Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 20d. 17:09

Gyvena potvynio baimėje: į butą veržiasi nuotekos, pernai – vos ne iki lubų

Apsemtas butas Kauno Šiaulių g.
15min fotomontažas / Apsemtas butas Kauno Šiaulių g.

Įsivaizduokite, kad saldžiai miegant į namus ima plūsti vanduo. Sakysite, taip nebūna? Būtent taip nutiko Kaune esančio buto nuomininkams. 30 tūkst. – tokią žalą dėl pernykščio potvynio patyrė savininkas. Laimei, žmonės nenukentėjo. Negana to, lygiai po metų butą ir vėl ėmė semti, tiesa, mažiau, bet dažniau – rugsėjį taip nutiko net 5 kartus. „Kauno vandenų“ atstovas teigė, kad dėl žalos atlyginimo spręs draudimo bendrovė.

Kaip 15min pasakojo nekilnojamo turto nuoma besiverčiantis Eugenijus, Šiaulių gatvėje esantį butą įrengė taip, kad kiekvienam būtų gera apsigyventi. Deja, jame jaukiai įsikūrusių nuomininkų gyvenimą netrukus sujaukė plūstelėjęs vanduo. Anot pašnekovo, pernai birželį per virtuvės kriauklę ėmė veržtis nuotekos, tačiau dėl užpiltų grindų patirtus nedidelius nuostolius atlygino draudimas. Šiandien vyras gailisi: „Tada šio negero signalo nesureikšminau be reikalo.“

Apsėmė beveik iki lubų

„Po kelių mėnesių, rugsėjo 5-ąją anksti ryte, sužinojau, kad mano nuomininkai, užsieniečiai studentai, tą naktį per plauką vos nežuvo nuomojamame bute, nes dėl atsakingų tarnybų neatsakingumo ir liūties kilo toks potvynis, kad butas, esantis cokoliniame aukšte, apie 5 ryto buvo apsemtas beveik iki lubų“, – prisiminė Eugenijus.

Su 15min susisiekęs vyras teigė, kad dėl sparčiai kylančio vandens buvo kilusi grėsmė gyventojų gyvybei, ir tik laimingo atsitiktinumo dėka niekas nenukentėjo. Laimei, pasak jo, žala tik moralinė ir materialinė. Tiesa, pastaroji ne tokia maža – buto savininkas atskleidė, kad nuostoliai siekia 30 tūkst. eurų.

15min skaitytojo nuotr./Apsemtas butas Kaune, Šiaulių g.
15min skaitytojo nuotr./Apsemtas butas Kaune, Šiaulių g.

Tąkart su miesto valdžia susisiekęs Eugenijus buvo nukreiptas į „Kauno vandenis“. „Kokia pačios Kauno miesto savivaldybės atsakomybė, – 15min skirtame laiške svarstė jis, – pasisamdžius su savo funkcijomis nesusitvarkančią bendrovę ir kaip vykdoma jos veiklos kontrolė – niekas nekomentavo, bet mes prie šio klausimo dar būtinai sugrįšime.“

Pasiūlė pačiam išsikasti šulinį

Žalą patyrusį buto savininką dar labiau nustebino Miesto tvarkymo skyriaus Aloyzo Pakalniškio atsakymas, kuriame rašoma, kad šio daugiabučio namo kiemas yra privati nuosavybė, todėl gyventojai patys turėtų įsirengti paviršinių nuotekų surinkimo šulinį ir jį sujungti su magistraliniais paviršinių nuotekų tinklais. Eugenijaus teigimu, tai, kad miesto valdžia, vietoje to, kad vykdytų įsipareigojimus, gyventojui pačiam pasiūlo išsikasti šulinį – pasityčiojimas ir skandalas.

„Tai nėra privati teritorija, ponai, – laiške emocingai kreipėsi jis, – kreipkitės patys į Registrų centrą ar įsijunkite www.regia.lt ir pasižiūrėkite prieš rašydami raštus.“

„Atleiskite, – toliau dėstė jis, – visos santaupos nuėjo užpiltam butui remontuoti, nuotekų šuliniams mieste įrengti neužteko.“

Iš „Kauno vandenų“ pašnekovas išgirdo, kad potvynis kilo dėl neprižiūrimos Girstupio upelio pralaidos ir liūties, be to, šalia Šiaulių g. 48 ir 50 namų neįrengti ten turintys būti nuotekų tinklai. Su 15min susisiekęs Eugenijus paaiškino, kad savivaldybės įmonei patirtos žalos ieškinio projektą pateikė dar šių metų pavasarį, bet atsakymo iki šiol nesulaukė. Ieškinį jis ketina pateikti ir miesto savivaldybei.

Lygiai po metų – dar vienas potvynis

Negana to, prabėgus lygiai metams, 2019-ųjų rugsėjo 5 dieną, potvynis pasikartojo.

„Apie 18 val. gaunu pranešimą, kad per dušo trapą veržiasi nuotekos. Dar skaičiuojami nuostoliai, kreiptasi į draudimą. Priežastis – perpildyti Šiaulių g. esantys nuotekų šuliniai“, – prisiminė Eugenijus.

