Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 rugsėjo 19d. 00:05

Į Lietuvą atvykusiems pabėgėliams vietoj prieglobsčio – kalėjimo kamera ir smūgiai

Sirijos pabėgėliai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sirijos pabėgėliai

Pabėgėliai, pabandę laimingą gyvenimą susikurti Lietuvoje, nuo pat pirmų žingsnių susidūrė su neįsivaizduojamomis kliūtimis – vietoj prieglobsčio jie buvo siunčiami į kalėjimą, mušami pasienio pareigūnų ir atskirti nuo savo šeimų, skelbiama Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro valdybos (JTVPK) pateikiamoje ataskaitoje. Vis dėlto pabėgėliams padedantys Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovai pastebi, kad probleminiai atvejai su pabėgėliais nėra tokie dažni.

Už neteisėtą Lietuvos sienos kirtimą taikoma baudžiamoji atsakomybė. Tačiau, jei siena nelegaliai kertama su tikslu prašyti prieglobsčio, nuo baudžiamosios atsakomybės žmogus turi būti atleidžiamas ir apgyvendintas Užsieniečių registracijos centre (URC). Nepaisant to, apklaustų 68 pabėgėlių liudijimai atskleidžia, kad ši procedūra toli gražu ne visada veikia sklandžiai.

„Mes prašėme prieglobsčio nuo pat pirmos atvykimo akimirkos, tačiau teismas mus penkiolikai dienų uždarė į kalėjimą. Aš turėjau gyventi su nusikaltėliais. Neturėjau jokio kontakto su savo vaikais ir apie juos nieko nežinojau“, – tyrime pateikiami vieno iš pabėgėlių prisiminimai.

VSAT nuotr./Užsieniečių registravimo centras
VSAT nuotr./Užsieniečių registravimo centras

Dar daugiau – ataskaitoje pateikiami šokiruojantys pabėgėlių liudijimai apie nežmonišką pasienio pareigūnų elgesį atliekant patikrinimus: „Pabradėje taikomi visai kitokie įstatymai, jie nebando kalbėtis, jie tik muša. Kodėl taip yra? Jie aiškino, kad taip yra dėl to, jog rado neleistinų daiktų.“

Tu stovi veidu nusisukęs į sieną, išskėstomis kojomis ir jie tave muša, jei bandai ką nors pasakyti. Jie rėkė: nežiūrėkit į mus.

„Tu stovi veidu nusisukęs į sieną, išskėstomis kojomis ir jie tave muša, jei bandai ką nors pasakyti. Jie rėkė: nežiūrėkit į mus. Aš bandžiau pamatyti, kas jie tokie yra.

Vienas vyrukas turėjo telefoną ir pabandė nufilmuoti visą situaciją. Už tai jis buvo žiauriai sumuštas, jis galėjo mirti. 3 – 4 asmenys mušė vieną žmogų. Taip buvo daroma todėl, kad tie, kurie grįš, kitiems pasakytų nevažiuoti į Lietuvą“, – tyrime cituojamas į Lietuvą bandęs patekti pabėgėlis.

Kaip pastebima Jungtinių Tautų ataskaitoje, tokie prieglobsčio prašytojų išgyvenimai turi didelę neigiamą įtaką psichologinei ir fizinei jų būklei bei pagilina tas traumas, kurios privertė juos bėgti iš savo gimtinės. Be to, ne vienam pabėgėliui tokios patirtys atima bet kokį norą toliau pasilikti Lietuvoje.

„Sąlygos buvo klaikios. Tikėjausi, kad iš sulaikymo būsime paleisti jau kitą dieną, bet ten praleidome tris mėnesius. Daugiau nebenorėjau pasilikti šioje šalyje. Buvau tikras, kad išvyksiu, kai tik būsiu paleistas iš sulaikymo“, – sako vienas iš pabėgėlių.

JTVPK atstovės Šiaurės Europai pavaduotojos Karolinos Lindholm Billing teigimu, Lietuvoje pabėgėlių sulaikymas yra sisteminė problema, kuri turi didelių neigiamų pasekmių.

