Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2018 09 30, 20:09 Atnaujinta 2018 09 30, 22:32

I.Haase palaidojo M.Basčio viltis į Seimą sugrįžti švariu munduru

Sekmadienį Zanavykų rinkimų apygardoje įvyko Seimo nario rinkimai. Suskaičiavus balsus paaiškėjo, kad rinkimus su 63,19 proc. rinkėjų palaikymu laimėjo konservatorė Irena Haase. Pats išsikėlęs Mindaugas Bastys pelnė 36,81 proc. rinkėjų balsų ir Seime nedirbs.
Irena Haase ir Mindaugas Bastys
Irena Haase ir Mindaugas Bastys / 15min montažas

Antrajame rinkimų ture savo balsus atidavė 26,98 proc. Zanavykų rinkimų apygardoje registruotų rinkėjų. Pirmajame ture išvis dalyvavo 29,80 proc. rinkėjų.

Rinkėjų sąrašuose įrašyta 31 tūkst. 60 asmenų.

Apie 14.30 val. fiksuotas pažeidimas Kriūkuose – suabejota, ar išankstinio balsavimo vokas nebuvo atplėštas per anksti.

VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, tai vienintelis, bet neturėjęs įtakos rinkimų rezultatams, negrubus pažeidimas.

„VRK norėtų išsamaus apylinkės komisijos pirmininkės ir visos komisijos paaiškinimų. Mes turime pranešimus apie galimus pažeidimus, ar ne? Gavę visus paaiškinimus, mes įvertinsime visas aplinkybes ir spręsime, kokio tai pobūdžio pažeidimas. Kol kas iš tos to ji ppirminės informacijos matome, kad tai padarytas buvo procedūrinis pažeidimas, tačiau balsavimo slaptumas, balsavimo paslaptis nebuvo atskleista. Galima sakyti – lengvinanti aplinkybė“, – teigė L.Matjošaitytė.

Vis dėlto ji patikino, kad jokie pažeidimai nėra toleruotini.

I.Haase: „Suvokiame, kad giname Lietuvą“

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sekmadienio vakarą Šakiuose organizuotoje spaudos konferencijoje pasirodė ne tik komisijos pirmininkė L.Matjošaitytė, policijos atstovas, „Baltųjų pirštinių“ atstovė, bet ir rinkimus laimėjusi I.Haase bei M.Bastys.

„Po kupino gerų emocijų vakaro noriu padėkoti visiems už paramą, už pritarimą mano idėjoms, už viltį kartu su jumis kurti teisingą ir bendruomenišką valstybę. Ačiū, kad atėjote į rinkimus ir balsavote“, – teigė laimėjusi rinkimus politikė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Irena Haase
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Irena Haase

Ji tikino būsianti visų Zanavykų žmonių atstove.

Mes tą suvokiame, kad mes giname Lietuvą, – sakė I.Haase.

„Pirmyn vardan tos Lietuvos“, – sakė I.Haase.

Ji kalbėjo, kad partijai laimėti šiuos rinkimus yra labai didelė šventė. Ji džiaugėsi, kad jos palaikyti atvyko ir politiniai kaliniai, tremtiniai, partizanai, ir Seimo nariai, ir Šakių meras Edgaras Pilypaitis, ir nepartiniai.

„Kalbėsimės, dainuosim! Mes ir atvykome su daina, mes ir toliau dainuosim, nes irgi dainos apie Lietuvą – labai svarbu. Mes tą suvokiame, kad mes giname Lietuvą“, – paklausta, kaip švęs pergalę, sakė ji.

I.Haase jau yra nurodžiusi, kad norėtų dirbti Seimo Teisės ir teisėtvarkos arba Socialinių reikalų komitete.

TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis BNS teigė, kad I. Haase triumfas rinkimuose yra pergalė prieš Konstitucijos laužytojus.

„TS-LKD kandidatės I.Haase pergalė Šakiuose yra ne tik pergalė prieš Konstituciją sulaužiusį M.Bastį, bet ir aiškus signalas valdantiesiems, kad jų vykdoma politika žmonėms nėra priimtina. Džiaugiuosi, kad I.Haase, teisininkė, gynusi žmones Šakių teismuose, apgynė Konstituciją ir toliau gins žmonių interesus Seime“, – BNS sekmadienį teigė G. Landsbergis.

M.Bastys kol kas politikoje nedalyvaus

M.Bastys pripažino pralaimėjimą. 15min vėlyvą sekmadienio vakarą jis sakė jau žinantis, kad į Seimą išrinktas nebus ir pripažino panašaus rezultato tikėjęsis.

„Kol nepradeda skaičiuoti, visaip galvoji, bet tam tikras tendencijas aš mačiau ir nuotaikas mačiau. Apie tokį rezultatą pagalvodavau, kad ir taip gali būti“, – kalbėjo M.Bastys.

Vis dėlto M.Bastys nesutinka, kad Zanavykų rinkimų apygardos rinkėjai labiau patikėjo jį priesaiką sulaužiusiu pripažinusiu Konstituciniu Teismu, o ne jo istorija apie politinį susidorojimą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Bastys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Bastys

„Šiuo atveju yra kitaip susiklosčiusi situacija. Manau, kad ta vieša opinija, kuri buvo kuriame ir šiame, antrame etape ir tam tikrų partijų atsakingų atstovų pasisakymai, drįsčiau sakyti, antikonstituciški, nes buvo siūloma išvis nedalyvauti rinkimuose – viskas susideda“, – kalbėjo jis, užsimindamas apie Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio pareiškimą.

Artimiausiuose savivaldos ir Europos Parlamento rinkimuose M.Bastys sakė neplanuojantis dalyvauti, o apie kitus Seimo rinkimus, jo teigimu, kalbėti dar per anksti.

Rinkimų kaina skyrėsi tris kartus

I.Haase rinkimams deklaravo išleidusi 6736 eurus (6,6 tūkst. eurų kampanijai skyrė partija, 136 eurus rėmėjai), o M.Bastys – 1661 eurą iš savo asmeninių lėšų.

Pirmame ture už I.Haase balsavo 33,87 proc., už M.Bastį – 19,44 proc. rinkėjų. Prieš dvi savaites vykusiuose Seimo nario rinkimuose Zanavykų vienmandatėje apygardoje balsavo maždaug trečdalis jos rinkėjų.

Seimo nario vieta Zanavykų apygardoje liko laisva, kai joje išrinktas M.Bastys atsisakė parlamentaro mandato. Sprendimą trauktis iš Seimo jis priėmė, kai per apkaltą parlamente neužteko balsų panaikinti jo mandato ir dėl to prie Seimo surengtas tūkstantinis mitingas.

Konstitucinis Teismas M.Bastį pripažino sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min