Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2015 12 15, 11:44 Atnaujinta 2015 12 15, 13:28

Generaliniu prokuroru siūlomas Evaldas Pašilis žada nesidangstyti nepriklausomumu

Trečiasis kandidatas į generalinius prokurorus Ukmergės teismo teisėjas 42 metų Evaldas Pašilis antradienį prisistatė Seime. Nors prezidentūra tikino, kad E.Pašilis labai profesionalus ir didelę patirtį sukaupęs teisininkas, Seimo nariai tuo abejojo ir teiravosi, kokias rezonansines bylas jam teko tirti. E.Pašilis pripažino, kad Ukmergėje tokių bylų nebuvę daug.
Evaldas Pašilis
Evaldas Pašilis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Į Seimo tribūną stojęs E.Pašilis sakė jaučiantis labai didelę atsakomybę.

Pasak jo, šiuo metu girdimos problemos dėl susiskaldymo, darbo krūvių ir prokuratūros skaidrumo būtų buvusios sunkiai suprantamos vos atkūrus Lietuvos nepriklausomybę. 

Tačiau, pasak E.Pašilio, prokuratūros tikslas liko tas pats – ginti Lietuvos žmones.

Turime nustoti dangstytis nepriklausomumu ir turime aiškinti savo sprendimus visuomenei.

 

Iš lapelio skaitydamas tekstą E.Pašilis kritikavo prokuratūros reformą per kurią tarnybą paliko didelę patirtį turėję žmonės, o naujų atėjo labai nedaug. 

Jis tikino, kad vien pokalbio su pretendentu neturėtų pakakti, kad koks nors prokuroras būtų keliamas pareigose, jo darbo kokybė turėtų būti pamatuojama rezultatais. be to, E.Pašilis tikino, kad jo nuomone, prokurorai neturėtų užsiimti biurokratija ir statistikos suvedinėjimu. 

Taip pat E.Pašilis užsiminė apie prokuratūros komunikacijos gerinimą tiek viduje, tiek su visuomene, tiek su valstybės institucijomis. 

„Turime nustoti dangstytis nepriklausomumu ir turime aiškinti savo sprendimus visuomenei“, – sakė E.Pašilis. 

Jis atkreipė dėmesį, kad prokuroro tikslas neturėtų būti vien įkalinimas, nes jau dabar Lietuva pirmauja pagal įkalintų asmenų kiekį. Be to, E.Pašilis tikino, kad tyrimai negali būti pradėti po skambučių, o daugiausia dėmesio reiktų skirti sunkių nusikaltimų tyrimams. 

Klausė, ar postą išsipirko

Seimo nariai klausydami E.Pašilio vis dar atsiminė istorijas apie tai, kaip buvusiai kandidatei Editai Dambrauskienei neva buvo siūloma šį postą „išsipirkti“. 

„Ar jums niekas nesiūlė išsipirkti paramos tampant prokuroru?“ – kandidato klausė socialdemokratas Algirdas Sysas. „Tikrai ne“, – atsakė E.Pašilis.

Seimo narys Vytautas Matulevičius kandidato klausė apie buvusios Seimo narės Neringos Venckienės ekstradiciją, tačiau kandidatas neatsakė į klausimą sakydamas nesąs pakankamai įsigilinęs, kad galėtų reikšti nuomonę kompetentingai. 

Socialdemokratas Kazys Grybauskas tikino kandidatą pažįstantis jau penkiolika metų ir klausė jo, ką jis darysiąs, kad viešasis interesas Lietuvoje būtų ginamas aktyviau.

„Man džiugu, kad po reformos prokuratūroje atsirado viešojo intereso gynimo skyriai. nesu susipažinęs konkrečiai su rezultatais, tačiau mačiau, kad šis klausimas buvo tarp prioritetų“, – sakė kandidatas.

Seimo narys Linas Balsys teiravosi kandidato, kur prezidentė jį rado ir, kaip jis pasiryžęs informuoti prezidentę apie bylų eigą.

„Jaučiu didelę atsakomybę būdamas trečias kandidatas. Džiaugiuosi, kad buvau pastebėtas“, – sakė E.Pašilis, tačiau pridūrė, kad nebūtų sutikęs pretenduoti, jei jam būtų sakoma, kad turės prezidentūrą informuoti apie rezonansinių bylų eigą kitaip, nei nustatyta įstatymuose.

 
Taip pat teisėjo buvo klausiama, ar jis pats patyrė kokius nors smūgius iš nusikalstamo pasaulio, nes kalbėjo apie tai, kad tokius smūgius yra patyrusi prokuratūra. E.Pašilis atsakė rezonansinių bylų nenagrinėjęs ir smūgių nepatyręs, tačiau savo darbo nesumenkinantis. 

Darbo partijos atstovas Saulius Bucevičius klausė, kokius tris pirmuosius žingsnius jis žengtų naujame darbe. „Ikiteisminio tyrimo kokybė, terminai, profesinis tobulėjimas turėtų lemti, kad sistema būtų skaidresnė ir atviresnė visuomenei“, – atsakė jis.

Be to, kandidato teirautasi, ką ligšioliniai generaliniai prokurorai darė blogai.

„Nelinkęs būčiau sukiotis atgal ir vertinti vieno ar kito kandidato klaidų. Aš pats turiu viziją ir mano patirtis man leistų eiti šias pareigas. Nemanau, kad būtų korektiška vertinti buvusius“, – sakė pretendentas.