Sąlygos buvo klaikios. Tikėjausi, kad iš sulaikymo būsime paleisti jau kitą dieną, bet ten praleidome tris mėnesius. Daugiau nebenorėjau pasilikti šioje šalyje.

„Tai sumažina pabėgėlių motyvaciją toliau kurti gyvenimą čia, nes juk nenori pasilikti šalyje, kuri su tavim blogai elgėsi po to, kai pavyzdžiui, tau jau teko bėgti iš karo Sirijoje. Tai daro įtaką visam tolimesniam integracijos procesui“, – sakė K.Lindholm Billing.

Šią problemą taip pat pabrėžia ir Žmogaus teisių stebėjimo institutas, anot jo, priešingai nei įpareigoja įstatymas, URC dažnai atsisako iš centre sulaikytų asmenų priimti prieglobsčio prašymus ir pradėti įstatyme numatytas procedūras.

2013 metais pateiktame ŽTSI pranešime rašoma apie tai, kaip pareigūnų patikrinimo metu URC užsieniečių atžvilgiu buvo naudota fizinė jėga, kuri stipriai viršijo proporcingumo reikalavimus: jie buvo mušami, spardomi, klupdomi, naudojamas elektros šokas.

VSAT nuotr./Užsieniečių registravimo centras
VSAT nuotr./Užsieniečių registravimo centras

„Taip pat, užsieniečių teigimu, pasitelkiamas ir psichologinis teroras: jie žeminami, iš jų tyčiojamasi, jie užgauliojami, reikalaujama bendradarbiauti, nuteikinėjami vieni sulaikytieji prieš kitus, prieglobsčio prašytojų reikalaujama atsisakyti savo prieglobsčio prašymų, grasinama, kad niekada nebus paleisti į laisvę, kad jeigu kas nors skųsis, bus sužaloti, bauginami, kad niekas jiems negali padėti. Po tokių neteisėtų veiksmų, užsieniečių teigimu, jiems neleidžiama kreiptis į medikus“, – rašoma ŽTSI pranešime.

Netinkamas elgesys su pabėgėliais pastebimas šiemet Seimo kontrolieriaus pateiktoje Žmogaus teisių padėties Užsieniečių registracijos centre patikrinimo ataskaitoje. Joje minima, kad pareigūnai specialiąsias priemones turėtų naudoti proporcingai daromam pažeidimui ir tik tiek, kiek būtina. Įstaigos vadovai šioje ataskaitoje raginami pakeisti vidaus teisinį reglamentavimą, išsamiai apibrėžiant specialiųjų priemonių panaudojimo sąlygas ir pagrindus

„Panaudojus tokias priemones turi būti nurodoma dėl kokių priežasčių ir kokiomis aplinkybėmis buvo naudojamos priemonės, ar prieš naudojant tokias priemones pareigūnų nurodymai buvo duoti asmenims suprantama kalba. Būtina užtikrinti, kad asmenys prieš kuriuos buvo panaudotos specialiosios priemonės, būtų apžiūrėti sveikatos priežiūros darbuotojo“, – rašoma patikrinimo ataskaitoje.

Piktnaudžiauja prieglobsčio procedūra

Užsieniečių registracijos centro vadovas Remigijus Volikas kalbėdamas su 15min.lt teigė, kad apie atvejus, kai asmuo atvyksta į Lietuvą, iškart pasiprašo prieglobsčio ir būna sulaikomas, jam nėra tekę girdėti.

VSAT nuotr./Užsieniečių registracijos centras
VSAT nuotr./Užsieniečių registracijos centras

„Prieglobsčio prašytojai atvyksta į pasienio kontrolės punktus ir ten pasiprašo prieglobsčio. Tada jie siunčiami į Užsieniečių registracijos centrą. Deja, tokia taisyklė Lietuvoje galioja labai retai.

Jeigu asmuo prieglobsčio kreipiasi ne esant galimybei, o jau po kiek laiko, tai nėra pagrindas jį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės, – sakė R.Volikas.

