Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 14d. 19:03

Ginčas dėl stogo remonto darbų: gyventojai užblokavo įvažiavimą, iškviesta ir policija

Konfliktas dėl namo stogo
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Konfliktas dėl namo stogo

Kauno Vaidoto g. 162-ojo namo stogo dangos keitimo darbai – pavyzdys, kas nutinka, kai būsto administratorius nesusikalba su administruojamo namo gyventojais. Iš pradžių šiuos UAB „Kauno butų ūkio“ atliekamus darbus sustabdė Valstybinė darbo inspekcija, nustačiusi darbo saugos pažeidimų, vėliau įrankius nuleisti privertė ir keli protestuojantys gyventojai, užblokavę įvažiavimą į kiemą.

Vasario 26 d. „Kauno butų ūkį“, tuo metu administravusį Vaidoto g. 162-uoju numeriu pažymėtą šešių butų namą, bei Kauno miesto savivaldybę pasiekė dviejų butų savininkių prašymas stabdyti pradėtą stogo remontą. Moterys tikino apie visa tai sužinojusios tik tuomet, kai darbininkai pradėjo darbus – niekas joms nesuteikė informacijos, neprašė išsakyti nuomonės, tiesiog pateikė sąskaitas.

„Vasario 22 d. iš „Kauno butų ūkio“ sulaukėme sąskaitų, išrašytų dėl namo stogo keitimo. Buvome šokiruotos, nes tik tada sužinojome, kad yra keičiamas namo stogas ir apie didelę šių darbų kainą. Vienai iš mūsų išrašyta sąskaita siekia 3 375,83 Eur, kitai – 1 431,42 Eur. Šie darbai atliekami neinformavus ir negavus mūsų, kaip butų savininkių, sutikimo.

„21 tūkst. eurų nugręš nuo mūsų“, – piktinosi viešai prisistatyti nepanoręs vyriškis.

Prieš imantis stogo keitimo darbų turėjo būti sudaryta galimybė dalyvauti sprendžiant, kokių veiksmų yra reikalinga imtis dėl namo stogo. Mūsų žiniomis, jis nebuvo avarinės būklės. Nebuvo būtinybės jo keisti. Būtų užtekę sutaisyti atskiras problemines vietas, jei tokių iš viso buvo. Neturėjome galimybės ieškoti ir siūlyti kitų, ekonomiškesnių stogo sutaisymo alternatyvų. Manome, kad tai – neprotingas išlaidavimas ir jis vyksta prieš mūsų valią. Sumos didelės, kurių būtinumas nėra patvirtintas“, – rašte teigė dvi gyventojos, pabrėžusios, kad jų abiejų finansinė padėtis – sunki.

Viena iš pareiškėjų augina du mažamečius vaikus, yra motinystės atostogose. Kita augina nepilnametį sūnų, kartu gyvena ir dukra su dviem vaikais. Ji viena išlaiko visus penkis asmenis.

Užblokavo įvažiavimą

15min primena, kad kovo pirmosios dienomis darbus šiame objekte sustabdė Valstybinė darbo inspekcija. Sulaukę pranešimo apie nesaugiai plušančius „Kauno butų ūkio“ darbuotojus, inspektoriai patikrino vykdomus darbus vietoje ir nustatė pažeidimų – ant stogo aptiko tris darbininkus, kurie dirbo be šalmų, neprisirišę. Būsto administratorius dėl to buvo priverstas pradėti vidinį patikrinimą.

Tačiau darbų procesas atsinaujino. Kovo 8-ąją 15min žurnalistė sulaukė dar vieno gyventojo skambučio. Šis prašė skubiai atvažiuoti į svečius. Neva tai „Kauno butų ūkio“ bei vietos seniūnijos darbuotojai braunasi į privatų kiemą, nori tęsti darbus, tad teko užblokuoti jiems kelią automobiliais.

„Vienas žmogus sugalvojo ir visų vardu pasisamdė „Kauno butų ūkio“ komandą, kad pakeistų tą stogą. Aibė nesusipratimų. Esame užblokavę įvažiavimą, kad nepatektų į kiemą. Netenkina jų atliekamų darbų kokybė. Nenorim, kad nekompetetingas tokiems darbams „Kauno butų ūkis“ keistų stogą. Beje, jie jau mūsų nebeadministruoja, nutraukėme sutartį. Kai sužinojo metų pradžioje, kad atsisakome jų paslaugų, ėmė vykdyti skubos tvarka tuos darbus. Be jokių projektų. 21 tūkst. eurų nugręš nuo mūsų“, – piktinosi viešai prisistatyti nepanoręs vyriškis.

