Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 6d. 08:00

„Genio“ progimnazijos rinkliavų problemas spręs naujas mokyklos direktorius

Vilniaus „Genio“ pradinė mokykla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vilniaus „Genio“ progimnazijos filialas Miglos g.

Vilniaus „Genio“ progimnaziją tebedrebina skandalas dėl rinkliavų – pradinukų tėvai už galimybę pamokų metu turėti antrą mokytoją, taip pat už pagalbą prailgintos dienos grupėje vaikams ruošti pamokas čia moka po 100 eurų kas mėnesį. Su tokia tvarka sutinka ne visi tėvai. Vilniaus savivaldybė rinkliavas kritikuoja, o problemas teks spręsti naujam direktoriui.

Gegužę skelbtą konkursą eiti „Genio“ progimnazijos direktoriaus pareigas laimėjo Rimantas Remeika, beliko paskutinis formalumas – Vilniaus savivaldybės tarybai pritarti jo skyrimui į šias pareigas penkeriems metams. Jeigu taryba pritars, jis pareigas turėtų eiti nuo lapkričio 15 d.

Žada susitarti

Vadovauti mokyklai R.Remeikai nėra naujiena. Jis penkerius metus ėjo direktoriaus pareigas Vilniaus J.Basanavičiaus mokykloje, anksčiau dirbo Pagirių mokykloje. Vieną kadenciją R.Remeika dirbo Seime, vėliau buvo sveikatos apsaugos ministro patarėju, šios ministerijos kancleriu.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rimantas Remeika
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rimantas Remeika

Vilniaus „Genio“ progimnazijos tėvus supriešino galiojusi tvarka, kad pagrindinis klasės mokytojas turi pagalbininką – antrą mokytoją, kuris padėdavo ir pamokų metu, ir po jų. Tai tėvams kas mėnesį kainuodavo po 100 eurų. Mokėti, kaip aiškėja, nori ne visi, dalis tėvų priešinasi, ypač kai nuo šių mokslo metų Vilniaus savivaldybė paskelbė finansuosianti visos dienos mokyklą (anksčiau vadintas prailgintos dienos grupes).

Todėl naujajam direktoriui greičiausia visų pirma ir teks to imtis. Bet, kaip sako R.Remeika, tai nėra labai didelė problema.

Apie tą problemą žinojau dar dirbdamas J.Basanavičiaus mokykloje, galvojau, kodėl niekas nekinta. Ten nėra valios, reikia normaliai susitarti, – sakė R.Remeika

„Apie tą problemą aš žinojau dar dirbdamas J.Basanavičiaus mokykloje (tai buvo 1999-2004 m. – red. past.), galvojau, kodėl niekas nekinta. Ten nėra valios, reikia normaliai susitarti. Kiekvienas – tiek savivaldybė, tiek mokyklos mokytojai, tiek tėvai – nori, kad vaikams būtų geriau. Tai ir tereikia rasti, kaip tai padaryti teisinėmis, civilizuotomis formomis, o ne slapstytis ir kažką neteisėtai daryti. Manau, tikrai pavyks susitarti, esu numatęs keletą variantų“, – teigė R.Remeika, pažadėjęs apie tuos variantus kalbėti tik tada, kai susipažins su mokyklos reikalais.

Pasisako už asistentus

Direktoriaus konkursą laimėjęs R.Remeika sako norįs pamatyti dokumentus, pasikalbėti su bendruomene, o tada jau imtis sprendimų.

Tačiau jis tikras – susitarti pavyks ir dėl to nenukentės mokiniai: „Man sistema, kai yra mokytojo asistentas, labai patinka. Vis dėlto didelėse klasėse, kai 30 vaikų, ypač jeigu dar yra vienas ar keli vaikai su ribotomis mokymosi galimybėmis arba itin gabių vaikų, vienam mokytojui dirbti sunku, asistentas yra būtinas.

Mums reikėtų su savivaldybe tartis, ar klases sumažinti, kad mokytojas galėtų geriau tą darbą atlikti, ar gali savivaldybė finansuoti asistentų darbą. O jeigu ne, gal galima tuos asistentus samdyti tėvams, susitarus su bendruomene. Aš manau, kad civilizuotai tai galima išspręsti ir duoti vaikui geriausia, kas galima.“

123RF.com nuotr./Mokykla
123RF.com nuotr./Mokykla

Vis dėlto 100 eurų mokestis kas mėnesį R.Remeikai atrodo didelė suma – juk jeigu klasėje mokosi 24 vaikai, tai surenkama net 2400 eurų.

„Nelabai suprantu, kodėl tokie dideli pinigai eina už tam tikrų problemų sprendimą. Reikia įsigilinti, bet jeigu tik bus galimybių, mokytojo asistento reikia, visame civilizuotame pasaulyje veikia tokia sistema“, – tikino R.Remeika.

