Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 21d. 15:00

E.Zingeris Seime nori Staliną įveikusio žmogaus, o A.Nekrošius – partizanų vado vardo salės

Emanuelis Zingeris
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Emanuelis Zingeris

Seimo narys Emanuelis Zingeris pasiūlė vieną parlamento rūmų salių pavadinti Suomijos didvyrio, vadovavusio šalies pajėgoms Žiemos karo su SSRS metu, Carlo Gustafo Emilo Mannerheimo garbei. Tačiau Seimo vadovybė trečiadienį nesuskubo laiminti tokios iniciatyvos. Tuo metu Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius vienai parlamento salei pasiūlė suteikti Jono Žemaičio-Vytauto vardą.

E.Zingeris aiškino, kad pasiūlymas vienai Seimo erdvių suteikti C.G.E.Mannerheimo vardą yra susijęs su artėjančiomis aštuoniasdešimtosiomis Suomijos–SSRS karo pradžios metinėmis.

Suomijos nacionalinis archyvas/Generolas G. Manerheimas priima Baltųjų suomių kariuomenės pergalės paradą. 1918 m.
Suomijos nacionalinis archyvas/Generolas G. Manerheimas priima Baltųjų suomių kariuomenės pergalės paradą. 1918 m.

Stebuklingas laimėjimas

Pavadinti Seimo salę Suomijos herojaus ir pasipriešinimo sovietų agresijai simbolio vardu E.Zingeris sakė pasiūlęs kaip Nepriklausomybės Akto signataras bei Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas.

„Kodėl Seime? Kodėl ne Krašto apsaugos ministerijoje ar ne Užsienio reikalų ministerijoje? Todėl, kad čia vyko mūsų gynyba. Čia buvo mūsų Mannerheimo linija, čia buvo mūsų Mannerheimo barikados, kurių dalis išliko čia, prie Seimo, kaip muziejus. Šis vardas mums simbolizuoja sėkmingą pasiruošimą gintis ir sėkmingą savo nepriklausomybės apgynimą“, – pabrėžė E.Zingeris.

Čia buvo mūsų Mannerheimo linija, čia buvo mūsų Mannerheimo barikados, kurių dalis išliko čia, prie Seimo, kaip muziejus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sausio 13-osios memorialas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sausio 13-osios memorialas

Kartu jis minėjo, kad šiandien labai lengvai galime išmatuoti, kokie yra suomiai, kurie Žiemos karo metu apsigynė nuo sovietų, ir kuo esame mes, penkiasdešimt metų buvę okupuoti SSRS.

Vadinamasis Žiemos karas prasidėjo 1939 metų lapkričio 30 dieną, kai Raudonoji armija užpuolė kaimyninę Suomiją.

Per kelis karo mėnesius žuvo daugybė suomių, taip pat sovietų kareivių, bet Suomija atsilaikė prieš SSRS ir išsaugojo nepriklausomybę.

Wikipedia.org nuotr./Suomiai savo pozicijose 1940 m. sausį
Wikipedia.org nuotr./Suomiai savo pozicijose 1940 m. sausį

„Aštuoniasdešimt metų stebuklingam suomių laimėjimui prieš baisias bolševikų ordas, kurios būtų vežusios suomius milijonais į Sibirą, kaip ir mus – Lietuvą, Latviją, Estiją – vežė ten“, – pažymėjo E.Zingeris.

Aštuoniasdešimt metų stebuklingam – stebuklingam suomių laimėjimui prieš baisias bolševikų ordas, kurios būtų vežusios suomius milijonais į Sibirą, kaip ir mus – Lietuvą, Latviją, Estiją – vežė ten.

G.Kirkilo palaikymas

E.Zingeris sakė, kad idėjai vieną Seimo salių pavadinti C.G.E.Mannerheimo garbei pritarė parlamentiniai Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetai.

