Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 16d. 11:51

Dingusių artimiesiems gelbstinti N.Kurčinskaja apie galimą mergaitės pagrobimą: skamba įžūliai, bet nereikia panikuoti

Natalija Kurčinskaja
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Natalija Kurčinskaja

Dingusių žmonių šeimų paramos centro vadovė Natalija Kurčinskaja ragina visuomenę nepanikuoti dėl, kaip įtariama, Vilniuje pagrobtos mergaitės. Anot jos, įvykis, pagal pirmuosius duomenis, pernelyg mįslingas, kad būtų tikras. Esą itin neįprasta, kad mergaitės niekas nepasigedo, o liudininkai vaikai pasakoja apie neįprastai įžūlų nusikaltimą, kokio Europoje nebūta jau keliasdešimt metų.

Ketvirtadienį Lietuvos policija tęsia galimo pagrobimo tyrimą. Galimai Karoliniškėse pagrobto vaiko niekas nepasigedo, tačiau įvykis, regis, tikras. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vaiko pagrobimo. Policija ir Viešojo saugumo tarnyba (VST) nusikaltimo įkalčių ieško Pasakų parke, šalia Karoliniškių.

Plačiau skaitykite čia: Mįslingas pagrobimas: policija „šukuoja“ Pasakų parką, mergaitės tapatybė dar nenustatyta

Savo ruožtu N.Kurčinskaja sako, kad kol kas, nežinia, ar įvykis išvis buvo, todėl visuomenė neturėtų panikuoti. „Policija dirba. Policija ieško vaikų iškart, vos gavus pranešimą“, – ramina visuomenę ji.

Dažniausiai dingsta vaikai

N.Kurčinskaja pripažįsta, kad dažniausiai Lietuvoje dingsta vaikai. Tiesa, dauguma netrukus ir atsiranda. Pernai, Dingusių žmonių šeimų paramos centro duomenimis, buvo registruoti 4624 atvejai – tiek kartų buvo fiksuoti įvykiai, bet dingti galėjo tas pats asmuo ne vieną kartą, o iš šių atvejų net 3612 susiję su vaikais. Ilgą laiką pernai buvo ieškota 413 vaikų, o iki šiol ieškoma 21 vaiko.

Policija dirba. Policija ieško vaikų iškart, vos gavus pranešimą.

„Žinoma, kiekvienu atveju taip, kaip šįkart, neieškoma, kad būtų tikrinama kiekviena mašina. Kodėl? Nes paprastai būna žinomas vaiko vardas ir pavardė, kur, kada dingo, kas draugai – per juos ir ieškoma“, – aiškino pašnekovė.

Pasak jos, jei įvykis tikras, tai, kad per naktį niekas nepasigedo vaiko verčia įtarti, kad juo ir šiaip nelabai rūpintasi.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pareigūnai Pasakų parke
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pareigūnai Pasakų parke

Vaikų namai nepranešdavo ir kelias dienas

„Anksčiau buvo įprasta, kad vaikams pabėgus iš vaikų namų, kai jie buvo, vaikų namai kelias dienas nė nepranešdavo, kad vaikas dingo, kelias dienas laukdavo sugrįžtant. Nenorėdavo gadintis savo įvaizdžio, nes po tokių įvykių ir patikros, ir viešumas. Buvo toks skaudus atvejis, kai vaikai užmušė savo draugą ir jo neieškota. Bet dabar taip nebebūna“, – teigė N.Kurčinskaja.

Dingusių žmonių šeimų paramos centro vadovės teigimu, dabar reiktų tikrinti socialinės rizikos šeimas, laukti informacijos iš mokyklų.

„Gali ir nepranešti. Būna tėvų, kurie vaikų vardų nežino – tokie degradavę“, – apgailestavo N.Kurčinskaja.

Anksčiau buvo įprasta, kad vaikams pabėgus iš vaikų namų, kai jie buvo, vaikų namai kelias dienas nė nepranešdavo, kad vaikas dingo, kelias dienas laukdavo sugrįžtant.

