Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 26d. 10:00

Į Lietuvos skiriamą kompensaciją gali pretenduoti apie 1 tūkst. žydų

Žydai
Gino Dabašinkso/BFL nuotr. / Žydai

Pretenduoti į Lietuvos skirtą kompensaciją galės visi mūsų krašte Antrojo pasaulinio karo metais gyvenę ir nuo totalitarinių režimų nukentėję žydų tautybės asmenys, nesvarbu, kur jie dabar įsikūrę, rašo „Lietuvos žinios“.

Vyriausybei paskyrus žydų organizacijų valdomą fondą disponuoti kompensacija už Lietuvos žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą, jau sprendžiama, kaip ir kam šįmet bus padalyti 3 mln. litų.

Pasak fondo direktoriaus Simo Levino, teoriškai žinoma, kad į šįmet Vyriausybės skirtą kompensaciją gali pretenduoti apie tūkstantis žydų iš viso pasaulio.

„Nebus atsižvelgiama į tai, kur jie dabar gyvena: Lietuvoje, Amerikoje ar kitoje valstybėje. Svarbiausia, kad minėtu laikotarpiu jie būtų gyvenę Lietuvoje ir čia nukentėję“, – sakė jis.

Anot S.Levino, daugiausia mūsų krašte nuo okupacinių režimų nukentėjusių žydų šiuo metu gyvena Lietuvoje, taip pat Jungtinėse Amerikos Valstijose, Izraelyje, Vokietijoje.

Fondo direktoriaus teigimu, dar diskutuojama, reikalauti ar ne, kad į kompensaciją pretenduojantys žydai būtų turėję Lietuvos pilietybę. Galbūt užtektų, kad jie būtų gyvenę mūsų krašte.

Fondo valdybai nustačius kompensacijų mokėjimo tvarką, informaciją apie tai ketinama išplatinti per svarbiausias pasaulio žydų organizacijas.

Sprendimą, kaip bus išmokėtos kompensacijos, priims valdyba. S.Levino nuomone, Vyriausybės skirtos lėšos turėtų būti padalytos visiems nukentėjusiesiems po lygiai. Esą tikslingiausia būtų pinigines kompensacijas pervesti į nukentėjusiųjų asmenines sąskaitas.

S.Levino teigimu, svarbiausia ne piniginė, o moralinė Lietuvos skirtos kompensacijos prasmė. Esą pasauliui pasiųsta žinia, kad pagal turimas galimybes mūsų kraštas stengiasi kompensuoti istorinę neteisybę.

„Tai milžiniškas žingsnis. Manau, kad nuo okupacinių režimų nukentėję asmenys gavę kompensacijas pajus Lietuvos atsiprašymą“, – pabrėžė jis.

Vyriausybė pinigų paskirtam fondui dar nepervedė. Pasak ministro pirmininko kanclerio Deivido Matulionio, 3 mln. litų planuojama pervesti dalimis.

Pagal įstatymą per dešimtmetį į šį fondą iš viso turės būti pervesta 128 mln. litų kaip kompensacija už totalitarinių režimų nusavintą žydų religinių bendruomenių turtą. Šie pinigai galės būti naudojami Lietuvos žydų religiniams, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, švietimo ir mokslo tikslams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min