Šiuo metu progimnazijos pradinių klasių bendruomenę skaldo nesutarimai dėl to mokesčio. Kaip 15min jau rašė, dalis tėvų nepatenkinti, kad progimnazijos administracija, jų teigimu, spaudžiama Vilniaus miesto savivaldybės, pasirašė įsakymą, kuriuo uždraudė „pedagoginiams darbuotojams „Genio“ progimnazijos patalpose organizuoti ir teikti papildomas mokamas švietimo paslaugas mokiniams, kuriuos ugdo pagal to paties dalyko programą“.

Šokiruoja sumos

„Savivaldybė su kelių nepatenkintų tėvų skundais buldozeriu važiuoja per tėvų valią. Nusistovėjusi tvarka buvo labai gera: vaikai užimti po pamokų bei spėdavo paruošti pamokas, išsiaiškinti neaiškius pamokų metu kilusius klausimus, o tai lėmė aukštus mokinių pasiekimus po ketvirtos klasės stojant į kitas aukštai reitinguojamas mokyklas. „Genio“ mokykla visada turėjo antrus mokytojus vaikams, kas darė įtaką mokinių mokymosi lygiui“, – 15min teigė tėvai.

Jeigu tik bus galimybių, mokytojo asistento reikia, visame civilizuotame pasaulyje veikia tokia sistema, – tikino R.Remeika.

Tačiau kita bendruomenės dalis situaciją mato visiškai kitaip. Jie pabrėžia, kad nenorinčių papildomai mokėti tėvų yra tikrai daug, tik jie tyli ir nėra linkę veltis į diskusijas. O tyli esą iš baimės pakenkti savo vaikams, nes esą pasitaiko atvejų, kad tėvams nesutikus mokėti vaikai pajunta mokytojų spaudimą.

„Šios papildomos rinkliavos skatina mokykloje socialinę atskirtį ir patyčias. Be to, tėvai mokėdami papildomai be jokio pagrindo, skatina šešėlį ir čia jau pastebimos korupcijos apraiškos. Mes prašėme mokytojos, kad atsiųstų sutartį, kur yra aprašytos papildomos valandos, suma, paslaugos, už kurias turime mokėti. Nieko nesulaukėme. Vadinasi, tie pinigai renkami be jokio pagrindo, nuo jų nemokami mokesčiai. Mums labai keista, kaip galima valstybinėje mokykloje slėpti mokesčius, nepaisyti įstatymų, skirstyti vaikus pagal finansinę tėvų padėtį ir pan.“, – piktinosi mokesčiui nepritariantys tėvai.

Jie skaičiuoja: vien „Genio“ progimnazijos filiale Miglos gatvėje yra 13 klasių komplektų, kiekvienoje klasėje po 24 mokinius, tad jeigu visų jų tėvai sumoka po 100 eurų, per mėnesį suma išauga iki 31,2 tūkst. eurų.

Savivaldybė sako remontams lėšų duodanti

Tėvai tvirtina, kad kasmet jiems dar tenka ir klases remontuoti, nes esą savivaldybė tam lėšų neskiria ar skiria gerokai per mažai. Ne vienerius metus neremontuotos patalpos yra daugelio Vilniaus mokyklų problema, tačiau savivaldybė tikina, kad remontams pinigų surandama vis daugiau.

Šiemet „Genio“ progimnazijos pagrindiniam pastatui modernizuoti skirta 650 tūkst. eurų, kol vykdomi šie darbai, vaikai mokosi Lietuvos edukologijos universiteto pastate.

Vilniaus m. sav. nuotr./Vaikai po pamokų
Vilniaus m. sav. nuotr./Vaikai po pamokų

Miglos g. 1A esančio filialo einamiesiems remonto darbams 2017 m. lapkričio 17 d. skirta 3,9 tūkst. eurų langų atnaujinimui, šiemet birželį – 10 tūkst. eurų grupių įrengimui, o rugsėjį – 12 tūkst. eurų sporto aikštelei įrengti. Filialui Blindžių g. 3 irgi skirta 12 tūkst. eurų sporto aikštelei įrengti, 5,7 tūkst. eurų vidaus remonto darbams, o pernai – 39,6 tūkst. eurų pakeisti filialo patalpų langus.

Dar 2018 metais Vilniaus savivaldybė skyrė šiai mokyklai 11,9 tūkst. eurų baldams, 8 tūkst. Eurų ugdymo priemonėms. Taip pat mokykla gauna Aplinkos lėšas, kiekvienam mokiniui po 53 eurų, suma metams – apie 60 tūkst. eurų paslaugoms ir prekėms įsigyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

10:20
01:22
00:55

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas

Visi į lauką!

Parašykite atsiliepimą apie 15min