Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 29, 12:03 Atnaujinta 2022 05 29, 14:52

G.Landsbergis: pagrindinė žinia, kurią ukrainiečiai sako už uždarų durų – nemanykit, kad laimėjome

Pagrindinė žinia, kurią už uždarų durų pokalbiuose Kyjive sako Ukrainos politikai – nemanykit, kad jau laimėjome, ir nenuleiskite rankų, sekmadienį vykusiame partijos tarybos posėdyje teigė Lietuvos užsienio reikalų ministras, Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Gabrieliaus Landsbergio ir Michailo Chodorkovskio spaudos konferencija
Gabrieliaus Landsbergio ir Michailo Chodorkovskio spaudos konferencija / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

TS-LKD Tarybos posėdis prasidėjo nuo G.Landsbergio kalbos, kurioje jis pristatė savo požiūrį į karą Ukrainoje.

Vėliau Tarybos posėdyje buvo priimta deklaracija, kurioje pabrėžiamas visapusiškas palaikymas Ukrainai, o Rusija įvardinama kaip didžiausia grėsmė Europos saugumui.

G.Landsbergis kalboje teigė, kad, būtent padėti ukrainiečiams pasiekti pergalę dabar turi būti pagrindinis Vakarų pasaulio tikslas, o Rusija turi būti izoliuota. Tačiau, pažymi jis, vis dažniau atsiranda diskusijų, kaip susitarti su rusais, o ne kaip grąžinti Ukrainai teritorinį vientisumą.

Pasak G.Landsbergio, ukrainiečių pergalės Kyjive, Charkive, parodė, kad jie gali laimėti, turi pakankamai valios ir užsispyrimo atsiimti didžiules teritorijas. Tai pasiekti padėjo ir Vakarų pasaulio pagalba.

Bet šiandien, akcentavo jis, fronte vis dar vyksta įtemptos kovos, o trys mėnesiai išeikvojo daug Vakarų jėgų, ir svarbu, kokie bus kiti žingsniai.

„Ukrainiečiai patys be mūsų pagalbos nustatys, kas jiems yra taika ir pergalė.

Ukrainiečiai patys be mūsų pagalbos nustatys, kas jiems yra taika ir pergalė.

Ne italai, ne prancūzai, net ne amerikiečiai, net ne mes. (...) Mano raginimas yra paklausti ukrainiečių, kas yra jų pergalė, išgirsti, ką jie pasako, ir pažadėti, kad mes su jais būsime iki jų pergalės dienos. Ir ginklus, ir pagalbą teiksime iki tol, kol ukrainiečiai pasakys, kad pasiekė, ką norėjo pasiekti“ , – sekmadienį vykusiame TS-LKD Tarybos posėdyje kalbėjo G.Landsbergis.

TS-LKD pirmininko teigimu, jei nebus įsiklausyta į ukrainiečių pergalės siekį, pasekmes pajus ne tik Ukraina, bet ir visas pasaulis, priklausantis nuo taisyklėmis grįstos saugumo aplinkos. Taip pat ir Lietuva, tikinti, kad jos sienos niekada nebus pažeistos.

Mindaugo Mikulėno nuotr./Gabrielius Landsbergis
Mindaugo Mikulėno nuotr./Gabrielius Landsbergis

„Suteikti šansą okupantui užimti teritoriją, pasiekti taiką užimtoje teritorijoje reikštų, kad tai galėtų būti pakartota kitur. Dėl to neramu mums, ir patikėkite, dėl to neramu pasauliui. (...) Šio karo baigtis parašys vadovėlį visiems kitiems. Gali būti, kad nebus didelių ar mažų valstybių, tiesiog bus kitos taisyklės, pagal kurias veiks pasaulis“, –perspėjo G.Landsbergis.

Taip pat G.Landsbergis tvirtino, kad labai svarbu, kaip toliau bus sugebama izoliuoti Rusiją.

Jis priminė, kad nors pirmi penki sankcijų paketai ir Rusijos centrinio banko lėšų įšaldymas buvo beprecedenčiai įvykiai, dėl šeštojo paketo sankcijų diskusijos vyksta jau mėnesį ir jis gali užstrigti.

„Turime raginti, kad Rusija būtų izoliuota. Tai nėra Rusijos ar Rusijos žmonių pažeminimas. Šitas režimas, Seimo sprendimu pripažintas teroristiniu, turi būti izoliuotas tol, kol jis nepasikeis. Režimui išsaugoti veido nebepavyks, veidą jis prarado gerokai anksčiau“, – sakė G.Landsbergis.

Pasak G.Landsbergio, Ukrainoje atsidarė V.Putino frontas prieš visą pasaulį – Rusija užėmė Juodąją jūrą, pagrindinį kanalą, kuriuo ukrainiečiai teikia pasauliui maistą.

Taip, sakė užsienio reikalų ministras, V.Putinas siekia priversti pasaulį derėtis.

