15min be reklamos
Publikuota 2022 01 04, 13:23 Atnaujinta 2022 01 04, 13:41

G.Nausėda siūlo vaikams su antigeno testu duoti galimybių pasą, bet specialistai skeptiški

Prezidento Gitano Nausėdos įsitikinimu, vaikai galimybių pasą turėtų gauti ne tik tada, kai testuojasi PGR metodu, bet ir kai atlieka greituosius antigenų testus. Jei Vyriausybė to neįteisins, prezidentas žada kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kuris, kol priims sprendimą, sustabdys galimybių paso galiojimą vaikams. Nei premjerė, nei Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) prezidento siūlymo kol kas nekomentuoja. Specialistų vertinimu, vaikams nereikėtų daryti išimčių, nes jie – aktyvūs viruso nešiotojai, o tikslesnis testavimas kaupiniais – tuo pačiu PGR metodu – jiems prieinamas mokyklose.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Prievolė turėti galimybių pasą ar jam alternatyvius dokumentus 12–15 metų vaikams įsigaliojo gruodžio 28-ąją.

SAM inf./Galimybių pasas vaikams
SAM inf./Galimybių pasas vaikams

Galimybių pasą gali gauti tie vaikai, kurie pasiskiepijo nuo COVID-19, persirgo šia liga arba turi neigiamą PGR / kaupinių tyrimo rezultatą.

Prezidento įsitikinimu, galimybių pasą turėtų gauti ir tie vaikai, kurie darytųsi greituosius antigenų testus.

Jei tokia galimybė neatsiras, šalies vadovas dėl galimybių paso taikymo vaikams žada kreiptis į KT.

Darykime paprastą testavimą greituoju antigeno testu, tuomet vaikai neturės kentėti dėl mūsų sveikatos politikos vingių.

„Darykime paprastą testavimą greituoju antigeno testu, tuomet vaikai neturės kentėti dėl mūsų sveikatos politikos vingių. Jeigu tai bus padaryta, manau, kad mes išspręsime problemą ir pasieksime rezultatą, dėl kurio laimės visi. Be to, rasime sutarimą tarp valdžios institucijų ir, svarbiausia, padarysime gerą sprendimą žmonėms.

Jeigu tai nebus padaryta, kreipsiuosi į Konstitucinį Teismą kvestionuodamas šio – tokio, kokio yra dabar – galimybių paso 12–15 metų vaikams atitikimą Konstitucijai“, – antradienį „Žinių radijui“ komentavo G.Nausėda.

Iš Vyriausybės laukia greitų veiksmų

Siūlymą dėl greitojo antigenų testo taikymo pirmadienį šalies vadovas tikino išsakęs premjerei Ingridai Šimonytei. Jis teigė nenorintis, kad jo žodžiai skambėtų kaip ultimatumas.

„Vakar susitikęs su premjere aš pasiūliau štai kokį sprendimą: Vyriausybė savo artimiausiame posėdyje galėtų įtraukti greitąjį antigeno testą kaip vieną iš galimybių paso gavimo sąlygų. Jei ji tai padarytų, mūsų žmonės – mokiniai – galėtų gauti galimybių pasą mokykloje.

Prieinamumas tokio testo yra platus, be to, tai nesukeltų jokių problemų, nepatogumų ir taip nuo mūsų reformų, pandemijų valdymo sistemų pavargusiam žmogui ar pavargusiai visuomenei“, – dėstė prezidentas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

Jo vertinimu, dabar vaikams gauti galimybių pasą ir testuotis numatytais metodais – darytis PGR ar kaupinių tyrimus – yra komplikuota.

„Man teko girdėti, kad, norint pasidaryti PGR testą, kauniečiui reikia registruotis Kazlų Rūdoje. Įsivaizduokit, kaip realiai pasinaudoti testavimu žmogui, kuris turi ir ribotas finansines galimybes, užimtas visą darbo dieną, ir jis dar turi imtis kažkokių vertimosi per galvą veiksmų tam, kad vaikas būtų testuojamas“, – kalbėjo šalies vadovas.

Jis dar turi imtis kažkokių vertimosi per galvą veiksmų tam, kad vaikas būtų testuojamas.

Ministrė pirmininkė I.Šimonytė kol kas nesiėmė komentuoti prezidento teiginių – tai ji padarys trečiadienį per spaudos konferenciją, vyksiančią po Vyriausybės posėdžio, 15min nurodė Vyriausybės spaudos tarnyba.

Komentarų nepateikė ir SAM.

„Šiuo klausimu komentarai bus pateikti artimiausiu metu, tikėtina, jau ne šiandien“, – antradienį atsakyme 15min nurodė ministerija.

Mokyklos direktorius: testavimą užtikrinsime

Tačiau bent jau KTU Inžinerijos licėjaus direktorius Dainius Žvirdauskas patikino, jog jo vadovaujamoje mokykloje testavimas dėl COVID-19 yra prieinamas visiems vaikams.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dainius Žvirdauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dainius Žvirdauskas

Pradinių klasių mokiniai su tėvų leidimu čia testuojasi kaupinių metodu, vyresni – greitaisiais antigenų testais. Bet ir jie, anot direktoriaus, galėtų darytis kaupinių tyrimus, jei tik pageidaus ir sutiks tėvai.

