TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Elektroninio gyventojų surašymo sistemoje – įžeidaus turinio komentarai apie homoseksualumą ir santuokos partnerių amžiaus skirtumą

Kovo 10 d. 11 val. internetu jau buvo susirašę 480 tūkst. gyventojų
Statistikos departamento nuotr. / Elektroninio surašymo sistemoje per pirmąsias dvi dienas duomenis apie save pateikė apie 85 tūkst. Lietuvos gyventojų.
Šaltinis: 15min
0
A A

Kovo 1 dieną pradėjusi veikti elektroninio surašymo sistema esurasymas.lt internetu pateikti duomenis apie save nusprendusiems lietuviams pateikė keletą nemalonių staigmenų. Nurodydami savo šeimyninę padėtį, kai kurie respondentai sulaukė diskriminuojančio pobūdžio komentarų, kuriuos automatiškai pateikė sistema.

Komentarais pradėjus domėtis 15min.lt, Statistikos departamento atstovai užtikrino, jog ši klaida bus nedelsiant pašalinta, o automatiniai komentarai, kurių tikslas padėti, o ne įžeisti respondentus, bus patikslinti.

Komentarai šokiravo

www.esurasymas.lt įžeidžiančių sistemos komentarų sulaukę lietuviai pasakojo buvę šokiruoti. 

„Pildydamas dalį apie šeimyninius santykius nurodžiau, kad gyvenu su tos pačios lyties asmeniu. Tačiau tuo metu lange pasirodė sistemos komentaras: „vienalyčių porų būna labai retai“. Buvau nustebęs, negalėjau patikėti tuo, ką skaitau“, – pasakojo anonimu panoręs likti vieno šalies miestų gyventojas. Jis įsitikinęs, kad tokia sistemos „klaida“ atspindi išankstines jos kūrėjų nuostatas.

Pildydamas dalį apie šeimyninius santykius nurodžiau, kad gyvenu su tos pačios lyties asmeniu. Tačiau tuo metu lange pasirodė sistemos komentaras: „vienalyčių porų būna labai retai“. Buvau nustebęs, negalėjau patikėti tuo, ką skaitau

Diskriminuojama be priežasties pasijuto ir vilnietė Julija. Laimingai su vyresniu už save sutuoktiniu jau kelerius metus gyvenanti jauna moteris nustebo, kai baigdama pildyti duomenis sulaukė sistemos „priekaišto“ esą sutuoktinių amžiaus skirtumas retai būna per 15 metų.

„E.surašymo sistema diskriminuoja „besusirašančiuosius“. Baigiant surašymą, kai jau reikėjo patvirtinti visus duomenis, išmetė „įspėjimą“ – sutuoktinių amžiaus skirtumas retai būna per 15 metų. Buvau apšalus“, – sakė sostinės gyventoja.

Per dvi dienas – apie 85 tūkst. gyventojų

Įžeidaus turinio komentarais pradėjus domėtis 15min.lt, Statistikos departamento darbuotojai pažadėjo ištaisyti klaidą ir sušvelninti jų turinį.

„Specialistai, esant techninėms galimybėms, pakoreguos, t.y. patikslins, elektroninio surašymo lapo formoje komentarų formuluotes. Formuluotę „sutuoktinių amžiaus skirtumas retai būna per 15 metų“ pakeisime į formuluotę „Patikrinkite, ar tiksliai įrašėte sutuoktinio amžių“. O formuluotę „vienalyčių porų gali būti labai retais atvejais“ pakeisime į formuluotę „Patikrinkite, ar teisingai pažymėta lytis“, – komentuodama situaciją sakė Statistikos departamento Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Stolytė.

Pasak departamento atstovės, pirmą kartą Lietuvoje vykdomas elektroninis surašymas vyksta pakankamai sklandžiai. Iki kovo 2 dienos, 13 val., internetu surašymo lapus užpildė apie 85 tūkst. gyventojų.

„Pirmąją surašymo dieną ne visi gyventojai suprato, kad reikia jungtis būtent šiuo adresu – www.esurasymas.lt Kadangi jie intensyviai ieškojo informacijos Statistikos departamento interneto svetainėje, adresu www.stat.gov.lt, ji dėl tokio didelio vartotojų aktyvumo buvo sunkiai pasiekiama, tačiau pati e.surašymo sistema veikė“, – tikino Statistikos departamento atstovė.

Tačiau 15min.lt skaitytojai kovo 1-osios rytą užfiksavo, jog www.esurasymas.lt puslapis kurį laiką vis dėlto neveikė.

Elektroninis gyventojų surašymas yra pirmasis visuotinio gyventojų surašymo etapas. Balandžio 5-gegužės 9 dienomis vyks antrasis etapas. Jo metu gyventojus, kurie elektroniniu būdu surašė ne visus savo būsto gyventojus ar išvis nedalyvavo e.surašyme, aplankys surašinėtojai ir paprašys atsakyti į surašymo lapo klausimus. Būstų, kurių visi gyventojai kovo 1–14 dienomis buvo surašyti elektroniniu būdu, surašinėtojai nelankys. 

Surašymo klausimais gyventojai gali pasiteirauti nemokamu telefonu 8 800 01 418 arba el. paštu surasymas@stat.gov.lt.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min