Tuo atveju, kai asmuo nelegaliai būdamas Lietuvoje yra sulaikomas ir po kažkiek laiko jis sumąsto, kad viena iš galimybių atgauti laisvę yra pateikti prieglobsčio prašymą, asmuo jau yra sulaikytas pagal kitą direktyvą, tai yra pagal nelegaliai esančių trečių šalių asmenų neteisėto buvimo Europos Sąjungoje. Jeigu asmuo prieglobsčio kreipiasi ne esant galimybei, o jau po kiek laiko, tai nėra pagrindas jį atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės“, – sakė R.Volikas.

Anot R.Voliko, su pabėgėliais Lietuvoje elgiamasi atlaidžiai. Jis prisiminė atvejus, kai į Lietuvą atvykę ir prieglobsčio pasiprašę pabėgėliai bet kokiu atveju norėdami pasilikti šalyje sunaikino savo dokumentus ir už tai nebuvo sulaikyti, vietoj to jie buvo išsiųsti sprendimo dėl prieglobsčio laukti į Užsieniečių registracijos centrą.

„Paskleista opinija, kad prieglobsčio prašytojas negali būti sulaikomas, tikrai neatitinka tikrovės, nes vien paėmus šiuos metus, buvo tikrai ne vienas atvejis, kada šia procedūra bandė piktnaudžiauti asmenys ieškomi kitose valstybėse.

Vieno asmens, kurį grąžinome į kilmės valstybę, nusikaltimo bausmės žemutinė kartelė yra 15 metų. Jie naudojasi prieglobsčio prašymu kaip neišsiuntimo susikūrimui. Visame pasaulyje tas yra ir visi bando neteisėtus savo veiksmus įteisinti ir gauti teisėtą statusą kitoje šalyje. O kad prieglobsčio prašytojas, kuris atvyko ir pasiprašė prieglobsčio ir būtų sulaikytas, tokio dalyko nepamenu“, – sakė jis.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Užsieniečių registracijos centre apgyvendinti nelegalūs migrantai bando pabėgti į Vakarus.
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Užsieniečių registracijos centre apgyvendinti nelegalūs migrantai bando pabėgti į Vakarus.

Labiau išimtys negu taisyklė

Raudonojo Kryžiaus pagalbos pabėgėliams projektų vadovė Aistė Gerikaitė-Šukienė tikino, kad nors atvejų, kai prieglobsčio procedūra nevykdoma taip, kaip turėtų, pasitaiko, tačiau jie nėra dažni.

„Apie atvejus, kai sulaikomi žmonės iš tokių šalių kaip Afganistanas ar Sirija, kur vyksta neramumai, mes stengiamės kalbėti garsiau ir juos viešinti. Bendraujame su Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir su šitais žmonėmis dirbančiomis institucijomis, kad jos geriau suprastų problematiką, kodėl yra tokia svarbi pabėgėlių teisė ir kodėl taip svarbu šiems žmonėms taikyti skirtingą teisinį režimą.

Bet kad tokių atvejų būtų labai daug, aš nepasakyčiau. Mes stebime pasienį, pakankamai dažnai važiuojame stebėti, kaip prasideda prieglobsčio suteikimo procedūros, ir iš esmės žmonėms, kurie bėga nuo karo ir paprašo prieglobsčio, ta procedūra yra pradedama“, – sakė A.Gerikaitė-Šukienė.

A.Gerikaitė-Šukienė prisiminė kelis probleminius atvejus, tačiau pridūrė, kad tai tik išimtys, kurios pasitaiko nedažnai: „Pernai afganistaniečių šeima vietoj to, kad jai būtų pradėta prieglobsčio procedūra, buvo sulaikyta. 2012 metais turėjome sirų šeimą, kur buvo trys vaikai ir tėvai. Tėvai buvo sulaikyti, vaikai patalpinti į vaikų namus. Šiemet probleminių atvejų dar nesame užfiksavę.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Sekimas be pabaigos: nutekinta informacija ir spragos žvalgybos įstatyme išgelbės korupcijos bylos įtariamuosius?

