medžių ar šakų: Nemenčinės plente, Lakštingalų ir Sodų gatvių sankryžoje, Žirgo gatvėje, Šilo gatvėje (link Rokantiškių), Gurių gatvėje, S.Kubiliaus gatvėje, Pragiedrulių sodų 1-oje gatvėje, Rasų gatvėje, Karačiūnų gatvėje.

„Grindos“ nuotr./„Grinda“ šalina nuvirtusius medžius Vilniaus Pragiedrulių sodų 1-ojoje gatvėje
„Grindos“ nuotr./„Grinda“ šalina nuvirtusius medžius Vilniaus Pragiedrulių sodų 1-ojoje gatvėje

Skaitytojas Vytautas užfiksavo Vilniuje esantį Valakampių mišką nusiaubusio uraganinio vėjo padarinius. Greta Vaidilutės gatvės, palei kelią esantis miškas liko visiškai suniokotas jį nusiaubusio stipraus vėjo.

„Grindos“ nuotr./„Grinda“ šalina nuvirtusius medžius Vilniaus Gurių gatvėje
„Grindos“ nuotr./„Grinda“ šalina nuvirtusius medžius Vilniaus Gurių gatvėje

Netoliese miško yra ne tik gyvenamieji namai, bet ir vaikų darželis. Kritę medžiai čia taip pat nurovė elektros laidus, lūždami griuvo tiesiai ant važiuojamosios kelio dalies.

„Grindos“ nuotr./„Grinda“ šalina nuvirtusius medžius Vilniaus Šilo gatvėje
„Grindos“ nuotr./„Grinda“ šalina nuvirtusius medžius Vilniaus Šilo gatvėje

Vilniaus arkivyskupijos kurija pranešė, kad stiprus vėjas padarė žalos ir Vilniaus arkikatedros stogui. Vėtra atplėšė dalį Arkikatedros stogo.

„Stiprus vėjas padarė žalos ir Vilniaus arkikatedros stogui. Specialistai jau dirba, vertina situaciją ir imsis tvarkybos darbų“, – rašoma Vilniaus arkivyskupijos kurijos paskyroje „Facebook“.

Katastrofinis vėjo greitis

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) feisbuke pranešė, kad 9:24 val. Lietuvos laiku Ventės automatinėje meteorologijos stotyje (Šilutės r.) užfiksuotas vėjo greitis pasiekė katastrofinio vėjo greičio kriterijų – išmatuota 35,5 m/s (~128 km/h).

„Toks vėjo greitis atitiktų 1-os kategorijos uraganą, tačiau šiuo atveju tai yra ne uraganas, o tiesiog stiprus vėjo gūsis.

Kad Ventės AMS išmatuotas skaičius yra teisingas, rodė ir netoliese esanti Šilutės kelininkų meteorologinė stotelė, kuri 9:25 val. fiksavo net 36,1 m/s greitį (~130 km/h)“, – feisbuke skelbė LHMT.

LHMT primena, kad Lietuvoje tikrų uraganų nebūna, tik uraganinio stiprumo vėjai arba vėjo audros.

LHMT informuoja kad pavojingas vėjas yra tuomet, kai viršija 15 m/s greitį, stichinis vėjas, kai viršija 28 m/s, katastrofinis, kai vėjas didesnis nei 33 m/s.

Anot LHMT, taip pat Lietuvoje fiksuojami pavieniai žaibų išlydžiai, nes per šalį slenka kontrastingas atmosferos frontas.

Kur vėjai buvo stipriausi?

Vakarop Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) feisbuke pranešė, kur išmatuoti stipriausi vėjo gūsiai.

Stipriausi gūsiai (10 metrų aukštyje) buvo užfiksuoti:
1. Ventėje – iki 35,5 m/s
2. Panevėžyje – iki 28 m/s
3. Kaune – iki 27,1 m/s
4. Šventojoje – iki 26,5 m/s
5. Ukmergėje – iki 26 m/s
6. Klaipėdoje – iki 25,8 m/s

Nestandartiniame aukštyje išmatuota:
Klaipėdos uoste – iki 28,9 m/s
Nidoje (prie jūros) – iki 29,8 m/s

LHMT primena, kad pavojingas vėjas yra ≥15 m/s, stichinis vėjas – ≥28 m/s, katastrofinis vėjas – ≥33 m/s.

Remiantis 14–15 val. duomenimis, vėjo gūsiai daugelyje šalies vietovių buvo pasiekę 15–20 m/s, vietomis iki 20–24 m/s.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min