Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gimdymo namuose šalininkai vėl sieks jo įteisinimo

Piketo akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Piketo akimirka
Šaltinis: BNS
1
A A

Gimdymo namuose šalininkai, nesulaukę prieš trejus metus žadėto akušerių ginekologų pagalbos gimdyvėms įteisinimo, žada su tuo pačiu reikalavimu kreiptis į naująją valdžią.

Keliolika gimdymo namuose šalininkų – tėvų, nevyriausybinių organizacijų atstovų penktadienį surengtoje konferencijoje pabrėžė siekiantys saugaus gimdymo namuose, nes šiuo metu Lietuvoje toks gimdymo būdas nėra uždraustas, tačiau akušeriams ir ginekologams draudžiama suteikti gimdyvėms pagalbą namuose.

„Esame gavę tokį pažadą 2013 metais iš ministerijos su punktais, kad padarius tam tikrus veiksmus būtų galima kalbėti apie (gimdymo namuose) reglamentavimą. Tačiau iš tikrųjų jau praėjo treji metai ir nė vienas iš tų veiksmų dar nėra įvykdytas – mes esame vis dar toje pačioje aklavietėje, – spaudos konferencijoje Vilniuje penktadienį sakė iniciatyvos „Gimimas LT“ atstovė Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė. – Sulaukę naujos valdžios, naujo sveikatos apsaugos ministro, naujo Seimo ketiname kreiptis su ta pačia rezoliucija“.

Nevyriausybininkų duomenimis, Europoje gimdymo ne sveikatos priežiūros įstaigose be Lietuvos nėra įteisinusios tik kelios valstybės, tarp jų – Portugalija, Čekija, Slovakija, Liuksemburgas, Graikija, Kroatija, taip pat Baltarusija, Ukraina, Rusija.

Latvijoje gimdymai namuose registruojami nuo 2004-ųjų, nuo 2006-ųjų liepos tai įtvirtinta įstatymuose. Kaip teigė Latvijos natūralaus gimdymo centro akušerė Elvyra Jansonė, per dešimtmetį gimdymų namuose išaugo nuo 5 iki beveik 300 – tiek jų registruota 2015-aisias ir tai sudaro apie 1,5 proc. nuo visų gimdymų šalyje per metus. Lietuvoje gimdymai ne ligoninėse nėra registruojami – neoficialiais duomenimis, kasmet jų atliekama iki šimto.

V.Pilipauskaitė-Butkienė tvirtina, kad iniciatyvos siekį, jog moterys turėtų teisę gauti legalią įstatymiškai reglamentuotą akušerinę pagalbą, palaiko beveik visos oficialios akušerių ir ginekologų organizacijos. Anot jos, bus siekiama, jog būtų praplėstas Akušerio ir akušerio ginekologo normas reglamentuojantis Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymas, kad jis suteiktų teisę medikams teikti pagalbą ir namuose arba natūralaus gimdymo centruose, kur taip pat dirba profesionalūs akušeriai.

„Tas praplėtimas nėra kažkoks sudėtingas, turime tikrai daug pavyzdžių – galiojančią latvių, lenkų, skandinavijos šalių praktiką, kur plačiai aprašyta, kas ir kaip turėtų būti daroma“, – sakė ji.

„Rinkomės gimdyti namuose dėl to paties saugumo, apie kurį kalbama, nes saugumą suvokėme ne tik kaip fizinį, bet ir kaip dvasinį, – BNS sakė Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ direktorius Linas Kukuraitis, kurio visi penki vaikai gimė namuose. – Gaila, kad turime rinktis tarp fizinio ir dvasinio saugumo, džiaugiamės, kad turėjome draugų, kurie mums padėjo šiame procese“.

Keturių vaikų tėvas Ramūnas Dilba taip pat sako su pavydu stebintis tėvų galimybes kaimyninėje Latvijoje – jis norėtų, kad užaugusios jo dukros turėtų pasirinkimą saugiai gimdyti namuose.

Jis sako, jog šeimoje gimus vyriausiajai dukrai, kuriai dabar 12, teko susidurti su smerkiančiu medikų požiūriu, taip pat buvo sudėtinga registruoti vaiką metrikacijos biure.

Keturių vaikų tėvas Ramūnas Dilba taip pat sako su pavydu stebintis tėvų galimybes kaimyninėje Latvijoje – jis norėtų, kad užaugusios jo dukros turėtų pasirinkimą saugiai gimdyti namuose.

Vilniaus miesto apylinkės teismas šiuo metu nagrinėja bendrosios praktikos gydytojos 50-metės Daivos Jakaitės ir chemikės išsilavinimą turinčios 52 metų Jurgitos Ingos Švedienės baudžiamąją bylą dėl neteisėtos pagalbos gimdyvėms namuose. Dvi vilnietės kaltinamos keliolika metų besivertusios neteisėta veikla – įtariama, kad viena jų priimdavo namuose gimdančių moterų naujagimius, o kita juos apžiūrėdavo ir išrašydavo gimimą patvirtinančias pažymas.

Moterų veikla teisėtvarkos pareigūnai susidomėjo, kai 2011 metais birželį Vilniaus apskrityje mirė namuose pagimdytas naujagimis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min