„Telkiam koalicijas ir aljansus pasaulyje atidaryti Odesos uostą, suteikti saugumo garantijas, išlaisvinti Juodąją jūrą iš rusų okupantų. Šiandien tai yra okupuota jūra. Taip, tam reikia karinių laivų. Taip, pasaulio valstybės nenori konfrontacijos su rusais, bet ta konfrontacija, mano nuomone, gali būti neišvengiama.

Taip, pasaulio valstybės nenori konfrontacijos su rusais, bet ta konfrontacija, mano nuomone, gali būti neišvengiama.

Ne dėl Ukrainos, o dėl kiekvienos pasaulio valstybės, kuri kentės dėl maisto stygiaus, dėl maisto kainų augimo nesuvaldomo. Esame vieni šio fronto karių, kurie kaunasi ne tik už save, ne tik už Ukrainą, bet ir už tuos kurie kentės dėl Putino ir jo režimo“, – sakė G.Landsbergis.

G.Lansdbergis pažymėjo, kad nors Lietuva yra nedidelė valstybė, ji kai kuriais atvejais gali smūgiuoti virš savo kategorijos.

Kaip gerą to pavyzdį jis pateikė „Laisvės TV“ inicijuotą iniciatyvą nupirkti „Bayraktar“ bepilotį orlaivį Ukrainai, kurios metu per kelias dienas buvo surinkti 5 mln. eurų.

Už šią iniciatyvą G.Landsbergis dėkojo Andriui Tapinui ir visiems, kurie prisidėjo prie iniciatyvos.

„Mes turime būti balsas, kuris pasauliui nuolat kalbės, nenutils, kas už tai yra atsakingas. Kad Vakarai, mūsų draugai, bičiuliai nesuabejotų. Kad jiem nesudrebėtų širdis, nesudrebėtų ranka pasirašant naują ginklų siuntą į Ukrainą. (...) Mes turime laimėti Ukrainoje ir mes turime laimėti pasaulio širdis ir protus“, – sakė G.Landsbergis.

M.Lingė: gerovės Lietuva bet kokia kaina – rizika nacionaliniam saugumui

Po G.Landsbergio tarybos posėdyje kalbėjęs Seimo narys, partijos Politikos komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė kalbėjo apie svarbiausias partijai vertybes.

Jo teigimu, svarbiausios vertybės yra laisvė, saugumas ir gerovė, bet svarbu ir jų eiliškumas – kad eitų būtent tokia eilės tvarka.

Mindaugo Mikulėno nuotr./Mindaugas Lingė
Mindaugo Mikulėno nuotr./Mindaugas Lingė

„Į pirmą vietą keliantys saugumą, rizikuoja gauti tik taikos ir saugumo iliuziją. Taip, koks nors Minsko susitarimas ar dalies teritorijų atidavimas leistų išsaugoti gyvybių ir kažkam padėtų greičiau grįžti prie įprastinių reikalų. Tačiau mūsų 1940 m. okupacijos be pasipriešinimo šūvio istorinė patirtis rodo, kad laisvės atsisakymas vardan išsaugotų gyvybių – saugumo negarantavo“, – kalbėjo M.Lingė.

Dar prastesni reikalai, anot jo, su tais, kurie į pirmas greta kelia gerovės tikslą.

„Vardan riebesnio sviesto sluoksnio ar pigesnių dujų – nesvarbu su kuo. (...) Gerovės Lietuva bet kokia kaina – rizika nacionaliniam saugumui“, – sakė M.Lingė.

Savo kalboje M.Lingė dėmesį atkreipė į protestus prieš valdančiuosius. Pasak M.Lingės, laisvė ir demokratija Lietuvoje išbandoma suintensyvėjusių atakų.

„Panašu, kad tuoj nebeturėsime laisvei svarbios valstybinės šventės ar atmintinos dienos, kurios šiemet netorpedavo santvarkos oponentai. Bet kol baubikai baubia ir švilpia, energetinės laisvės laivas sėkmingai iriasi pirmyn“, – sakė politikas.

Kalbėdamas apie saugumą M.Lingė pažėrė kritikos „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui.

„Smunkančius reitingus reanimuoti bandantis Karbauskis iš desperacijos intensyvina tai, kas ketverius metus jam sekėsi geriausiai – manipuliuoti, skaldyti, priešinti ir tuo kaltinti kitus.

Smunkančius reitingus reanimuoti bandantis Karbauskis iš desperacijos intensyvina tai, kas ketverius metus jam sekėsi geriausiai – manipuliuoti, skaldyti, priešinti ir tuo kaltinti kitus.

Kiršintojai kaltina kiršinimu ir kiršindami ieško preteksto sumenkinti saugumo tvarumą per susitarimo boikotą“, – kalbėjo M.Lingė.

Kritikos teko ir dar vienam „valstiečių“ politikui – nors pavardės M.Lingė neištarė, bet iš konteksto galima suprasti, kad kalbama apie Dainių Gaižauską.

„Seimo kvislingas ne tik šantažuoja dėl susitarimų, grasina karu, žemina moteris, bet ir visa esybe simpatizuoja atgrasiausiems diktatūriniams metodams“, – sakė M.Lingė.

