Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 10 27, 15:27

Į Seimą išrinktas socialdemokratų premjeras nori daugiau veiksmo: eis su liberalais

Liberalų sąjūdis po savo sparnu ne taip seniai priglaudė „valstiečių“ gretas palikusį Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį. Dabar, po rinkimų, ten pat žvalgosi ir Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis buvęs premjeras Algirdas Butkevičius. Ir tam esą visai netrukdo požiūrių skirtumai – A.Butkevičius aiškina, kad socialdemokratų ir liberalų ekonominė politika niekuo nesiskiria.
Algirdas Butkevičius Interviu
Algirdas Butkevičius / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Skilus Lietuvos socialdemokratų partijai, A.Butkevičius kurį laiką dirbo Seimo „socialdarbiečių“ frakcijoje, vėliau atsidūrė Mišrioje Seimo narių grupėje. Palikęs socialdemokratus, į jokią partiją politikas taip ir neįstojo, o Seimo rinkimuose nusprendė dalyvauti su Lietuvos žaliųjų partija.

Ši partija neiškovojo nė vieno mandato, o A.Butkevičius į Seimą pateko per vienamandatę apygardą.

Jis bus vienintelis Lietuvos žaliųjų partijos atstovas naujoje Seimo kadencijoje, ir, panašu, jau žino, ką darys: nori jungtis prie Liberalų sąjūdžio, dalyvaujančio derybose dėl koalicijos.

Prieš kurį laiką ši partija oponavo A.Butkevičiaus socialdemokratų suformuotai daugumai.

– Esate vienintelis Lietuvos žaliųjų partijos atstovas išrinktas į Seimą. Kur įsivaizduojate savo vietą – Mišrioje Seimo narių grupėje ar matote save kažkokioje frakcijoje?

– Mišrioje grupėje tikrai savęs nematau, nes dabar joje buvau. Mišri grupė labai retai organizuoja frakcijos posėdžius, po to nepriima politinių sprendimų dėl to, kad skiriasi Mišrioj grupėj esančių Seimo narių požiūriai įvairiais klausimais.

Kitas dalykas – Mišri Seimo narių grupė dažnai neišreiškia savo nuomonės, ar ji yra pozicijoje, ar opozicijoje, tai priėmiau sprendimą ir tikiuosi, kad būsiu kažkurioje frakcijoje.

– O kurioje – opozicinėje ar daugumos?

– Labiau norėčiau daugumos, kad galėčiau panaudoti savo žinias ir patirtį. Šitoje kadencijoje mano, kaip Seimo nario, produktyvumas buvo nedidelis, nes mano paruošti įstatymo projektai ar pataisos pragulėdavo kai kurių ministerijų ir Vyriausybės kanceliarijos stalčiuose. Kai kurie, aišku, buvo priimti, bet norėjosi, kad būtų daugiau apie atskirų Seimo narių pasiūlymus.

Dirbdamas valdančiojoje daugumoje tikrai gali daugiau nuveikti, būti aktyvus ir produktyvus.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius

– Čia to pasirinkimo ne tiek ir daug – konservatoriai arba dvi liberalų partijos.

– Taip, pokalbis yra įvykęs su Liberalų sąjūdžio pirmininke Viktorija. Buvau sulaukęs skambučio.

Mano santykiai praktiškai su visais Liberalų sąjūdžio nariais buvo geri. Aš buvau kviečiamas kartu su jais dalyvauti ir Seimo rinkimuose, bet atsisakiau. Aiškiai pasakiau, kad kaip Seimo narys dalyvausiu tokioje partijoje, kuri nepraeis 5 proc. barjero, kad nebūtų akcentuojama, kad A.Butkevičius ieško politinės prieglaudos, kuri pagal sąrašą jį galėtų iškelti į Seimą.

– Manote, nuo naujos Seimo kadencijos pradžios galėtumėte su Liberalų sąjūdžiu frakcijoje kartu dirbti?

– Dar negaliu to pasakyti. Dar man reikalingas jų frakcijos sprendimas, ir aš kai kuriuos savo siūlymus esu pateikęs. Tikrai nebėgsiu iš karto į glėbį neišsakydamas savo norų ir pageidavimų.

