Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 22d. 22:21

Gimdymo namuose realybė: net ir norėdamas pagalbos, legaliai jos negausi

Nėščios moterys
123RF.com nuotr. / Nėščios moterys

Ketvirtadienio rytą įvykusi nelaimė, kai po gimdymo namuose neišgyveno naujagimis, parodė, kad gimdymo su pribuvėja klausimas vis dar nėra iki galo išspręstas. Nepaisant to, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) šių metų pradžioje nustatė taisykles, pagal kurias galima gimdyti namuose, paaiškėjo, kad iki šiol nėra nė vienos gydymo įstaigos, sutinkančios pagalbą suteikti oficialiai.

Ketvirtadienio rytą dvi greitosios medicinos pagalbos brigados suskubo į vienos vilnietės namus – 40-metė moteris, gimdžiusi su pribuvėja, patyrė komplikacijų. Viena brigada moterį nuvežė į Vilniaus gimdymo namus, o antra – stengėsi atgaivinti mažylį. Deja, jo gyvybės išsaugoti nepavyko.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Greitoji medicinos pagalba
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Greitoji medicinos pagalba

Dulų asociacijos pirmininkės Linos Gabrijolavičienės žiniomis, gimdyme dalyvavo dula, kuri nėra asociacijos narė. Pasak vadovės, ji neturi ryšio su visomis dulomis ir nežino jų darbo metodų, o nežinant visų aplinkybių, sunku pasakyti, kas atsitiko. Kartu ji pabrėžia, kad dulos vaikų nepriiminėja, tą daro akušerės. Kita vertus, akušerė gali būti ir dula.

Kūdikio mirties priežasčiai nustatyti policija pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Įteisino gimdymą namie

Šių metų pradžioje gimdymo namuose šalininkai išgirdo džiugią žinią – sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriame nustatyta gimdymo namuose tvarka ir specialios taisyklės. Jų privalo laikytis ir moterys, norinčios gimdyti namuose, ir tokias paslaugas teikti sutinkančios gydymo įstaigos bei jų specialistai.

„Mūsų tikslas yra užtikrinti, jog moterys, pasirinkusios gimdyti namuose, gautų saugią, kokybišką paslaugą bei tinkamą priežiūrą prieš gimdymą ir po jo, o specialistai nerizikuotų prarasti licencijos ar atsidurti teisme“, – tuomet teigė ministras A.Veryga.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Gimdyti namuose leidžiama moterims, kurioms nėra nustatyta didelė nėštumo rizika, kurios turi sutartį su gydymo įstaiga dėl tokių paslaugų teikimo.

Taip pat teigiama, kad gimdymas gali vykti tik ten, kur yra švaru ir šilta, turi būti elektra, karštas vanduo ir kietas pagrindas, jeigu reikėtų gaivinti kūdikį. Be to, privaloma užtikrinti privažiavimą greitosios medicinos pagalbos automobiliui, kuris ne vėliau nei per 30 min. galėtų nugabenti gimdyvę į gydymo įstaigą.

Paslaugos nesuteikia nė viena įstaiga

Nepaisant priimtų įstatymų, reali situacija šalyje nepasikeitė. Šeimos, norinčios mažylį sutikti namuose legaliai, to daryti negali. Mat iki šiol nėra gydymo įstaigų, galinčių teikti norimą pagalbą.

Pasak sveikatos apsaugos ministro patarėjos Linos Bušinskaitės-Šriubienės, tokių įstaigų nėra, nes niekas nesikreipė dėl licencijos.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Lina Bušinskaitė-Šriubėnė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Lina Bušinskaitė-Šriubėnė

„Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos duomenimis, iki šiol nei viena gydymo įstaiga nesikreipė prašydama suteikti licenciją teikti gimdymo namuose paslaugą. Gydymo įstaigos tam ruošiasi atsakingai ir neskuba“, – teigia patarėja.

„Paprastai kalbant, (…) šiuo metu licencijos niekas neturi ir net neprašė“, – pridėjo ji.

Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė paaiškino, kodėl jie nesikreipė licencijai gauti. Viena priežasčių – griežtas įsipareigojimas laike.

„Kvalifikuota akušerė greičiau suteiktų tą pagalbą, bet niekas nei iš mūsų, nei iš kitų nesutinka dirbti namuose, nes tai yra labai komplikuota“, – teigia ji.

„Pagal visas normas turi atvažiuoti per 30 min. Bet jeigu yra eismas, trukdymai, neprivažiuosi. Antra, prisiminkite, kaip atrodo daugiabučių kiemai, kiek yra mašinų, kaip sunku yra privažiuoti“, – sako direktorė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daugiabučio automobilių stovėjimo aikštelė Medeinos gatvėje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Daugiabučio automobilių stovėjimo aikštelė Medeinos gatvėje

Pasak ministro patarėjos L.Bušinskaitės-Šriubienės, turint omeny, kad nė viena įstaiga neteikia oficialios paslaugos, ketvirtadienio ryto veikla laikytina nelegalia.

Kokios teisinės pasekmės gali grėsti gimdyvei ir pribuvėjai, spręsis vykstant ikiteisminiam tyrimui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

04:04
02:49
00:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min