Pašnekovas atskleidė, kad nuotekos veržėsi ir kitomis rugsėjo dienomis: 17, 18, 28 ir 30. Buto savininkui susidarė įspūdis, kad situacija nėra kontroliuojama, o nuomininkai gyvena nerimaudami: šiandien užlies ar ne? Anot jo, gyventojai jau norėjo nutraukti sutartį, bet savininkui atlyginus patirtus nuostolius, 350 eurų, pasiliko.

15min skaitytojo nuotr./Apsemtas butas Kaune, Šiaulių g.
15min skaitytojo nuotr./Apsemtas butas Kaune, Šiaulių g.

15min skirtame laiške pašnekovas pateikė ir šūsnį miesto valdžios atstovams adresuotų klausimų. Be kita ko, Eugenijus prašė paaiškinti, kokių veiksmų buvo imtasi po pernai kilusio potvynio, taip pat klausė, kodėl neįrengta nuotekų surinkimo sistema.

„Noriu labai aiškiai visiems atsakingiems asmenims pareikšti, – griežtai dėstė jis, – kad gyvename XXI a. Europos Sąjungos valstybės antrame pagal dydį (kuris pretenduoja į pirmą) mieste ir aš daugiau nesileisiu skandinamas vandeniu ar nuotekomis, nenaikinsite mano turto ir neatiminėsite duonos iš mano vaikų!“

Šiuo metu nuotekų tinklas veikia gerai

Kauno miesto savivaldybė situacijos nekomentavo, tačiau su 15min pasidalijo „Kauno vandenys“ atsakymu.

Bendrovės Gamybos skyriaus viršininkas Karolis Ambrazas sakė, kad 2018-ųjų rugsėjo 5 dieną avarinė tarnyba gavo pranešimą, kad užlietas minėto namo kiemas. Į įvykio vietą nuvykę darbuotojai nustatė, kad, tikėtina, dėl stiprios liūties neužteko sukanalizuoto Girstupio upelio pralaidumo. Kitaip tariant, upelis nebuvo pajėgus priimti nebūdingai didelio pritekančio vandens kiekio, dėl to vanduo išsiliejo į kontrolinį šulinį. Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad kiemas yra dauboje, o užlietas butas – pusrūsyje.

Tam, kad situacija nepasikartotų, buvo atlikta papildoma nuotekų tinklo profilaktika bei televizinė diagnostika. Šiuo metu buitinių nuotekų tinklas Šiaulių g. funkcionuoja gerai.

„Butas buvo užlietas per patalpose esančius sanitarinius įrenginius, sukilus nuotekų lygiui gatvės tinkluose. Taigi, tiek kiemas, tiek butas dėl įvykusios situacijos buvo itin užlieti. Avarinės tarnybos darbuotojams, gavus pranešimą dėl patalpų užliejimo, nedelsiant buvo atstatytas sukanalizuoto upelio pralaidumas. Tam, kad situacija nepasikartotų, buvo atlikta papildoma nuotekų tinklo profilaktika bei televizinė diagnostika. Šiuo metu buitinių nuotekų tinklas Šiaulių g. funkcionuoja gerai“, – 15min paaiškino jis.

K.Ambrazas taip pat sakė, kad nuotekų šuliniai paprastai prisipildo dėl užsikimšimų nuotekų vamzdynuose arba labai užterštų šulinių. „Šiuo atveju, – toliau dėstė jis, – problemos buvo prie Šiaulių g. 44 namo. Plaunant kvartalinį nuotekų tinklą iš vamzdyno buvo ištraukta striukė ir asfalto gabalas. Taip pat buvo suremontuota vamzdžio pajungimo anga šulinyje.“

Dėl žalos atlyginimo dar nenuspręsta

Kaip 15min teigė pašnekovas, 2018 metų lapkritį įmonė gavo gyventojos prašymą atlyginti žalą dėl apgadintų dviejų automobilių, o 2019-ųjų gegužės mėnesį – kito gyventojo atstovo pretenziją dėl užlieto buto ir apgadinto turto. „Abi minėtos gyventojų pretenzijos, – atsakė K.Ambrazas, – buvo persiųstos draudimo bendrovei, kadangi įmonė yra apdraudusi savo veiklos civilinę atsakomybę. Pagal draudimo sutartį, draudimo bendrovė yra įsipareigojusi atlyginti UAB „Kauno vandenys“ tretiesiems asmenims padarytą žalą. Kiek yra žinoma, nukentėjusių asmenų patirta žala iki šiol dar nėra atlyginta, nes draudimo bendrovė dar nėra priėmusi sprendimo dėl šių draudiminių įvykių.“

Kaip 15min teigė bendrovės Gamybos skyriaus viršininkas, „Kauno vandenys“ eksploatuoja virš 30 000 buitinių nuotekų šulinių. Taip pat yra sudaryti profilaktikos planai magistralinių tinklų plovimui ir šulinių valymui.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Kviečiame anties

Video

01:11
03:17
04:40

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min