Pritarė keturių butų savininkai

Pasak gyventojo, tik išvakarėse prieštaraujantys darbams gyventojai gavo iš „Kauno butų ūkio“ šiokius tokius dokumentus. Pateiktas susipažinti ir balsavimo dėl remonto darbų biuletenis.

„Butų yra 6. Dar vienos nenaudojamos patalpos. Pasirašė tą biuletenį 4. Vieno gyventojo parašas, manome, kad yra padirbtas. Įtrauktas žmogus, kuris nieko bendro neturi su nuosavybe. Išsitraukėme iš Registrų centro duomenis apie savininkus – nėra tokio. Supraskite, „Kauno butų ūkis“ mūsų neinformavo apie būsimus stogo remonto darbus, mes tame balsavime nedalyvavome. Tai kaip turi jaustis?“, – emocijas liejo Vaidoto g. 162-ojo namo gyventojas.

Jis informavo, kad tik ką atvyko „Kauno butų ūkio“ ir seniūnijos atstovai. Kalbant telefonu girdėjosi, kaip šie pareikalavo patraukti automobilius – trukdo tęsti darbus.

„Kodėl jūs aiškinate, ką aš savame kieme turiu daryti. Ar aš prašiau, kad jūs atvažiuotumėte į mano kiemą? Kad čia dirbtumėte?“, – su atvykėliais pykosi gyventojas.

Iškvietė policiją

Barnį užfiksavo ir į vietą nuvykę 15min žurnalistai. „Kauno butų ūkio“ atstovai buvo iškvietę policijos ekipažą. Policijos pareigūnas tik skėsčiojo rankomis ir aiškino, kad nieko negali padaryti, nes tai – civilinis ginčas, kurį gali išspręsti tik teismas. Kiemas privatus – priklauso gyventojams, tad kai vienas leidžia, o kitas draudžia – neaišku, ką daryti.

Gyventojai parodė ir galimai suklastotą parašą, užvertė techninę prižiūrėtoją klausimais. Darbus atliekantys asmenys aiškino, kad projekto tokiam remontui nereikia, kad viskas buvo suderinta – užtenka daugumos gyventojų pritarimo. Užvirė emocijos. Galiausiai viskas baigėsi tuo, kad „Kauno butų ūkio“ atstovai iš objekto išvyko nieko nepešęs, tikino sustabdysią kuriam laikui darbus, tik perspėjo, kad gali tekti gyventojams sumokėti už prastovas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Konfliktas dėl namo stogo
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Konfliktas dėl namo stogo

„Po konflikto dvi dienas jie dirbo ant stogo. Dirbo iš gatvės pusės, kur gali prieiti. Nebesakėm nieko, netrukdėm. Atvyks mūsų samdytas nepriklausomas ekspertas, įvertins darbus. Dabar jau diena kaip nedirba. Su mumis darbininkai nekalba, sako, kad uždrausta tai daryti“, – kovo 14 d. 15min situaciją nubrėžė darbams prieštaraujantis Vaidoto g. 162-ojo namo gyventojas.

Reikėjo pakeisti asbestinę dangą

Situaciją paaiškinti sutiko „Kauno butų ūkio“ administravimo direktorė Danutė Razgūnienė. Pasak jos, šiame name stogo remonto darbai atliekami atsižvelgiant į daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų prašymą dėl stogo remonto darbų bei Kauno miesto savivaldybės administracijos filialo Panemunės seniūnijos nurodymu pašalinti stogo dangos ir stogo konstrukcijų defektus.

„Senoji stogo danga yra kenksminga sveikatai ir nepatenkinamos būklės, todėl buvo nuspręsta keisti seną stogo dangą (asbestinį šiferį) nauja be asbestine danga. Butų ir kitų patalpų savininkai su planuojamais atlikti stogo remonto darbais buvo supažindinti susirinkimo metu, kuris įvyko 2019 m. sausį“, – teigė „Kauno butų ūkio“ atstovė.

