Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2018 01 04, 11:38 Atnaujinta 2018 01 04, 14:30

Gydytojų rezidentų protestas: jaunieji medikai, bandydami išgyventi, griebiasi net egzotiškų papildomų darbų

Ketvirtadienį Vilniuje protesto akciją surengė gydytojai rezidentai. Protesto akcija simboliškai prasidėjo Vilniaus oro uoste, nes vis daugiau jaunų medikų emigruoja. Vėliau medikai susirinko Katedros aikštėje, kur juos išklausė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Vidurdienį medikus priima premjeras Saulius Skvernelis, jų protestą pavadinęs „politine akcija“.
Gydytojai rezidentai spaudos konferenciją surengė lėktuve
Gydytojai rezidentai spaudos konferenciją surengė lėktuve / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Negali išgyventi

Didesnių algų siekiantiems rezidentams tenka ieškoti įvairiausių būdų užsidirbti papildomai. Vaikų chirurgijos rezidentas Benediktas Jonuška prie varganos algos prisiduria didžėjaudamas – anksčiau tik hobiu buvusi veikla vaikinui dabar leidžia išgyventi. B.Jonuška pasakojo, kad stodamas net sulaukė klausimo, ar turi, kas jį išlaikys, kol studijuos rezidentūroje.

Kai stojau, per motyvacinį pokalbį vienas gydytojas paklausė, ar turi žmoną, kuri išlaikytų, tu supranti, sako, kad iš rezidentūros neišgyvensi.

B.Jonuška – vienas iš kelių dešimčių gydytojų rezidentų, ketvirtadienio rytą dalyvavusių spaudos konferencijoje, surengtoje lėktuve Vilniaus oro uoste.

Ji organizuota prieš pat ketvirtadienį Vilniuje vykstantį masinį gydytojų mitingą.

Prie lėktuvo su lagaminais pozavę jaunieji medikai ketvirtadienio rytą pasakojo negalintys išgyventi iš to, ką uždirba būdami rezidentais, todėl ieškantys papildomų veiklų, kurios išsunkia paskutines jėgas.

„Kai stojau, per motyvacinį pokalbį vienas gydytojas paklausė, ar turi žmoną, kuri išlaikytų, tu supranti, sako, kad iš rezidentūros neišgyvensi“, – pasakojo jis.

Pašnekovo teigimu, tai rodo, jog visi supranta, kad rezidento padėtis nėra tinkama, nėra dėkinga jaunam žmogui, kuris baigia mokslus, nori kurtis gyvenimą, bet gauna šiek tiek daugiau nei minimumą.

Gydytojai rezidentai iki sausio uždirbo 390 eurų „ant popieriaus“. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) skaičiavimu, nuo sausio jaunesniojo rezidento alga nuo 390,5 euro kyla iki 463,75 euro, o vyresniojo rezidento alga – nuo 497 eurų iki 530 eurų.

Dalis rezidentų dar gauna apie 360 eurų siekiančias stipendijas.

B.Jonuška prisipažįsta, kad labai abejojo, ar rinktis rezidentūrą Lietuvoje, tačiau vis dėl to apsisprendė likti. Vaikino teigimu, jam išgyventi padeda anksčiau tik hobiu buvęs didžėjavimas – vaikinas groja vakarėliuose, radijo stotyje turi savo laidą ir iš to uždirba daugiau, nei gauna dirbdamas gydytoju rezidentu.

„Labai džiaugiuosi, kad įstojau į valstybės finansuojamą vietą ir gaunu stipendiją. Bet pažiūrėjus į tuos žmones, kurie įstoja į valstybės nefinansuojamas vietas, jie gauna tik atlyginimą ir dar turi susimokėti už studijas. Be abejo, kad jie turi dar kažkuo užsiimti, kad galėtų išgyventi“, – tvirtino vaikų chirurgijos rezidentas.

Į užsienį išvyko trečdalis kursiokų

Genetikos rezidentas Karolis Šablauskas taip pat teigė, kad rezidento algos neužtenka pragyventi, o ypač – Vilniuje, todėl anksčiau farmacijos kompanijoje dirbęs jaunas medikas dabar rado kitą pragyvenimo šaltinį – kaip pats sakė, dirba mokslinį darbą Santaros klinikose.

