Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 27d. 07:11

Feisbuke buvusiems kandidatams į Baltarusijos prezidentus melagingai suteikė antrą pilietybę

Minske tęsiasi protestai – moterys stojo į „Baltą grandinę“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / A.Lukašenka

Socialiniame tinkle skelbiama informacija neva Baltarusijos prezidento posto siekę Viktoras Babarika, Svetlana Cichanouskaja ir Valerijus Cepkala turi dvigubą pilietybę. Tai nėra tiesa.

„Buvę kandidatai į Baltarusijos prezidentus. Su dvigubom pilietybėm. O dar prisiminus Ukrainos prezidentą.... KOKIOS ŠALIES JIE PATRIOTAI???“, – skelbia nuotrauką lydintis tekstas feisbuke.

15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle

Įraše teigiama, kad V.Babrika yra Jungtinės Karalystės ir Izraelio pilietis, S.Cichanouskaja – Lietuvos ir Izraelio, o V.Cepkala – JAV ir Izraelio piliečiai.

Informacijos apie kelias kandidatų neva turimas pilietybes aptikti patikimose žiniasklaidos priemonėse nepavyko, o nuotraukos autoriai įrodymų pateikti savo teiginiams nesivargino.

Tačiau jei tai būtų tiesa, o nuotraukoje įvardinti politikai – ne Baltarusijos piliečiai, nė vienas jų nebūtų galėjęs nė bandyti dalyvauti prezidento rinkimuose.

Baltarusijos konstitucijos 80 straipsnis numato, kad šalies prezidento rinkimuose dalyvauti gali bet kuris Baltarusijoje gimęs šalies pilietis, Baltarusijoje gyvenantis bent 10 metų iki rinkimų.

Kandidatų biografijos

V.Babariko oficialiame tinklalapyje nurodoma, kad vyras 1963 m. gimė Minske. Jokios informacijos apie vyro teisines sąsajas su Izraeliu ar Jungtine Karalyste nėra užsimenama.

S.Cichanouskajos biografijoje nurodoma, kad Baltarusijos opozicijos lydere tituluojama politikė gimė 1982 m. Polesėje, pietų Baltarusijoje.

2000 m. ji baigė Mikaševičų, kuriuose ir augo, vidurinę mokyklą ir įstojo į Mozyrų pedagoginį universitetą. Nei politikės asmeninėje biografijoje, nei patikimose žiniasklaidos priemonėse nėra užsimenama apie moters sąsajas su Lietuva ar Izraeliu.

Rugpjūčio 11 d., spaudžiant Baltarusijos pareigūnams, S.Cichanouskaja atvyko į Lietuvą, kur pagal suteiktą vizą gali gyventi metus. Jei ji būtų Lietuvos pilietė, S.Cichanouskajai vizos nereikėtų.

15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?
15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?

Trečiasis nuotraukoje matomas kandidatas, Valerijus Cepkala 1965 m. gimė Gardine. 1990-1991 m. dirbo Sovietų Sąjungos ambasadoje Helsinkyje, o 1994 m. buvo paskirtas Baltarusijos užsienio reikalų ministro pirmuoju pavaduotoju.

15min vertinimu, platinama nuotrauka yra klaidinanti. Nėra jokių įrodymų, kad kandidatai būtų užsienio šalių piliečiai.

Europos Sąjungos (ES) išorės veiksmų tarnybos strateginės komunikacijos padalinio „Euvsdisinfo“ analitikai pastebi, kad Kremliaus žinutę transliuojančios žiniasklaidos priemonės siekia suformuoti nuomonę neva piliečių nepasitenkinimą sukelti gali tik užsienio jėgos.

Dėl to nevengiama švaistytis „spalvotos revoliucijos“ terminu, taikomu kone visiems žmonių susibūrimams, nukreiptiems prieš korupciją, valdžios smurtą ar žmogaus teisių suvaržymus.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Interviu
Parašykite atsiliepimą apie 15min