Anot jos, gyvenamojo namo būklė ir jos atitiktis privalomųjų reikalavimų visumai įvertinami atliekant nuolatinius namo būklės stebėjimus, periodinius (sezoninius) gyvenamojo namo, atskirų jo konstrukcijų ir inžinerinės įrangos apžiūras, kurias atlieka atestuotas namo techninis prižiūrėtojas ir nustato privalomųjų reikalavimų neatitikimus. Šiuo atveju, nustatyti stogo dangos ir konstrukcijų defektai, D.Razgūnienės teigimu, apsprendė remonto būdo parinkimą ir techninių sprendimų panaudojimą.

„Kauno butų ūkio“ atstovė: senoji stogo danga yra kenksminga sveikatai ir nepatenkinamos būklės.

Projekto nereikėjo

Stogo dangos keitimas to paties tipo medžiaga (keičiant seną asbestinį šiferį į naują be asbestinį šiferį) laikomas paprastuoju remontu, todėl projektas, pasak pašnekovės, nerengiamas.

„Daugiabučio gyvenamojo namo Vaidoto g. 162 butų ir kitų patalpų savininkų sprendimas dėl stogo remonto darbų priimtas sausio 21 d. Balsavime raštu dalyvavę asmenys yra daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai. Suma už atliktus stogo remonto darbus bus paskirstyta savininkams proporcingai turimam buto ar patalpos plotui. Daugiabučiame name yra 6 butai ir 1 negyvenamoji patalpa, taigi visiems 7 patalpų savininkams ir bus paskirstyta suma už stogo remonto darbus.

Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administratorius privalo užtikrinti daugumos namo butų ir kitų patalpų savininkų interesus, todėl jei dalis gyventojų, kurie nepritaria stogo remonto darbams, piktybiškai trukdys darbų atlikimui, neatmetame galimybės imtis teisinių priemonių šiai problemai spręsti. Juk sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo ir disponavimo jais klausimų, priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma“, – tai, kad ginčui išspręsti gali prireikti teismo pagalbos, paaiškino „Kauno butų ūkio“ atstovė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Konfliktas dėl namo stogo
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Konfliktas dėl namo stogo

Preliminari darbų kaina už 1 kv. m – 66,31 Eur. Į 1 kv. m kainą įskaičiuoti šie pagrindiniai darbai: esamos stogo dangos nuardymas, įskaitant atliekų sutvarkymą; pažeistų medinių konstrukcijų bei naujai dangai reikalingų konstrukcijų gamyba ir montavimas; vėjo izoliacijos įrengimas; naujos stogo dangos įrengimas, aptaisant kraigus, karnizus, prieglaudas; lietaus nuvedimo sistemos įrengimas; kaminų atnaujinimas ir remontas.

Per metus atlieka bent 20 tokių remontų

„Kauno butų ūkio“ atstovės teigimu, statybos produkcijos sertifikavimo centras yra išdavęs „Kauno butų ūkiui“ kvalifikacijos atestatą, kuris suteikia teisę atlikti stogų keitimo/atnaujinimo darbus. Bendrovė šiuo metu administruoja ir prižiūri daugiau nei 700 pastatų, todėl tokio tipo darbus atlieka nuolatos – per metus atliekama ne mažiau kaip 20 pastatų stogo remonto darbų.

Šio namo butų savininkų balsų dauguma, anot jos, buvo nuspręsta stogo remonto darbams panaudoti sukauptas lėšas, skirtas namo atnaujinimui pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus, ir butų savininkus trūkstamai sumai apmokestinti papildomai, nustačius 12 mėnesių išmokėjimo terminą. Kovo 12 d. duomenimis, buvo atlikta 30 proc. numatytų darbų.

„Informacijos apie namo butų ir kitų patalpų savininkų sprendimą dėl naujai pasirinkto bendrojo naudojimo objektų administratoriaus neturime. Šio namo butų ir kitų patalpų savininkai aktyviai dalyvauja namo priežiūros procese, teikia pastabas ir pasiūlymus, todėl siekdami gerinti ir tobulinti paslaugų kokybę, ypač didelę svarbą teikiame jų nuomonei“, – pažadėjo D.Razgūnienė.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min