Toli į ateitį nežiūri

Paskui žurnalistams Seime E.Pašilis sakė, kad Seimo narių klausimai jam pasirodė konstruktyvūs. 

Jis  tikino pasiryžęs kandidatuoti į generalinio prokuroro pareigas ir tai darysiąs ryžtingai, nepaisydamas aplinkybės, kad yra trečiasis Seimui teikiamas kandidatas.

„Gal kaip tik tai didesnė atsakomybė“, – svarstė pašnekovas. 

Jo teigimu, sprendimą priimti nebuvo lengva. Kandidatas sakė taręsis su siuvimu užsiimančia žmona ir dviem moksleivėmis dukromis. 

Tačiau, kad su visa šeima kraustytųsi į Vilnių, E.Pašilis dar nesako. Anot jo, tai – ateities klausimas. Kol kas jis tikino, kad ankstyva klausti ir apie žmones, kuriuos jis rinktųsi pavaduotojais. 

E.Pašilis sakė nesąs artimas politikų draugas, nors ne vienas Seimo narys tikino kandidatą gana neblogai pažįstantys. 

E.Pašilio šeima nėra turtinga – VMI ir VTEK duomenimis, deklaruota turto už kiek daugiau nei 49 tūkst. litų ir 40 tūkst. litų santaupų, bet dar likusi neišmokėta 250 tūkst. litų paskola būsto remontui. E.Pašilis yra įsigijęs medžioklinį ginklą.

Gyrė už profesionalumą

Prezidentės vyriausiosios patarėjos teisės klausimais Rasos Svetikaitės teigimu, kandidatas yra teisininkas profesionalas, turintis ikiteisminio tyrimo pareigūno, teisėjo darbo ir vadovaujamo darbo patirties.

Pasak R.Svetikaitės kandidatas pasižymi aukštomis moralinėmis savybėmis ir gebėjimu sutelkti darbuotojus.​

„Pasirinkimą nulėmė tai, kad jis stiprus teisininkas turintis daug patirties“, – sakė patarėja.

R.Svetikaitė tikino, kad sprendimą lėmė ir tai, kad bandydamas tapti Lietuvos apeliacinio teismo teisėju komisijos buvo įvertintas labai gerai. Teigiamai įvertintos ir jo asmeninės savybės. 

„Bet kuri sistema, jei tampa pernelyg uždara, nustoja tobulėti ir ją apima rutina“, – aiškino R.Svetikaitė teigdama, kad ne prokuroras prokuratūros vadovybėje būtų labai geras pokytis.

Pirmadienį E.Pašilis tikino nesureikšminantis to, kad iki jo Seimas jau nepatvirtino dviejų prezidentės teiktų kandidatų. 

„Suprantate, valstybei Lietuvos dirbu jau daugiau nei 20 metų ir tiesiog manau, kad galėčiau prisidėti prie teigiamų pokyčių prokuratūroje. Manau, kad tiek teorinės, tiek praktinės žinios tai leistų padaryti. Labai graudu, kad tas prokuratūros vardas pastaruoju metu toks nepelnytai nuvertintas“, – sakė E.Pašilis. 

Nukentėjo per gyvsidabrio istoriją

15min.lt kalbinti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai konservatorius Stasys Šedbaras ir Julius Sabatauskas pasakojo pretendentą žinantys iš garsiosios gyvsidabrio istorijos Ukmergės teisme, kuriam vienu metu vadovavo E.Pašilis. 

Gyvsidabriu apnuodytame Ukmergės rajono apylinkės teismo pastate E.Pašilis išdirbo 14 metų, penkerius metus – nuo 2007 iki 2012 metų – jis buvo šio teismo pirmininkas.

Tuo metu E.Pašiliui buvo sutrikusi sveikata, jis gydėsi Santariškių klinikose. Šiuo metu kandidatas sakė besijaučiantis gerai.

E.Pašilis dar yra išgarsėjęs ir tuo, kad nagrinėjo bylą dėl Ukmergės rajono savivaldybės 2010 metų sprendimo nutraukti šilumos ūkio nuomos sutartį su „Miesto energija“.

Tuomet E.Pašilis pripažino, kad savivaldybė turėjo tokią teisę. Vėliau Lietuvos Aukščiausiasis teismas šią nutartį pripažino teisinga ir paliko nepakeistą.

Be to, pajutęs, kad įmonė šioje byloje bando daryti jam neteisėtą spaudimą, E.Pašilis iškvietė policiją. 

Kandidatą į generalinius prokurorus prezidentūra rado E.Pašiliui dalyvaujant atrankoje į Lietuvos apeliacinio teismo teisėjus. Joje E.Pašilis buvo šeštas iš dvidešimties kandidatų. Pats E.Pašilis pripažįsta, kad jam sunku pasakyti, kurio darbo jis pats norėjo labiau.

E.Pašilis yra jau trečias prezidentės Dalios Grybauskaitės Seimui teikiamas kandidatas į generalinius prokurorus. Seimas jau yra atmetęs du valstybės vadovės kandidatus į generalinius prokurorus. Spalio mėnesio pradžioje parlamentarai nepritarė siūlymui generaline prokurore skirti Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkę Editą Dambrauskienę. Vasarą atmesta Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio kandidatūra. Nepaskyrus vadovo, laikinai prokuratūrai toliau vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

Pagal Konstituciją, generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min