– Bet kaip jūs įsivaizduojate darbą su Liberalų sąjūdžiu? Juk esate kairysis, vadovavote socialdemokratų Vyriausybei.

– Reikia pripažinti, kad ekonominė-socialinė programa nuo superdešiniųjų iki superkairiųjų – praktiškai nuostatos yra tos pačios.

Ekonominė-socialinė programa nuo superdešiniųjų iki superkairiųjų – praktiškai nuostatos yra tos pačios.

Kitas dalykas, reikia įvertinti, kad Lietuva yra atvira šalis ir jos ekonomikos pagrindas laikosi ant eksporto. Čia pagrindiniai uždaviniai pritraukti užsienio investicijas, skatinti naujų darbo vietų kūrimą ir jų išlaikymą mažinant socialinę atskirtį, skurdą, didinant pensijas, ypač išmokas neįgaliesiems žmonėms. Šios nuostatos yra ir socialdemokratų partijoj, ir liberalų partijoj.

Kai buvau premjeru, buvau apkaltintas, kad esu neoliberalas (taip politikas vadintas 2016 m. keičiant Darbo kodeksą, – 15min). Bet tie sprendimai mano buvo priimti atsižvelgiant į Lietuvos padėtį Europoje ir pasaulyje. Kad Lietuva sėkmingai galėtų konkuruoti globaliame pasaulyje. Dabar toks laikotarpis.

– Bet gal sutinkate, kad esate neoliberalas? Gal tos pažiūros pasikeitė?

Aš esu gana pragmatiškas žmogus.

– Ne. Aš esu gana pragmatiškas žmogus. Dažnai priimu sprendimus remdamasis analitiniu darbu. Pirmiausia yra tikslas, paskui analizė ir po to veiksmai, kurie atneša gerus sprendimus. Vadovaujuosi ekonomine logika.

– O ką manote žmogaus teisių klausimais: rinkimų kampanijos metu daug kalbėta ir apie tos pačios lyties asmenų partnerystę, ir apie nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimą.

– Aš esu labai griežtas dėl narkotikų legalizavimo. Ar truputį, ar daug. Kategoriškas esu.

– Bet legalizavimas ir dekriminalizavimas nėra tas pats. Ar jums atrodo, kad tai – tas pats?

– Ne, ne, tikrai ne tas pats. Bet aš turiu savo nuostatas.

Aš esu prieš vienos lyties santuoką, bet partnerystės įteisinimą teisiniu pagrindu – taip.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius

– Kokia jūsų asmeninė Seimo darbų programa? Ar tai bus susiję su žaliųjų politika?

– Lietuvoje pastaruoju metu buvo per mažai kalbama apie žaliąjį kursą, kurį vasario pradžioje Europos Komisija pristatė visiems nacionalinių parlamentų delegacijų atstovams. Aš kaip tik tame dalyvavau ir su programa esu susipažinęs. Pasisakau už žalią ekonomiką. Ir jeigu girdėjote, prezidentas kalba apie žalią Lietuvą, nes niekur mes nedingsim.

Jeigu mes būsim pirmi ir suprasim, kokios yra galimybės įsisavinti tos programos lėšas jas investuojant į naująsias technologijas, skaitmenizaciją, žaliąją ekonomiką. Čia visų pasaulio valstybių ateities tikslai. Tos šalys, kurios tai greitai supras, sugebės paruošti projektus, išliks ir taps lyderėmis. Tai susieta ir su Lietuvos žaliųjų partijos tikslais bei uždaviniais.

Labai gerai, kada vyrauja nuomonių skirtumas.

– O jeigu dar grįžtant prie pažiūrų. Tikėtina, kad jūsų ir liberalų nuomonės konkrečiais klausimais Seime išsiskirtų. Ar nebus problemos balsuoti laisvai?

– Labai gerai, kada vyrauja nuomonių skirtumas. Nereiškia, kad, pavyzdžiui, mano nuomonė gali būti pati teisingiausia ir svarbiausia. Aš visą laiką remsiuosi sąžiningumo, padorumo principais. Matydamas, kad tai Lietuvos žmonėms naudinga, reikalinga, tokiu atveju pritarsiu.

Naujasis Seimas į pirmąjį posėdį turėtų rinktis lapkričio viduryje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min