Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 16d. 15:31

Įspūdingo masto pratybos Klaipėdoje: stebi du aukščiausio rango NATO generolai

Klaipėdos uoste užpultas NATO laivas, tačiau operacijos būta sėkmingos ir priešininkai sulaikyti – maždaug pagal tokį scenarijų trečiadienį vyko parodomosios karinės pratybos uoste. Jų metu zujo pasienio tarnybos, policijos laivai, kilo sraigtasparnis, aidėjo šūviai. Jau porą savaičių Klaipėdoje vyksta tarptautinės pratybos „Baltijos tvirtovė 2021”. Jos kasmetinės, tačiau bene pirmą kartą vyko ir sausumoje, ir vandenyje, ir ore. Į Klaipėdą atvyko ir pora kone aukščiausio rango NATO generolų.

Birželio 4–18 d. Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos organizuoja kasmetines tarptautines jūrų pratybas „Baltijos tvirtovė 2021“ (angl. Baltic Fortress 2021“).

Jos šiemet vyko kartu ir operatyviai siejosi su Jungtinių Amerikos Valstijų karinio laivyno organizuojamomis didžiausiomis metų laikotarpiu vykstančiomis tarptautinėmis pratybomis Baltijos jūroje „Baltijos operacijos 2021“.

Todėl susilaukė išskirtinai daug dalyvių bei susidomėjimo iš šalių– sąjungininkių.

Pratybose dalyvauja kariai iš Lietuvos, Didžiosios Britanijos, Estijos, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Portugalijos ir Vokietijos.

Karių skaičius šiose pratybose siekė apie tūkstantį.

Panaudota 16 laivų, apie šimtas kitos karinės technikos, tarp jų ir Lenkijos priešlaivinių raketų dalinio technika, Jungtinės Karalystės ir Lietuvos sraigtasparniai.

Sveikino pasirengimą

Pasirodymą trečiadienį stebėjo ir pora aukščiausio rango generolų.

Generolas leitenantas Jörgas Vollmeris, NATO pajėgų vadavietės Brunsume vadas, sakė sveikinantis Lietuvos pasirengimą.

„Esu generolas Vollmeris, vadovauju Jungtinių pajėgų vadavietei Brunsume, esu atsakingas už Šiaurės Rytų regioną. Labai smagu sugrįžti į Lietuvą. Tokios viešnagės leidžia įvertint mūsų pasiekimus ir tai, ką turime tobulinti.

Šiandien būdamas čia, Klaipėdoje, galiu džiaugtis, kaip efektyviai veikia uosto apsaugos pajėgumas, nes uostas yra labai svarbus užtikrinant sąjungininkų pastiprinimo judėjimą jūros keliais į žemyną. Galiu saugiai siųsti man pavaldžias pajėgas į Klaipėdą ir jų atvykimo saugumas bus pilnai užtikrintas. Sveikinu su tokiu pasiekimu“, – sakė Klaipėdoje viešintis generolas.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Generolas leitenantas Jorgas Vollmeris
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Generolas leitenantas Jorgas Vollmeris

Pirmą kartą Lietuvoje vieši ir Jungtinių Amerikos Valstijų 6-ojo laivyno vadas viceadmirolas Eugene Black III.

„Nuostabu, tai pirmas mano vizitas Lietuvoje, buvau labai šiltai sutiktas kariuomenės vado ir karinių jūrų pajėgų vado. Turėjom progą aptarti mums aktualius bendradarbiavimo klausimus. Esu toks laimingas, kad galėjau atvykti, pakalbėti apie tai, ką galime padaryti kaip NATO nariai“, – sakė vadas.

Abu generolus uoste saugojo apsaugininkai. Tai privalu tokio rango karininkams.

Vadas: pandemija baigėsi

Lietuvos kariuomenės vadas, generolas leitenantas Valdemaras Rupšys neslėpė besidžiaugiantis vėl prasidėjusiomis tarptautinio masto pratybomis. Esą tai ženklas, jog pandemija suvaldyta.

„Tikrai džiugi diena, kad vėl po Covid pandemijos pradedame intensyvų karinį rengimą. Šiandien buvote liudininkai tarptautinių pratybų, kurių apimtis labai didelė, dalyviai iš įvairių valstybių – jūrininkai, jūrų pėstininkai, sausumos pajėgų kariai.

Tai rodo, kad mes jau įveikėm pandemiją ir pradedam visavertį karinį rengimą tiek nacionaline, valstybės pajėgų prasme, tiek tarptautines pratybas. Pradedam priimti valstybes“, – sakė vadas.

Generolo teigimu, pratybų scenarijai visuomet sudaromi pereinant nuosekliai nuo taikos meto prie intensyvaus karo periodo. Į pratybas įtraukiamos ir kitos institucijos – policija, pasienis, uostas.

„Pagal numatytą scenarijų projektavimą baigiame karine dimensija, taip įtraukdami nacionalines pajėgas, bendradarbiaudami su portugalais, JAV, britais, vokiečiais. Aišku, prie taktinių epizodų, operacijų, testuojame ir tikriname savo valdymo procedūras, dokumentus“, – sakė vadas.

Karinių jūrų pajėgų vadas, jūrų kapitonas Giedrius Premeneckas teigė, jog trečiadienį, svečiams skirtą dieną, buvo pademonstruota tai, į ką buvo susitelkta per dvi savaites trukusias pratybas.

Pagrindinis dėmesys buvo skirtas uosto apsaugai, svarbių laivų apsaugojimui, kratinių apžiūrai narais, išvalymui nuo galimų sprogmenų ir pan.

Sausumoje trečiadienį kariai pademonstravo savo pajėgumus apsišaudant. „Karo“ metu buvo sužeistas žmogus, jis transportuotas atvykus sraigtasparniui.

Vyksta jau daugiau nei dešimtmetį

Tarptautinės karinių jūrų pajėgų pratybos „Baltijos tvirtovė” vyksta nuo 2008 metų, kasmet vis kitoje Baltijos šalyje.

Pratybų tikslas yra sudaryti sąlygas tarptautinių Baltijos šalių karinių jūrų pajėgų štabo karininkų kursų, vykstančių Rygoje, klausytojams, planuoti pratybas realių karinių mokymų jūroje aplinkoje, remiantis NATO procedūromis ir naudojant operacinę anglų kalbą.

Pratybose kasmet dalyvauja Baltijos šalių karinių laivų junginio BALTRON laivai ir štabas su junginiui priskirtais papildomais įvairių šalių laivais pratybų laikotarpiu.

Pratybos „Baltijos tvirtovė“ kasmet rotacijos pagrindu vyksta vis kitoje šalyje. Kitais metais jos vyks Latvijoje.

JAV karinio laivyno Baltijos jūroje organizuojamos tarptautinės jūrų pratybos „BALTOPS 2021“ šiemet jau yra 50-osios (vykstančios nuo 1972 m.), vyks birželio 6–18 d.

Pratybose dalyvaus apie 40 laivų, 60 orlaivių bei apie 4 tūkst. karių iš 16 NATO ir dviejų neutralių valstybių: Belgijos, Danijos, Estijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Prancūzijos, Suomijos, Švedijos, Turkijos ir Vokietijos.

Pratybose bus vykdomi oro gynybos, kovos su povandeniniais laivais, priešmininės kovos bei operacijų su amfibijomis veiksmai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min