Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 26d. 05:49 , Atnaujinta: 2018 lapkričio 28d. 11:33

ESFA neketina mokėti „Pontem“ už varguoliams skirtus konservus

Konservai
Vida Press nuotr. / Konservai

Iš įmonės „Pontem“ daugiau kaip milijoną skardinių vištienos konservų užsakiusi Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) nusprendė ne tik už juos nemokėti, bet dar paprašyti įmonės sumokėti baudą. Šių priemonių nuspręsta imtis po to, kai Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) patikrino konservų turinį ir nusprendė, kad jis neatitinka reikalavimų. „Pontem“ vadovas sako, kad ESFA neturėjo pretenzijų, be to įžvelgia VMVT subjektyvumą ir žada kreiptis į teismą.

Spalio pabaigoje VMVT Vilniaus skyrius patikrino skurstantiems dalijamus vištienos konservus. Nustatyta, kad jų viduje – ne gabalinė mėsa, kaip turėjo būti, o vientisa smulkinta masė.

Prieš pirkdama konservus, kurie buvo dalijami nepasiturintiems, ESFA buvo numačiusi tokius reikalavimus: mėsa turi būti be kaulų, gabalėliais, išgyslinta, negali būti daržovių bei kitaip smulkintos ar mechaniškai atskirtos mėsos. Mėsos gabalėliai turėjo būti nepervirti, nesuyrantys išimant iš indelio, jos tekstūra – standi, aiškiai matomos mėsos skaidulos.

Tačiau VMVT nustatė, kad iš „Pontem“ pagal viešąjį pirkimą įgyti konservai šių reikalavimų neatitinka.

ESFA nuotr. /ESFA skurstantiems nupirkti konservai
ESFA nuotr. /ESFA skurstantiems nupirkti konservai

Tuo metu „Pontem“ generalinis direktorius Donatas Garbauskas 15min atsiųstame komentare yra patikinęs, kad ESFA parduoti vištienos konservai atitinka visas sutartyje numatytas maisto produktų pirkimo ir tiekimo sąlygas.

Už konservus nemokės, apskaičiavo baudą

Nors veterinarijos specialistai nustatė, jog mėsa saugi vartoti, Agentūra jos dalijimą sustabdė.

Kaip 15min teigė ESFA viešųjų ryšių specialistė Lina Beišienė, už konservus „Pontem“ nėra sumokėta.

„Atsižvelgiant į VMVT sprendimą, agentūra tiekėjui už pristatytus produktus – vištienos konservus mokėti neketina. Apie tai tiekėjas yra informuotas raštu“, – 15min atsiųstame atsakyme teigė L.Beišienė.

Agentūra tiekėjui už pristatytus produktus – vištienos konservus mokėti neketina.

Ji pridūrė, kad sutarties sąlygose yra numatyta, kad agentūra turi teisę reikalauti iš įmonės „Pontem“ patirtų išlaidų atlyginimo ir skirti jai baudą.

„Apie paskaičiuotą baudą bei patirtos žalos atlyginimą UAB „Pontem“ taip pat informavome raštu“, – teigė ji.

Anksčiau agentūros atstovai yra nurodę, kad ESFA iš įmonės „Pontem“ įsigijo vištienos konservų dviems dalijimams: balandžio mėnesį buvo įsigyta ir išdalinta 511 659 vienetų vištienos konservų (už 286,5 tūkst. eurų), spalio mėnesį į partnerių sandėlius pristatyta 567 783 vienetų (už beveik 318 tūkst. eurų). Vieno 240 gramų vištienos konservų indelio kaina – 0,56 Eur.

Anot ESFA atstovės, priekaištų dėl pirmojo dalijimo konservų nebuvo, todėl už juos jau sumokėta. Nuostolių „Pontem“ patirs tik dėl antrojo dalijimo konservų.

ESFA sutartyje su „Pontem“, kuri yra vieša, rašoma, kad jeigu kokybės patikros rezultatai rodo, kad maisto produktai neatitinka kokybės reikalavimų, bet išdalintas maisto produktas yra tinkamas žmonių mitybai, kaip ir yra šiuo atveju, tiekėjas privalo agentūrai sumokėti 5 proc. baudą nuo viso preliminariai planuojamo įsigyti maisto produkto kiekio vertės.

Pasak ESFA atstovės, apskaičiuota bauda siekia apie 75 tūkst. eurų, tad „Pontem“ gresia iš viso netekti 393 tūkst. eurų.

Nepatikimu tiekėju „Pontem“ netaps

Reikalavimų neatitinkančią prekę pateikusios įmonės rizikuoja patekti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą, tačiau tik tokiu atveju, jei padarytas sutarties pažeidimas yra esminis.

Už tai tiekėjas į nepatikimų tiekėjų sąrašą traukiamas nebus.

ESFA atstovė 15min teigė, jog nors produktas neatitiko techninės specifikacijos reikalavimų, VMVT nustatė, kad jis yra saugus vartoti, todėl vadovaujantis sutarties nuostatomis, laikoma, kad tai buvo neesminis sutarties pažeidimas.

„Už tai tiekėjas į nepatikimų tiekėjų sąrašą traukiamas nebus“, – teigė L.Beišienė.

Į Nepatikimų tiekėjų sąrašą įmonės patenka trejiems metams, šiam laikui bendrovei užsiveria durys dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, nes vykdydami viešąjį pirkimą pirkėjai reikalavimuose dažnai nurodo, kad tiekėjas privalo nebūti šiame sąraše.

