Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 15d. 09:17 , Atnaujinta: 2021 gegužės 15d. 16:25

Šeimos maršo dalyvių automobilių kolona pasiekė Vilnių

Vilnių šeštadienio popietę pasiekė „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ automobilių kolona iš maždaug 3 tūkst. transporto priemonių. Vakare sostinės Vingio parke įvyks pagrindinis maršo renginys. Rimtesnių nesklandumų nėra užfiksuota, išskyrus vieną eismo įvykį Klaipėdoje, kai susidūrė keturi automobiliai, ir du incidentus Kaune, pranešė policija.

„Vienas Kaune, kur moteris pasijuto blogai, tai neaišku, kas jai, o kiti tai techniniai“, – BNS šeštadienio popietę komentavo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Rengiantis sostinės Vingio parke šeštadienio vakarą vyksiančiam Didžiajam šeimos gynimo maršui, į Vilnių keliauja mitingo dalyviai iš įvairių Lietuvos miestų. Kiek po vidudienio prieš iš Klaipėdos apylinkių važiuojančios kolonos prisijungė į maršą vykstantys kauniečiai, taip sudarydami šimtų automobilių eilę.

Įvykio vietoje dirbęs 15min korespondentas pranešė, kad kolonos susijungė netoli Kauno.

Automobilių vilkstinę lydėjo policijos pareigūnų ekipažas.

Ant įvairių Kauno tiltų, iš kurių matyti kelias į Vilnių, buvo susirinkę po keliasdešimt žmonių palydėti kolonos.

Didysis šeimos gynimo maršas Vingio parke prasidėjo apie 18 valandą.

„Drąsos, kantrybės, vienybės“

Klaipėdoje pirmieji maršo dalyviai pradėjo rinktis dar 7 valandą ryto. Organizatoriai prognozavo sulaukti apie 3000 automobilių, tačiau policijos pareigūnų skaičiavimais, jų pirmajame taške, Pramonės gatvėje esančioje Klaipėdos LEZ teritorijoje, buvo apie 150–200.

Didžioji dalis jų turėjo trispalves, vėliavas su Žemaitijos, Vyčio ar Didžiojo šeimos gynimo maršo simbolika.

Minioje buvo ir automobilis su iškelta Latvijos vėliava.

Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Maršo dalyviai pajudėjo iš Klaipėdos
Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Maršo dalyviai pajudėjo iš Klaipėdos

„Mes atvykome iš Kretingos. Palaikome šio renginio dalyvius, esame už tradicinę šeimą: vyro ir moters. Tačiau labiausiai norime, kad renginys praeitų taikiai, be provokacijų, nes viešojoje erdvėje jų netrūksta. Jau apaugo šis renginys visokiais mitais“, – kalbėjo 15min kalbinti kretingiškiai Asta ir Remigijus.

Patys renginio organizatoriai kalbėti su žiniasklaida vengė. Nuo scenos jie ragino žmones būti drąsiais ir „išsakyti savo nuomonę“.

„Mielieji, drąsos, kantrybės, vienybės. Ir, kad mūsų kelionę lydėtų šypsena, ir drąsa – neišsigąskime nieko, kas mūsų laukia Vilniuje“, – kalbėjo organizatoriai.

Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Didysis šeimos gynimo maršas prasidėjo.
Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Didysis šeimos gynimo maršas prasidėjo.

Prie Klaipėdos „Švyturio“ arenos keliautojus į Vilnių paėmė ir du autobusai.

Klaipėdos apskrities VPK Kelių policijos tarnybos viršininkas Mindaugas Džermeika teigė, kad susirinkusieji atrodė taikūs ir jokių incidentų uostamiestyje nefiksuota.

Nors iš Klaipėdos LEZ teritorijos išvyko apie 150–200 automobilių, tačiau jau netrukus kolona gausėjo: į ją įsiliejo maršo palaikytojai nuo Klaipėdos aerodromo, Gargždų ir kitų miestų.

Kita vertus, buvo ir tokių ekipažų, kurie apsukę Jakų žiedą nuvažiavo Palangos kryptimi, ne sostinės link.

