Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 11d. 09:12

Informacijos nėra, tačiau skelbia žinantys koronaviruso šaltinį

Kobra
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Keleivinis lėktuvas

Nors daugiau nei 900 gyvybių pareikalavusio Uhano koronaviruso protrūkį lydėjusių mitų lavina netenka pagreičio, klaidinančios informacijos židiniai vis dar rusena.

Naujame 15min polapyje – visos naujienos apie koronavirusą

Tinklalapis fanpage.lt skelbia, kad naujojo koronaviruso sukėlėjas – gyvatės. Publikacija nuo vasario 5 d. pasidalino per 400 feisbuko vartotojų, o bendras su ja atliktų veiksmų skaičius socialiniame tinkle perkopė 800.

15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė
15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė

Ko gero daugiausia sąmyšio socialiniuose tinkluose kėlęs klausimas – oficialiai 2019-nCoV pavadinto viruso kilmė. Pavyzdžiui, sausio 22 d. pasirodė Kinijos mokslininkų tyrimas, kuriame teigiama, kad virusą žmonėms tikriausiai perdavė gyvatės.

Būtent šio tyrimo pagrindu parengta fanpage.lt publikacija. Teigiama, kad palyginę gyvačių ir Uhano koronaviruso genetinius duomenis tyrėjai rado aiškų jųdviejų ryšį.

Tačiau nepraėjus nė parai nuo tyrimo rezultatų paskelbimo, šis sulaukė nemažai kritikos. Pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės virusologai atkreipė dėmesį, kad tyrimo duomenys nesutampa su pateiktomis išvadomis.

Daugiausia klausimų sukėlė Kinijos mokslininkų teiginiai, kad virusas susikūrė šikšnosparnių organizmuose, o vėliau per gyvates buvo perduotas žmonėms.

„Jie nepateikia jokių įrodymų, kurie leistų teigti, kad gyvatės gali būti viruso nešiotojomis. Taip pat nėra jokių įrodymų, kad koronavirusai galėtų išgyventi ne tik žinduolių ir paukščių organizme“, – nature.com pasakojo San Paulo universiteto virusologas Paulo Eduardo Bandao.

Australijos Sidnėjaus universiteto Infekcinių ligų ir biosaugumo instituto zoologas Edwardas Holmesas Kinijos mokslininkų tyrimą sausio 23 d. pavadino niekiniu.

„Smagu, kad mokslininkai sparčiai dalinasi viruso seka ir gali jį analizuoti. Blogoji viso to pusė – žmonės daro išvadas, kurių tikrai nereikėtų daryti. Tai, galiausiai, nukreipia dėmesį nuo tikrosios problemos ir kvepia oportunizmu“, – wired.com sakė E.Holmesas.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tinklalapyje rašoma, kad iki šiol nėra nustatyta, koks gyvūnas galėjo duoti pradžią Uhano koronavirusui. Neatmetama galimybė, kad tai vienas gyvūnų, kurių mėsa buvo prekiaujama Uhano mėsos turguje.

Feisbuke skelbiamoje publikacijoje pateikiama pasenusi informacija, sulaukusi nemažai kritikos. Kadangi oficialių duomenų, kurio gyvūno organizme galėjo susiformuoti Uhano koronavirusas, nėra, teigti, kad ligos šaltinis yra gyvatės – nėra pagrindo.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

04:35
12:16

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

05:52
17:54
02:59

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min