Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 18d. 12:32

I.Šimonytės kariauna: jaunas, prie lyčių lygybės priartėjęs ir ne itin patyręs kabinetas: kaip jiems sektųsi?

Kandidatei į premjeres Ingridai Šimonytei pristačius prezidentui Gitanui Nausėdai siūlomą ministrų kabineto sudėtį politologas Lauras Bielinis išskiria, kad kandidatai į naująją Vyriausybę – jauni, beveik pusė jų – moterys. Tačiau kartu jis pastebi, kad nemažai galimų ministrų – didžiosios politikos naujokai, kas gali kelti sunkumų pradėjus eiti pareigas.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius L.Bielinis pabrėžė, kad I.Šimonytės ir centro dešinės koalicijos partnerių siūlomas galimų ministrų sąrašas – kol kas preliminarus.

Jį prezidentas Gitanas Nausėda turės aptarti su kandidate į premjerus, taip pat kalbėtis ir su pačiais kandidatais.

Luko Balandžio / 15min nuotr./L.Bielinis
Luko Balandžio / 15min nuotr./L.Bielinis

„Taip kad čia dar tik pradinis sąrašas, dėl kurio greičiausiai vyks dar tikros diskusijos“, – sakė politologas.

Ministru dirbęs vienas

Anot L.Bielinio, I.Šimonytės siūlomas ministrų kabinetas, ko gero, būtų jauniausias amžiumi valstybės istorijoje, be to, jame dirbtų bent 6 moterys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

„Dar vienas niuansas, ko gero, tas, kad beveik visi, jeigu neklystu, kandidatai vienaip ar kitaip naujokai ministrų kėdėse. Tokiu būdu savotiškai nupjaunamas arba nukertamas institucinių priklausomybių tęstinumas, kažkokių galimų ryšių ir panašiai. Tai yra iš esmės pozityvu“, – teigė VDU dėstytojas.

Iš ministrais siūlomų kandidatų vienintelis Dainius Kreivys, siūlomas energetikos ministru, yra dirbęs ūkio ministru konservatoriaus Andriaus Kubiliaus Vyriausybėje.

2011 metais iš pareigų jis atsistatydino po Europos Sąjungos paramos skirstymo skandalo.

Andriaus Ufarto nuotr./Dainius Kreivys
Andriaus Ufarto nuotr./Dainius Kreivys

Kai kurie galimi naujos Vyriausybės nariai, tarkime, į kultūros ministrus Liberalų sąjūdžio siūlomas Simonas Kairys, Laisvės partijos kandidatai į Susisiekimo, Teisingumo ministerijų vadovus Kasparas Adomaitis ir Evelina Dobrovolska, konservatorių pretendentai į sveikatos apsaugos bei švietimo, mokslo ir sporto ministrus Arūnas Dulkys bei Jurgita Šiugždinienė – apskritai didžiosios politikos naujokai.

Kai kurie jų yra dirbę savivaldoje.

A.Kubiliaus vadovavimo Vyriausybei metu J.Šiugždinienė yra dirbusi Ministro pirmininko tarnybos Strateginio valdymo departamento direktore, 2012 metais buvo vicekanclere ir laikinąja kanclere.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jurgita Šiugždinienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jurgita Šiugždinienė

Ar patirties didžiojoje politikoje trūkumas bent jau pradžioje neapsunkins naujųjų ministrų darbo?

„Užimti tokią poziciją neturint ministerinės veiklos patirties, iš tikrųjų yra šokas ir, aš manyčiau, sudėtinga bus pradėti jiems. Bet, kita vertus, aš gerai pažįstu A.Dulkį ir gerbiu jo intelektą bei valią. Todėl, aš manau, kad kas jau kas, o A.Dulkys išspręs šiuos klausimus taip, kaip įmanoma geriau. Tikrai pasitikiu ir pasitikėčiau jo kompetencija ir valia“, – pabrėžė L.Bielinis.

G.Landsbergį gali atitolinti nuo partijos reikalų

Kadenciją baigiantis premjeras Saulius Skvernelis į pirmos sudėties savo vadovaujamą Vyriausybę rinkosi daugiausia profesionalus.

Beveik visi, išskyrus buvusį valstybės kontrolierių A.Dulkį, I.Šimonytės į ministrus siūlomi kandidatai – politikai.

Tiesa, G.Nausėda neteikė A.Dulkio kandidatūros antrai kadencijai vadovauti Valstybės kontrolei.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arūnas Dulkys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arūnas Dulkys

L.Bielinio nuomone, veikdamas poste ministras turi labai gerai orientuotis politikoje ir būti daugiau politiku nei administratoriumi.

„Nes realius klausimus, kažkokias detales, veiklas vykdo ministerijos darbuotojai, pavaduotojai ir taip toliau. O ministras tai yra iš tikrųjų politinės strategijos realizuotojas konkrečioje ministerijoje. Todėl būti politiku ir ministru, mano galva, yra visiškai normalus dalykas“, – akcentavo politologas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Evelina Dobrovolska
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Evelina Dobrovolska

Didžiausios valdančiosios koalicijos partijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) – pirmininkas Gabrielius Landsbergis siūlomas į užsienio reikalų ministrus.

Jo diplomatinio darbo patirtis – 2007–2011 metais Lietuvos ambasadoje Belgijoje eitos trečiojo sekretoriaus pareigos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

Praėjusį penktadienį naujam Seimui pradėjus darbą G.Landsbergis buvo išrinktas parlamento TS-LKD frakcijos seniūnu ir mįslingai kalbėjo apie šias pareigas.

L.Bielinio manymu, buvimas užsienio reikalų ministru G.Landsbergį gali atitolinti nuo partinės veiklos.

„Iš tikrųjų būdamas ministru, nemanau, kad jis lengvai suvaldys, sakykime, tas tendencijas arba tas problemas, kurios gali iškilti partijos viduje. Taip kad čia išties bus klausimas, kurį dar turės išspręsti tiek pats G.Landsbergis, tiek pati partija“, – pažymėjo VDU profesorius.

Čia išties bus klausimas, kurį dar turės išspręsti tiek pats G.Landsbergis, tiek pati partija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min