Norisi, kad kitų nuomonė taip pat būtų gerbiama

Iš Kauno vykstantys maršo dalyviai kolonos formavimui pasirinko atokiau esančią, tačiau strategiškai patogią vietą.

Nuo 10 valandos ryto jie kvietė atvykti į Kauno rajone, Akademijos miestelyje, esančią automobilių aikštelę šalia universiteto.

Čia rinkosi ne tik iš Kauno bei jo rajonų vykstantys dalyviai, tačiau ir iš Marijampolės pusės atvažiuojantys asmenys. Iš Akademijos miestelio kolona „Via Baltica“ keliu judės Vilniaus link.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šeimų maršo dalyviai Kaune
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šeimų maršo dalyviai Kaune

Vaikus palikę močiutei Mindaugas ir Gintarė vykdami į maršą sakė norintys parodyti, kad tokių kaip jie yra daug ir jie yra už tradicinę šeimą.

„Norėtumėm, kad daug kas pasikeistų, bet pradžia nuo to ir prasideda“, – teigė pora.

Baikeris Darius tvirtino, kad tikisi pokyčių: „Nesu matęs tarybinės valdžios santvarkos, bet toks jausmas, kad dabar blogiau, pasikalbant ir su tėvais, ir su seneliais“.

„Norisi, kad kitų nuomonė taip pat būtų gerbiama, ne tik ta, kuri formuojama Vilniuje“, – paklaustas, kodėl prisijungė prie maršo, sakė jis.

„Dabar jeigu pasakai, kad esi tradicinių pažiūrų – krikščionis, lietuvis, tai esi išvadinamas visokiais žodžiais, ypač internetinėje erdvėje“, – pridūrė jis.

Iš Kauno link klaipėdiečių kolonos taip pat pajudėjo keli šimtai automobilių.

Kol buvo formuojama kauniečių kolona, anksčiau atvykę dalyviai dabino savo automobilius vėliavomis, įvairiais lipdukais. Dalis tiesiog sėdėjo automobiliuose ir laukė pradžios.

Tvarką iš tolo stebėjo vienas policijos patrulių ekipažas, taip pat ir nežymėtas policijos automobilis. Pareigūnai kartas nuo karto gatve prariedėdavo per garsiakalbius leisdami įrašą, kuriuo kvietė saugoti save ir kitus, laikytis viešosios tvarkos.

Ko siekia?

Didžiojo šeimos gynimo maršo aprašyme nurodoma, kad ketinama vienytis prieš „ideologinio karo metodais vykdomą agresyvią genderistinę propagandą ir valdančiosios daugumos rengiamus įstatymus“.

Aiškinama, kad renginio dalyviai „vieningai paliudys didžiosios daugumos Lietuvos piliečių ryžtą apginti Lietuvos šeimų teises bei Lietuvos Respublikos Konstitucijoje nustatytą teisinę ir visuomeninę tvarką“.

Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Maršo dalyviai pajudėjo iš Klaipėdos sostinės link
Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Maršo dalyviai pajudėjo iš Klaipėdos sostinės link

„Apginsime savo šeimas, vaikus, jaunimą, vaikų darželius ir mokyklas nuo prievarta brukamos išsigalvotų socialinių lyčių propagandos. Vieningai pasisakysime prieš rengiamą Stambulo konvencijos ratifikavimą Seime, kuris uždraustų žodžio ir įsitikinimų laisvę, įteisintų totalią visuomenės minčių kontrolę ir bausmes už Konstitucijoje įtvirtintą teisę reikšti savo nuomonę ir tėvams auklėti vaikus pagal savo įsitikinimus.

Lietuva niekada neleis kraštutinėms mažumoms primesti visai visuomenei nepriimtino gyvenimo būdo, paniekinti Tautos tradicijų ir vertybių ir atsisakyti pagarba žmogaus orumui pagrįstos krikščioniškos civilizacijos moralės“, – nurodoma renginio organizatorių interneto svetainėje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Orlauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Orlauskas

Kaip rašė 15min, socialiniame tinkle neseniai dalintasi protesto akcijos vedėju ir scenaristu įvardijamo Artūro Orlausko pareiškimais, kuriais jis grasino „nušluoti „nafig“ visą tą Seimą“, parlamentarus vadino necenzūriniu žodžiu, ragino apsupti parlamentą, kol šis paklus reikalavimams.