Kalbėdamas apie gerovę, politikas teigė, kad nereikia kurti iliuzijos, jog laisvė nekainuoja.

„Į augančias kainas žvelgti lengviau, aiškiai suprantant, kodėl tai vyksta. Viena kaltinti prekybininkus godumu, kita priimti tai kaip kainos už laisvę dalį, į kurią karu pasikėsino Putino Rusija. Turime tai padėti kuo aiškiau suprasti žmonėms, kitaip atsiras besistengiančių parodyti, kad dėl to kaltas koks nors Šimonyčių klanas", – sakė M.Lingė.

A.Kubilius: ruoškitės antrai kadencijai

Po G.Landsbergio į tribūną stojo europarlamentaras Andrius Kubilius. Jis teigė, kad G.Landsbergis pasakė viską, todėl neturi daug ką pridėti.

Mindaugo Mikulėno nuotr./Andrius Kubilius
Mindaugo Mikulėno nuotr./Andrius Kubilius

„Lygiai tą patį pakartosiu, bet su tam tikrais papildomais akcentais, kaip atrodo iš Briuselio žiūrint. Bet žiūrint iš Briuselio visų pirma matai Lietuvą ir tikrai gali pasidžiaugti. Todėl tikrai sveikinu, atrodo neblogai Vyriausybė, Seimo dauguma. Ir todėl mano labai paprastas pasakymas – ką padarysi, ruoškitės antrai kadencijai valdžioje“, – sakė A.Kubilius. Jo žodžius palydėjo plojimai.

A.Kubilius tvirtino, kad Vakarai padarė klaidų, kurios sukėlė karą Ukrainoje. Kaip vieną iš tokių klaidų jis įvardino tai, kad kaip prioritetas buvo keliamas dialogas su Rusija, o ne jos demokratizacija, ir kad tokia situacija nesikeitė po 2009 ar 2014 m.

„Tai, ką turime šiandien Kremliuje, yra fašistinis režimas. Su savo ideologija, su savo smegenų praplovimu ir taip toliau“, – sakė A.Kubilius.

Dar viena Vakarų klaida, sakė jis, buvo po Maidano įvykių nesuteikti Ukrainai ambicingesnės narystės ES ir NATO perspektyvos.

„Ukraina buvo palikta pilkoje geopolitinėje zonoje. Ir Putinas tai suprato kaip leidimą, kad jis gali tą šalį draskyti, okupuoti, ką nori daryti, o Vakarai nesiims jos ginti“, – sakė A.Kubilius.

Pasak A.Kubiliaus, V.Putinas bijojo, kad paprasti rusai gali pradėti žiūrėti į Ukrainą kaip į sektiną pavyzdį. Todėl jis ir nutarė pradėti karą, manydamas, kad Europai tai nerūpės.

„Tai ne tik Ukrainos karas už savo laisvę, tai ir mūsų, visų Vakarų karas. Karas, kuris lems Europos kontinento ateitį. Reiškia, turime mobilizuoti visus resursus, ne tik tai, kas užsilikę mūsų sandėliuose“, – sakė A.Kubilius.

Taip pat A.Kubilius tvirtino, kad V.Putino fašistinis režimas yra didžiausia grėsmė Europos saugumui, ir jos pašalinimas turi būti strateginis Vakarų tikslas.

„Jei paliksi fašistinį režimą toliau gyvuoti ir egzistuoti, po dviejų metų turėsi tą patį ar dar blogiau. (...) Reikia Europos Sąjungos, kuri pajėgi veikti ir priimti sprendimus demokratinės daugumos balsais, o ne būtų šantažuojama Vengrijos kokios nors pastoviai. Europos Sąjunga turi būti pasiruošusi ne tik klimato kaitai, bet ir brutaliam karui su nauju fašizmu“, – sakė A.Kubilius.

Priimta deklaracija, skelbianti palaikymą Ukrainai

Sekmadienį TS-LKD Tarybos posėdyje buvo priimta deklaracija, kurioje pabrėžiamas visapusiškas palaikymas Ukrainai, o Rusija įvardinama kaip didžiausia grėsmė Europos saugumui.

Deklaracijoje pabrėžiama, kad Ukrainos pasiekta pergalė kare atvertų galimybes demokratinėms permainoms ir pačioje Rusijoje, o tai yra vienintelė garantija, kad kada nors Lietuva nebebus demokratinės erdvės pakraščio valstybė.

TS-LKD Tarybos įsitikinimu, Vakarams reikalinga nauja geopolitinė strategija, kurioje pagrindiniai principai: pripažinti Rusiją kaip didžiausią grėsmę Europos saugumui, užtikrinti Ukrainos pergalę kare, tiekiant jai kuo daugiau sunkiosios ginkluotės, Europai pilnai atsijungti nuo rusiškų energetinių išteklių ir nebefinansuoti Kremliaus karo mašinos bei nedelsiant suteikti Ukrainai ES narės kandidatės statusą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min