Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 20d. 15:03

Ekspertai: pasitikėjimą „AstraZeneca“ vakcina atstatys ne šalies vadovai, o galimybė skiepą pasirinkti

Šalies vadovų akcija pasiskiepyti dvi dienas sustabdyta ir nuo penktadienio grąžinta „AstraZeneca“ vakcina, 15min kalbintų specialistų teigimu, yra sveikintinas pavyzdys, tačiau šio gamintojo skiepo pasitikėjimo klausimo iki galo neišspręs. Didesnę įtaką veikiausiai turės priimtas sprendimas visuomenei leisti pasirinkti vakciną patiems.

Pasak agentūros „INK agency“ vadovo Kęstučio Gečo, parodomasis aukščiausių šalies vadovų – prezidento Gitano Nausėdos, premjerės Ingridos Šimonytės, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir sveikatos ministro Arūno Dulkio – skiepijimas yra klasikinis reklaminis manevras.

Visgi, tikėtina, kad jis labiau skirtas vyresnio amžiaus žmonėms. Siekiant pavyzdį parodyti ir jaunesnėms visuomenės grupėms, jis siūlytų parodomąjį skiepą suteikti ir nuomonės formuotojams.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Gečas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Gečas

„Labai tikiuosi, kad tai yra pradžia. Žinoma, kad neužteks [šalies vadovų pasiskiepijimo pavyzdžio], nes visuomenė susideda iš daugybės grupių. <...> Valstybė turi leisti pasiskiepyti ir dainininkui, ir jaunimo dievukui, <...> neapsistokime tik ties politikais“, – laidoje „15/15“ teigia jis pridėdamas, kad lauktų, pavyzdžiui, ir Lietuvos Vyskupų konferencijos dalyvavimo.

„Baltijos tyrimų“ vadovė Rasa Ališauskienė ir antrina pašnekovui, ir jam oponuoja. Jos teigimu, išties tikėtina, kad aukščiausių šalies politikų apnuogintas petys neįtikins dalies visuomenės. Tačiau to esą nepadarytų ir visuomenei gerai žinomi žmonės.

Čia labai geras dalykas – ėjimas arkliu.

„Yra 22-25 proc. skeptikų, dar maždaug 6 procentai nežino [ar skiepysis]. Iš tų, kas ketina skiepytis, beveik pusė sako, kad nebėgtų šiandien. Tai nėra grupė žmonių, kuriai politikų pavyzdys būtų tas paskatinamasis veiksnys. Dainininkai, šoumenai gali padaryti daugiau žalos nei naudos, nes matome abejojančių. Matot, kai pasiskiepijo prezidentė Dalia Grybauskaitė, viešoje erdvėje buvo daug spekuliacijų, kad ne tas švirkštas, kad buvo vitaminas C ir mus apgaudinėja“, – sako ji.

Asmeninio albumo nuotr. /D.Grybauskaitė
Asmeninio albumo nuotr. /D.Grybauskaitė

„Žymių žmonių, politikų parodymas sustiprina sąmokslo teoriją tiems, kurie turi priešingą nuomonę“, – prideda sociologė.

Didesnę įtaką turės galimybė rinktis

Anot R.Ališauskienės, visuomenės apklausos rodo, kad žmonės labiausiai yra linkę tikėti medikais. Ir, pabrėžia specialistė, net 83 proc. iš visų sutinkančių skiepytis vakciną norėtų pasirinkti patys ar paprašyti gydytojo rekomendacijos.

„Kai kalbam apie „AstraZeneca“, geresnis ir stipresnis žingsnis negu šita akcija, kad galima bus rinktis vakciną. Tie, kurie iš principo nori skiepytis, bet abejoja, matys, kad jie turi pasirinkimo galimybę“, – teigia R.Ališauskienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Ališauskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rasa Ališauskienė

„Skeptiškai žiūriu į pirmųjų asmenų skiepijmąsi. Daug kas priklauso ne tik nuo fakto, kad skiepysis, bet ir kaip tai atrodo. Vaizdas irgi svarbus“, – pažymėjo atkreipdama dėmesį, kad vakcinacija, tikėtina, bus skirtingu metu, skirtingose vietose.

K.Gečas taip pat mano, kad galimybė leisti žmonėms vakciną pasirinkti yra netgi svarbesnė nei pati akcija.

„Čia labai geras dalykas – ėjimas arkliu. Nenori – nesiskiepyk, yra čia daug norinčių. Šis sprendimas labai stipriai atstatinėja ir gelbsti situaciją, nes ne prievarta, o savanoriškas pasirinkimas žmonių psichologijoje yra priimtinesnis“, – tikina jis.

„Čia vadinamasis atsakomybės perkėlimas. Jeigu mane privertė, paskiepijo ir man bloga, tai kas kaltas? Tas, kuris privertė. Jeigu man leido pasirinkti, man bloga – pats prisidirbau. Žmonių noras piktintis viešumoje ar neviešumoje sumažėja drastiškai. Mes negatyvios informacijos „AstraZeneca“ atveju galime tikėtis žymiai mažiau, nes bus savanoriški pasirinkimai“, – prideda K.Gečas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso

Ketvirtadienio vakarą Sveikatos apsaugos ministerija pareiškė, kad nuo penktadienio pratęsiamas „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto kurtos vakcinos naudojimas skiepijant visuomenę. Po Europos vaistų agentūros (EVA) išvados, kad vakcina yra saugi ir efektyvi, surengtoje spaudos konferencijoje A.Dulkys taip pat pažymėjo, kad siekdami parodyti pavyzdį, pirmadienį jis ir šalies vadovai kartu pasiskiepys šia vakcina.

Apie tai, kad „AstraZeneca“ vakcina laikinai nebus skiepijami žmonės, sveikatos apsaugos ministras pranešė antradienio vakarą surengtoje spaudos konferencijoje.

Tuomet ministras teigė, kad gavo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) rekomendaciją, kuria tarnyba, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, dėl atsargumo rekomenduoja laikinai stabdyti skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina iki EVA pateiks galutines išvadas dėl šios vakcinos saugumo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min