Tačiau Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vedėjas Arūnas Malinovskis tikina, kad globėjai vaikais rūpinasi kaip tėvai ir nereiktų pirmiausia akių kreipti į globojamus vaikus. Jis nepatvirtino ir nepaneigė, kad policija jau prašė tarnybos pagalbos nustatant galimai pagrobto vaiko tapatybę.

Visgi N.Kurčinskaja mano, kad jei šįkart vaikas išties pagrobtas, greičiausiai visgi tai nėra eilinė situacija.

Tokio įžūlumo nefiksuota seniai

Kita vertus, Dingusių žmonių šeimų paramos centro vadovė tvirtina, kad tokie įžūlūs pagrobimai Europoje yra praeitis. Esą niekas vaiko negrobtų kam nors matant, su kaukėmis ir panašiai.

„Dažnesni atvejai, kai vienas iš tėvų po skyrybų pasiima vaiką ir tai traktuojama kaip pagrobimas. Jei reikia privilioti, gali privilioti. Gali sekti, daryti taip, kad niekas nematytų. O čia – prie visų... su kauke, jau ir į bagažinę. Vis dėlto, niekada nesakyk niekada. Policija dirba, tikrina visas versijas. Ir tai yra gerai“, – tikino pašnekovė.

Pasak jo, ir pabėgusių iš namų, globos įstaigų dabar ieškoma taip pat stropiai, nors dar prieš dešimtmetį į tokius atvejus buvo reaguojama vangiau.

Gali sekti, daryti taip, kad niekas nematytų. O čia – prie visų... su kauke, jau ir į bagažinę. Vis dėlto, niekada nesakyk niekada.

„Neieškojo 1997-aisiais. Iki 2000-ųjų tikrai neieškodavo. Laukdavo, kol tokie vaikai grįš, pareis. Dabar ieško labai griežtai. Visų ieško. Turi priemonių“, – aiškino ji.

Atvejis – neeilinis

Visuomenininkai taip pat turi priemonių ir ryšių. Dingusiojo nuotrauka akimirksniu apskrieja Europą, ieškoma tarptautiniu mastu.

„Yra labai daug atvejų, bet šis atvejis tikrai neeilinis. Reikia labai daug patikrinti ir galvoti, ką kalbi. Žmonės yra žmonės. Blaiviai reikia žiūrėti“, – sakė ji.

Pasak jos, Lietuvoje įprasta emocingai reaguoti į skandalingus, rezonansinius įvykius, o per pilnatį – ir kurti netikrus, tačiau, kai vaikų ieškoma iš tiesų, kai skelbiami jų duomenys, nuotraukos tik labai retai visuomenė suklūsta ir ima to vaiko dairytis gatvėse, o pamatę – skambinti policijai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Policija Vilniuje ieško dingusios mergaitės
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Policija Vilniuje ieško dingusios mergaitės

Dingusių žmonių šeimų paramos centro vadovė tikino, kad policija imasi darbo, o visuomenininkai – padeda šeimai. Dingus vaikams dažniausiai reikia tėvus įtikinti, kad vaiką grįžusį sutiktų ne su diržu, kad jis nebėgtų dar kartą, kad jaustųsi saugus.

„Daugiausia dingsta vaikai, paaugliai. Suaugusieji turi žinoti, kad vaikai bėga ne pas kažką, o nuo kažko“, – sakė ji.

Trečiadienio vakarą kiek po 19 val. Vilniaus policijai pranešta apie Karoliniškėse galimai pagrobtą 11–12 metų mergaitę, jos paieškoms sutelktos didelės policijos pajėgos. Tiesa, policija, nors ir kreipėsi į visuomenę pagalbos, prašydama tėvų pranešti, jei nesusisiekia su panašaus amžiaus dukra, kol kas tokios informacijos negavo. Atsirado galimo pagrobimo liudininkų, pareigūnai esą rado kai kurių įkalčių.

Komentarai: 5

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

04:04
02:49
00:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min