Aktualu

Orai.lt: po lietingos pradžios – vasariška savaitės pabaiga

Gyvenimas

Ekspertė paaiškino, kaip atsiranda priklausomybė nuo kavos: pražūtingas net vienas puodelis

Aktualu

Ainius Lašas: Premjero racionalumo beieškant

Aktualu

JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo parodė, kad Europa pagaliau turi pasirūpinti savimi

Vardai

Pasišiaušęs Meghan Markle vestuvinis kuodas: nepavykusi šukuosena ar apgalvotas įvaizdis?

Gyvenimas

Tėtis ryžosi misijai dėl Dauno sindromą turinčios dukrytės: iš Didžiosios Britanijos dviračiu atmynė į Lietuvą

24sek

Karaliaus magija – LeBronas pasiekė rekordą ir išlygino seriją su „Celtics“

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Gyvenimas

Antradienį 15min studijoje – pokalbis apie Vakarų Afrikos būgnų muziką ir kultūrą

24sek

Robertas Petrauskas apie „Žalgirio“ žygį Europoje: su šiuo sezonu niekas nesibaigia

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

Pasaulis kišenėje

Pamatyk Lietuvoje: Ukmergės dvarų žiedas – 6 dvarai per vieną dieną

24sek

Į Kauną sugrįžęs P.Motiejūnas – apie Šaro ateitį: „Dėl jo vieną dieną esu ramus, kitą – jau ne“

Vardai

Oksana Pikul – itin atvirai apie 5 metus vaidintą santuokos pasaką, slėpusią ašaras ir išdavystes

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

Aktualu

Premjeras apie dar svarstomus mokytojų etatus: mokyklos jau turėjo tam pasiruošti

Vardai

Beyonce įsigijo bažnyčią

Aktualu

„Rosneft“ atseikės Gerhardui Schroederiui 0,6 mln. dolerių

Naujienos

Aktualu

Teismo už kyšį laukiančio Eligijaus Masiulio fokusas: kitas teismas jau patvirtino, kad tai buvo paskola

Aktualu

Sekimas be pabaigos: nutekinta informacija ir spragos žvalgybos įstatyme išgelbės korupcijos bylos įtariamuosius?

Aktualu

Orai.lt: po lietingos pradžios – vasariška savaitės pabaiga

Gyvenimas

Ekspertė paaiškino, kaip atsiranda priklausomybė nuo kavos: pražūtingas net vienas puodelis

Aktualu

Ainius Lašas: Premjero racionalumo beieškant

Aktualu

JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo parodė, kad Europa pagaliau turi pasirūpinti savimi

Vardai

Pasišiaušęs Meghan Markle vestuvinis kuodas: nepavykusi šukuosena ar apgalvotas įvaizdis?

Sportas

Šlykštus Zlatano Ibrahimovičiaus akibrokštas – trenkė varžovui ir buvo išvarytas

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Gyvenimas

Antradienį 15min studijoje – pokalbis apie Vakarų Afrikos būgnų muziką ir kultūrą

24sek

Robertas Petrauskas apie „Žalgirio“ žygį Europoje: su šiuo sezonu niekas nesibaigia

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

24sek

Karaliaus magija – LeBronas pasiekė rekordą ir išlygino seriją su „Celtics“

Pasaulis kišenėje

Pamatyk Lietuvoje: Ukmergės dvarų žiedas – 6 dvarai per vieną dieną

Vardai

Oksana Pikul – itin atvirai apie 5 metus vaidintą santuokos pasaką, slėpusią ašaras ir išdavystes

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

Gazas

Kur dingo funkcija, numatyta net „Porsche“, bet naudota „Toyota“ ir „Jeep“ visureigiuose?

Gazas

Automobilio puoselėjimas: malonumas ar sugaištas laikas?

Vardai

Leonas Somovas: „Tapus tėčiu teko keisti įpročius“

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min