Anot parlamentaro, teikiant pasiūlymą, konkreti salė, kuriai būtų suteiktas buvusio Suomijos prezidento vardas, nebuvo nurodyta.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nepriklausomybės aikštė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nepriklausomybės aikštė

Tačiau, kaip teigė E.Zingeris, Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas svarstė, kad C.G.E.Mannerheimo garbei galėtų būti pavadinta parlamento Europos reikalų komiteto salė.

Iniciatyva sveikintina, bet...

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė tikino, kad parlamento valdyba labai vertina ir džiaugiasi E.Zingerio iniciatyva.

Pasak jos, C.G.E.Mannerheimo kaip Suomijos karo vado vardas mums yra labai svarus ir svarbus.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rima Baškienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rima Baškienė

„Tačiau Seimo valdyba vis tik mano, kad pirmiausia reikėtų, jog šį klausimą kolega E.Zingeris, kadangi ji yra teikėjas, aptartų. Pavedėme Seimo valdybos nutarimu, kad svarstytų Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija. Jos išvada būtų labai svarbi“, – nurodė R.Baškienė.

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja sakė, kad siūlyta pasitarti ir su Užsienio reikalų ministerija bei kartu pagalvoti, kur ir kaip kitaip būtų galima pagerbti C.G.E.Mannerheimą.

sotasampo.fi nuotr./Raudonosios armijos kariai suomių nelaisvėje
sotasampo.fi nuotr./Raudonosios armijos kariai suomių nelaisvėje

Svarstyta nebūtinai salę Seime pavadinti jo vardu. Kaip pasakojo R.Baškienė, galbūt parlamento rūmuose galima pakabinti jo nuotrauką ar kokią atminimo lentelę. Galbūt tai galėtų atsirasti kur nors ministerijoje.

„Mes tiesiog pasidžiaugėme, kad atkreiptas dėmesys į istoriškumą, jo svarbą, bet kartu pasakėme, jog mums Lietuvos parlamente iš tikrųjų labai svarbu, kad būtų Lietuvos vadovai, Lietuvos lyderiai, Lietuvos kovų dalyviai paminėti tinkamai. Ir tų salių neturime tiek, kad galėtumėme jas pervadinti. Nes kilo klausimas: o kurią gi?

Ar K.Antanavičiaus salę, ar A.M.Brazausko, ar kurio kito panaikinsime? Iš tikrųjų valdybos nariai išsakė daug pastebėjimų: ir pagiriančių Emanuelį už jo iniciatyvą, ir kartu pasakančių, kad reikia ieškoti kitokio būdo, nebūtinai suteikti Seimo salės pavadinimą šiam garbiam asmeniui“, – pažymėjo R.Baškienė.

Ir tų salių neturime tiek, kad galėtumėme jas pervadinti. Nes kilo klausimas: o kurią gi? Ar K.Antanavičiaus salę, ar A.M.Brazausko, ar kurio kito panaikinsime?

E.Zingeris teigė pritariantis tam, kad Seime reikia įamžinti daugybės Lietuvos herojų atminimą. Pavyzdžiui, kai kurių partizanų ar pirmajam Steigiamojo Seimo posėdžiui pirmininkavusios ir prezidente 1926 metais siekusios tapti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės.

Siūlo ir J.Žemaičio-Vytauto pavadinimą

Panašu, kad E.Zingerio siūlymas paskatino ir kitus parlamentarus teikti iniciatyvas dėl Seimo rūmų salių pavadinimų.

Akcijos organizatorių nuotr./Jonas Žemaitis-Vytautas
Akcijos organizatorių nuotr./Jonas Žemaitis-Vytautas

Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius trečiadienį pranešė užregistravęs pasiūlymą vieną iš parlamento salių pavadinti Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos prezidiumo pirmininko, 2009 metais pripažintu ketvirtuoju šalies prezidentu Jono Žemaičio-Vytauto vardu.

Komentarai: 13

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min