VMVT: „Pontem“ nesiėmė veiksmų pašalinti trūkumus

VMVT laikinai Maisto skyriaus vedėjos-valstybinės maisto produktų inspektorės pareigas einanti Ilona Drulytė 15min teigė, kad tarnybos Vilniaus skyrius, nusprendęs, jog konservai neatitinka techninės specifikacijos, spalio pabaigoje priėmė sprendimą stabdyti produkto tiekimą rinkai.

Apie tai, anot jos, buvo informuotas Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“, maisto produktų tiekėjas „Pontem“ ir ESFA.

„Lapkričio 13 dieną ESFA informavo VMVT, kad „Pontem“ iki šiol nesiėmė jokių veiksmų, kad būtų pašalinti nustatyti vištienos konservų trūkumai. Netinkamas maisto produktas iki šiol yra ESFA partnerių patalpose“, – pabrėžė I.Drulytė.

Anot VMVT atstovės, pagal teisės aktus įmonė, siekianti tiekti rinkai produktą, kurio tiekimas buvo laikinai sustabdytas, gali pateikti teritorinei VMVT prašymą leisti tiekti produktą rinkai ir pateikti informaciją apie pašalintus trūkumus.

„Iki šiol Vilniaus VMVT nėra gavusi iš „Pontem“ prašymo leisti tiekti produktą rinkai“, – patikino ji.

„Pontem“ ketina kreiptis į teismą

Trečiadienį ,,Pontem“ generalinis direktorius Donatas Garbauskas atsiųstame atsakyme nurodo, kad ESFA neturėjo pretenzijų ar skundų dėl patiekto produkto negauta.

„Pagal sutartį su ESFA UAB ,,Pontem“ buvo įsipareigojusi, kad produktas (vištienos konservai) bus pateikiamas atskiromis partijomis du kartus per metus. Pirmoji vištienos konservų partija 511 659 vnt. buvo nuvežta į ESFA partnerių sandėlius dar balandžio mėnesį. Visi šie konservai išdalinti ir suvartoti“, – rašoma atsakyme.

Anot D.Garbausko, prieš pateikiant konservus ESFA, akredituotoje laboratorijoje buvo atlikti konservų laboratoriniai tyrimai, kurie patvirtino, kad dalinimui skirti konservai atitinka kokybės reikalavimus, konservų tyrimų protokolai su išvadomis apie tinkamumą buvo pateikti ESFA.

„Antroji partija - 567 783 vnt. į ESFA partnerių sandėlius buvo pristatyta pirmoje spalio mėn. pusėje. Spalio mėn. 19 d. gavome pranešimą iš VMVT, kad konservų tiekimas rinkai sustabdomas. ESFA, su kuria sudaryta pirkimo sutartis, pranešimą apie netinkamą sutarties vykdymą atsiunčia spalio 25 d.“, – teigia D.Garbauskas.

Jį stebina tai, kad VMVT vertina ir kontroliuoja sutarties, sudarytos tarp dviejų ūkio subjektų, sąlygas, produktų technines specifikacijas, peržengdama savo kompetencijos ribas. Kyla didelės abejonės ir dėl VMVT sprendimo ,,dėl produkto neatitikimo sutarties sąlygoms“ po to, kai praktiškai abi konservų partijos išdalintos ir didžioji jų dalis suvartota.

„Dar labiau negu keista, kad pati VMVT nustačiusi, ,,kad produktas yra saugus vartoti“, ieško priežasčių sustabdyti produkto tiekimą rinkai, remdamasi sau pavaldžios tyrimų laboratorijos abejotinu vertinimu“, – nurodo D.Garbauskas.

Tada kreiptasi į nepriklausomus ekspertus – Kauno Technologijos Maisto instituto Maisto tyrimų centrą, kuris akredituotoje laboratorijoje atliko minėtų konservų tyrimus ir nustatė, kad vištienos konservai atitinka keliamus techninės specifikacijos reikalavimams, išvadą pateikdami Tyrimų protokole Nr. 71095 (2018-11-02). Ir tai jau antros akredituotos laboratorijos tyrimų išvados, patvirtinančios konservų tinkamumą ir kokybę. Tačiau „Pontem“ vadovas mano, kad VMVT tyrimą atlieka subjektyvų tyrimą ir pateikia pavyzdžių.

„Jau ne pirmą kartą stebime keistą VMVT poziciją ir dvigubų standartų taikymą konkrečių įmonių atžvilgiu, pvz.: 2017 UAB ,,Sanitex“ ESFA teikti žuvies konservai iš tiesų neatitiko sutartyje numatytos kokybės reikalavimų (realiai grynasis žuvies kiekis buvo 40 proc., kai pagal sutartį privalėjo būti ne mažiau 60 proc.), bet VMVT nusišalino, teigdama neturinti įgaliojimų sutartinių įsipareigojimų vertinimui; 2018 m. birželį kilus UAB ,,Grūstė“ ESFA parduotų galimai nuodingų pasenusių žuvies konservų (tyrimais patvirtinta, kad tai tiesa), kuriais skirtinguose rajonuose apsinuodijo socialiai remtini asmenys, skandalui - VMVT taip pat tyrimų neatliko, teigdama, kad tiesioginių skundų dėl apsinuodijimų nebuvo, nors apnuodyti paramos gavėjai kreipėsi ne vienoje savivaldybėje į dalintojus. Natūraliai kyla klausimas, kas ir kodėl įtakoja VMVT sprendimus ir skirtingų standartų taikymą skirtingiems rinkos dalyviams?“, – rašo D.Garbauskas. Jis sako, kad įmonei lieka vienas kelias: kreiptis į teismą ir ginti savo teisėtus reikalavimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min