„Galbūt atsiradus galimybių pasui atsiras papildomų pageidavimų, noro daugiau testuotis.

Aš, kaip vadovas, vertinu, kad kiekvienas testavimas yra papildomas krūvis mokyklai, bet jei mes, mokykla ir bendrai švietimo sistema, manome, kad kontaktinis ugdymas yra pats vertingiausias, vadinasi, kuo daugiau testuosimės, tuo greičiau atvejus išgaudysime, vaikai ar kiti asmenys išeis į izoliaciją, taip pat tuo daugiau mokinių mokysis kontaktiniu būdu“, – 15min komentavo D.Žvirdauskas.

Mes, mokykla, esame pasirengę padaryti viską, jeigu tėvai išreikš norą vaikui gauti galimybių pasą.

„Mes, mokykla, esame pasirengę padaryti viską, jeigu tėvai išreikš norą vaikui gauti galimybių pasą, – pridūrė jis ir akcentavo, jog vaikai, neturintys galimybių paso, jokių apribojimų, susijusių su kasdieniu ugdymu, būreliais, nepatirs.

– Galimybių paso reikalingumas atsiranda tik norint kažkokių papildomų išvykų, pramogų, vaikščiojimo po parduotuves ir t. t.“

PGR tyrimas laikomas auksiniu standartu

Ar greitieji antigenų testai yra tikslūs nustatinėjant COVID-19?

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vyriausioji specialistė Simona Kalvelytė pabrėžė, jog neabejotinai tikslesni PGR tyrimai, kurie laikomi „auksiniu standartu“.

„Tyrimas kaupinių metodu atliekamas tuo pačiu PGR metodu, tik tiriamas ne vieno asmens ėminys, o keleto asmenų ėminiai. <...>

Nustačius kaupinyje teigiamą rezultatą, to kaupinio asmenys kviečiami dar kartelį atlikti ėminio paėmimą. Tuomet jau atliekamas SARS-CoV-2 RNR nustatymas paėmus tepinėlį iš nosiaryklės, o vėliau tiriamas vieno asmens mėginys PGR metodu“, – 15min pasakojo ji.

„Scanpix“/„ZUMAPRESS.com“ nuotr./Greitasis antigenų testas
„Scanpix“/„ZUMAPRESS.com“ nuotr./Greitasis antigenų testas

Savo ruožtu greitieji antigenų testai gali aptikti virusą tik esant pakankamam jo kiekiui, pažymėjo S.Kalvelytė.

„Paprastai tai būna kelios dienos po simptomų atsiradimo“, – teigė ji.

D.Razmuvienė: vaikus išskirti neteisinga

Ar vaikams, besitestuojantiems greitaisiais antigenų testais, reikėtų suteikti galimybių pasą, ką siūlo daryti prezidentas?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Daivos Razmuvienės vertinimu, to daryti nereikėtų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daiva Razmuvienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daiva Razmuvienė

„Žinant, kad socialinis vaikų aktyvumas labai didelis, jie lankosi tam tikrose vietose, kur tikrai virusas plinta labai spėriai, [vaikai] tikrai, aš manau, neturėtų būti išimtis, nes tai yra visuomenės dalis.

O jeigu kalbėtume apie vaikų populiaciją iki 16, iki 18 metų, jie sudaro apie 20 proc. visų Lietuvos gyventojų. Jeigu juos išskirtume iš visos populiacijos, galvojant, kad ten virusas neplis, aš manau, tai tikrai būtų neteisinga“, – antradienį žurnalistams komentavo epidemiologė.

Kreiptis į KT prašo „Basos mamos“

Kreiptis į KT dėl galimybių paso taikymo vaikams prezidento G.Nausėdos paprašė grupė organizacijų, tarp kurių – ir „Basos mamos“.

Pasak jų, galimybių pasas vaikams nuo 12 metų yra diskriminacinio pobūdžio, jį įvedant pažeidžiamas vaiko interesų viršenybės principas.

„Basos mamos“ ne kartą protestavo prieš galimybių pasą vaikams nuo 12 metų prie valdžios institucijų. O protestų organizatorė Šilalės rajono tarybos nare ir „valstiečių“ šio rajono skyriaus pirmininke Vitalija Jankauskaite-Milčiuviene buvo susitikusi su pačiu prezidentu.

Grupė opozicinių parlamentarų anksčiau kreipėsi į KT ir prašė įvertinti reikalavimų daugelyje prekybos, paslaugų, taip pat pramogų, viešojo maitinimo vietose, renginiuose lankytis tik su galimybių pasu atitiktį Konstitucijai. Sprendimas tikėtinas vasarį.

Jei KT nustatytų, kad suaugusiųjų galimybių pasas prieštarauja Konstitucijai, opozicijos atstovės, parlamentarės Agnės Širinskienės įsitikinimu, teismas turėtų nagrinėti ir galimybių paso vaikams teisėtumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min