Norintiems ginti šeimas siūlo galvoti ne apie dalį jų

Žmogaus teisių gynėjams maršo organizatorių užmojai atrodo selektyvūs – esą šeimas ginti reikia ne išskiriant dalį jų, tačiau bandant užtikrinti visų gerovę pagal jų poreikius.

„Šeimų gynimo retorikoje matyti grėsmė, baimė ir agresija: į įvairovę reaguojama kaip į keliančią grėsmę išlikimui – įvertino Žmogaus teisių centro komunikacijos vadovė, portalo manoteises.lt vyriausioji redaktorė Jūratė Juškaitė. – Čia norisi pasakyti, kad dėl to, jog visuomenė yra įvairi ir joje yra kitokių šeimos formų, nereiškia, kad jos kelia pavojų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jūratė Juškaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Jūratė Juškaitė

Ar dėl to, kad ne visi žmonės pasaulyje yra rudakiai, rudakiams kyla egzistencinė grėsmė? Arba ar dėl to, kad dalis žmonių yra kairiarankiai, dešiniarankiams reikėtų jaustis nesaugiai?“

Pasak jos, demonstruojamas agresijos lygis kelia nesaugumo jausmą tiek LGBT bendruomenei, tiek heteroseksualioms šeimoms, kurios nelaiko agresijos, kitų asmenų menkinimo ir žeminimo tinkamu diskusijos būdu.

„Tokia agresija neigiamai veikia mūsų viešąją erdvę: atrodo, kad, jei šie asmenys gali taip elgtis, kodėl negali kiti? Taip tas, ką mes laikome norma, slenka į negatyvią, destruktyvią pusę ir gali pasireikšti agresija ne tik šioje konkrečioje situacijoje, bet ir kitose“, – įspėjo J.Juškaitė.

Ji priminė, jog Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad konstitucinė šeimos sąvoka grindžiama pastoviais emociniais ryšiais, o santuoka yra tik viena iš jos formų.

„Tad, jei Šeimos maršo organizatoriai tikrai nori ginti šeimas, tikriausiai turėtų kalbėti apie visą jų spektrą, ne tik apie dalį jų, galvoti apie pagalbos sistemos organizavimą (pavyzdžiui, psichologinę pagalbą krizę išgyvenančioms šeimos, socialinių paslaugų kūrimą, darželius ir t. t.), kas realiai padėtų su kasdienybės sunkumais susiduriančioms šeimos.

Kol kas Lietuva į socialinę sritį investuoja labai mažai, lyginant su kitomis ES valstybėmis (maždaug perpus mažiau nuo bendrojo vidaus produkto, lyginant su ES vidurkiu).“

Susirinks Vingio parke

Renginio dieną, šeštadienį, automobilių kolona vyks iš Klaipėdos į Vilnių, pakeliui prisijungiant kitų regionų dalyviams. Galiausiai visi susitiks Vingio parke.

Vilniaus miesto savivaldybė taip pat išdavė tris leidimus rengti alternatyvius šeimos maršui renginius. Jie panašiu metu, kaip ir minėtas mitingas, turėtų vykti Žvėryne, prie tilto į Vingio parką, bei prie Baltojo tilto sostinės centre.

Nemažai nuostabos sukėlė Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas išduoti leidimą protesto akcijai Vingio parke 7 tūkst. žmonių, nors atlaisvinus karantiną leidžiami renginiai iki 150 žmonių.

Tačiau savivaldybės atstovai patikino negalintys drausti protestuoti, o organizatoriai esą nurodė, kad tai ir bus protestas, o ne renginys.

Premjerė Ingrida Šimonytė penktadienį pareiškė, kad renginiui turėtų būti taikomi karantino reikalavimai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

00:41
02:30
14:13

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min