„Rezidentūroje studijuojant reikia derinti keletą darbų, – pabrėžė jis. – Emocijos nėra geriausios (sėdėti lėktuve – aut.), norėtųsi dirbti Lietuvoje, bet galimybės sudėtingos.“

Anot jauno gydytojo, rezidentūrą užsienyje pasirinko trečdalis jo kursiokų – net nebandė Lietuvoje pradėti mediko karjeros.

„Skaičius pakankamai didelis ir dabar matome, kad tendencijos išlieka panašios“, – pabrėžė jis.

Vyresnysis gydytojas rezidentas Andrius Černiauskas, apie savo darbą parašęs knygą „Pragaro Ambulatorija“, ketvirtadienį vylėsi, kad jaunuosius medikus palaikys ir vyresni gydytojai.

Jis teigė, kad jei ne sarkastiškas požiūris, jis būtų neištvėręs. „Tai ir privertė parašyti tą knygą – buvo daug darbo, daug reikėjo išmokti, daug padaryti, suspėti visur, užsidirbti pragyvenimui ir matyti, kaip baisiai atrodo ta sistema iš vidaus, kaip ją reikia reformuoti nedelsiant“, – kalbėjo jis.

A.Černiauskas sakė, kad po to, kai išėjo jo knyga, su juo apie problemas nepanoro pašnekėti nei vienas valdžios atstovas. Rezidentas prisipažino ne kartą svarstęs tiesiog išvykti į užsienį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gydytojai rezidentai spaudos konferenciją surengė lėktuve
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gydytojai rezidentai spaudos konferenciją surengė lėktuve

Jaunųjų medikų atstovė, viena mitingo organizatorių Urtė Builytė prisipažino dirbanti dviejuose darbuose.

U.Builytė, vertindama premjero Sauliaus Skvernelio mitingo išvakarėse pasakytus žodžius, kad už mitingo stovi politinės jėgos, kurioms reikia priminti apie save, 15min sakė, kad jai liūdna dėl to, kad premjeras taip žiūri į iniciatyvą.

„Dažnai medikus kaltina, kur jūs buvote tuos 27 metus, ir kai jie atsistoja, pradeda sakyti, kad mes norime, galime, esame pasiryžę, yra pažiūrima iš sąmokslo teorijų pusės (...) Mes mitingą tam ir organizuojame, kad parodytume valią, kad nesiruošiame atsitraukti, esame pasiryžę pokyčiams didesnes atsakomybes prisiimdami ir sau“, – sakė ji.

Trečiadienį Seime vykusios diskusijos apie medikus metu Vyriausybės atstovai sakė, kad norint pakelti rezidentų algas iki 1400–1800 eurų, kasmet papildomai biudžete reikėtų rasti 36 mln. eurų, tačiau U.Builytė abejojo, kad šis skaičius realus, nes yra sakančių, kad lėšų gali prireikti gerokai mažiau.

S.Skverneliui medikų pastangos įspūdžio nepadarė

Ketvirtadienį Vilniuje vyksta mitingas, kurio metu medikai žygiuoja nuo Katedros iki Vinco Kudirkos aikštės, o vėliau – 12 val. 45 min. rezidentai ketina žygiuoti į oro uostą.

Mitingo išvakarėse premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad nepatenkinti daromais sprendimais yra tik dalis medikų.

„Rytoj yra, matyt, noras tam tikroms politinėms jėgoms parodyti, kad jos yra šalyje“, – trečiadienį BNS citavo S.Skvernelį.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Medikų mitingas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Medikų mitingas

„Turime paradoksą, kad jeigu imtume nuo praėjusių metų liepos 1 dienos iki gegužės 1 dienos Vyriausybė pakėlė ir numačiusi 28 proc. atlyginimų kėlimą. Akcija yra galimas nuomonės išreiškimas, bet mes matome ir kas šiandien vyksta viešojoje erdvėje – tai yra politinė akcija, politinis pareiškimas tam tikras, nemanau, kad šitie klausimai sprendžiasi aikštėse“, – Vyriausybėje žurnalistams trečiadienį teigė premjeras. Tačiau ketvirtadienį premjeras jau paskelbė, kad priims medikų atstovus kalbėtis.

Vyriausybėje priėmęs mitingo organizatorius S.Skvernelis teigė besidžiaugiantis, kad Vilniuje vykusi protesto akcija dėl rezidentų algų ir kitų pertvarkų netapo politiniu. renginiu.

„Džiaugiuosi tuo, kad šitas renginys, pilietinis renginys, netapo politine akcija, ir tikrai kalbėjo tie, kas turi kalbėti, kam skauda, kam yra problemos. Džiaugiuosi, kad šitie jauni žmonės, organizavę renginį, egzaminą bent jau ta prasme, mano prasme, išlaikė“, – premjero pasisakymą cituoja BNS.

S.Skvernelis taip pat pridūrė, kad pertvarkos sveikatos apsaugos srityje nestabdys įsipareigojimų, pavyzdžiui, pedagogams.

„Taip, tai yra dar vienas frontas atidarytas, bet iki 2019 metų sausio 1 dienos turime parengti tvarų finansavimo modelį, padaryti žingsnius kalbant apie gydytojų rezidentų rengimo sistemą, jų socialinių garantijų užtikrinimą, kiek įmanoma sistemos efektyvinimą“, – teigė jis.

Medikai sulaukė pažadų dėl pokyčių

Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) pirmininkas Darius Jauniškis po susitikimo su premjeru Vyriausybėje žurnalistams sakė, jog medikai gavo pažadus, kad prasidės pokyčiai.

„Iš tikrųjų ko reikia mums iš Vyriausybės – tai vilties, kad prasidės reformos, kad prasidės pokyčiai, kurie nevyko daug daug metų. Tai šiandien mes tą viltį gavome iš premjero ministro, pažadus gavome“, – teigė D.Jauniškis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gydytojas Darius Jauniškis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gydytojas Darius Jauniškis

„Jeigu mes pasieksime tų nutarimų, kuriuos šiandien prie stalo pasiekėme, jeigu mes pasieksime būtent susitarimo būdu, tai tada tikrai nereikės nei streikų, nei nieko“, – sakė jis.

Jaunųjų medikų atstovė Urtė Builytė savo ruožtu sakė, kad susitikime Vyriausybėje su valdžios atstovais rasta „daug sąlyčio taškų“.

„Šito mitingo esmė nebuvo išpešti kažkokios naudos. Tai tiesiog buvo pilietiška akcija, kuria siekiama suvienyti tiek medikus, tiek kitus visuomenės sluoksnius, ir atkreipti dėmesį į tas problemas, kurios šiuo metu sveikatos apsaugos sistemoje yra“, – sakė ji.

Jaunieji medikai džiaugėsi, kad jiems, be kita ko, pažadėta jog algos ir stipendijos bus sujungtos nuo 2019 metų. Tai reikš didesnes socialines garantijas, nes dabar jiems išmokos susirgus ar auginant vaikus skaičiuojamos tik nuo dalies pajamų (be stipendijos).

Per mėnesį žada parengti geresnio medikų gyvenimo planą

Vilniuje organizuotas masinis mitingas, organizatorių teigimu, buvo skirtas atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į visų medikų: slaugytojų, gydytojų rezidentų, gydytojų, kineziterapeutų, ergoterapeutų ir kitų sveikatos priežiūros darbuotojų masinę emigraciją dėl socialinių ir ekonominių priežasčių bei valstybinės sveikatos apsaugos politikos sąstingio.

Medikų atstovai jau anksčiau yra paskelbę tokius reikalavimus: garantuoti šiuolaikinius standartus ir gerąją patirtį atitinkantį gydytojų specialistų ir šeimos gydytojų rengimą, užtikrinti socialines garantijas, leidžiančias oriai gyventi ir kurti šeimą Lietuvoje gydytojams rezidentams, mokėti teisingą atlyginimą už sudėtingą, atsakingą ir rizikingą darbą, nepriklausomai nuo studijų finansavimo sąlygų.

Mitingo išvakarėse parlamente susirinkę Vyriausybės ir Seimo nariai sutarė, kad dar šį mėnesį bus parengtas planas, kaip gerinti medikų gyvenimą. Gydytojai reikalauja, kad su tuo susiję teisės aktų projektai būtų parengti iki Seimo pavasario sesijos, tai yra iki kovo 10-osios.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Paulius Gradeckas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Paulius Gradeckas

Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) prezidentas skubiosios pagalbos rezidentas Martynas Gedminas trečiadienį susitikime su politikais kalbėjo, jog iki 2020 metų palaipsniui reikia pasiekti, kad visos rezidentų pajamos būtų draudžiamos.

Premjero patarėjas Paulius Gradeckas pareiškė, jog, premjero nuomone, to nebūtina siekti palaipsniui, tai esą galima padaryti iškart, planuojant kitų metų biudžetą.

Rezidentai taip pat norėtų gerokai didesnių algų, tačiau jų politikai žadėti neskuba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min