Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 29d. 11:28

Iniciatyvą įteisinti finansines padėkas medikams A.Bilotaitė siūlo svarstyti Seimo Antikorupcijos komisijoje

Pinigai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Pinigai

Iniciatyvą įteisinti galimybę anonimiškai pervesti finansines padėkas medikams Seimo narė konservatorė Agnė Bilotaitė siūlo svarstyti Seimo Antikorupcijos komisijoje.

Pati parlamentarė siūlymą įteisinti „vokelius“ vertina kritiškai. „Sunku patikėti, kad tai rimtas VTEK pasiūlymas – legalizuoti dovanėles gydytojams. Siūlymas legalizuoti kyšius, kad juos apmokestintume, remiasi logika legalizuoti ką nors bloga ir žalinga tik todėl, kad iki šiol nepavyko to suvaldyti“, – Seimo narė teigia jos išplatintame pranešime.

„Kyšis negali būti skaidrus – sveikatos apsaugos paslauga arba mokama, arba ne. Žmonės moka mokesčius, kad galėtų tikėtis kokybiško aptarnavimo nemokamai. Nemanau, kad siūlymas logiškas ir pagrįstas, greičiau tai savęs apgaudinėjimas ir balta vėliava prieš korupciją“, – pranešime cituojama A.Bilotaitė.

Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje ji siūlo išsiaiškinti, kiek rimtas ir kokiais motyvais grįstas viešumoje nuskambėjęs VTEK pasiūlymas.

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas tuo tarpu sako, jog „vokelių“ praktika egzistuoja, ir reikia ne užsimerkti prieš visuomenės norą finansiškai atsidėkoti gydytojams, o ją įteisinti.

„Mes tą idėją (padėkas medikams) esame seniai iškėlę, prieš keletą metų, bet tuomet mes padiskutavome bendram susirinkime su STT ir mums buvo pasakyta žodžiu, kad tai vis tiek įstatymo pažeidimas. Mes padiskutavome, kad galbūt tas įstatymas, kuris šiandien yra, ne viskas ten yra (apibrėžta), juolab, kad Civilinis kodeksas leidžia dėkoti ir padėkoti, todėl mes sakom, gal reikėtų (įteisinti), visam pasauly šitas dalykas aprašytas, gal ir mes aprašykim“, – BNS sakė L.Labanauskas.

„Nėra čia jokio kyšio (...) Mes sakom, jei norime tvarką naują padaryti ir baigti tyčiotis iš gydytojų ir pacientų, turime padaryti juridiškai aprašant ir išdiskutavę, Jei kalbam tik žodžiu, nieko čia nebus kaip ir nebuvo iki šiol. Gal atleisite gydytojus nuo visuomenės auklėjimo. Gydytojai užsiima gydymu, o jei kažkas nori, ar Seimo nariai, ar kas, auklėti visuomenę, tegu ją ir auklėja, aiškina jai, kaip reikia elgtis. Čia yra visuomenės nuostata (vokeliai medikams), ji buvo ir bus, ir nieko čia nepakeisime. Bet vietoj to, kad nekištume galvos į smėlį kaip stručiai, geriau būtų sutvarkyti įstatymu ir visiems būtų aišku“, – kalbėjo L.Labanauskas.

Tuo tarpu jaunųjų gydytojų asociacija laikosi pozicijos, kad siūloma sistema sukurtų didesnį atlyginimų netolygumą tarp atskirų specialybių medikų, neskatintų vienų mažiausių Europos Sąjungoje medicinos darbuotojų atlyginimų didinimo bei „dirbtinai atitolintų sprendimus dėl būtinų Lietuvos sveikatos sistemos strateginių pokyčių“.

Apie iniciatyvą įteisinti gyventojų pinigines dovanas medikams praėjusią savaitę paskelbė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ( VTEK) pirmininkas Romas Valentukevičius, tačiau jis sakė, kad kol kas dėl to tik siekiama viešos diskusijos, sako

„Konkrečiai mes dar nieko nesiūlome, nors turime minčių, kadangi reikia padiskutuoti su minsiterija, susitikti su Gydytojų sąjunga, su pacientų organizacijomis, Seimu, galvojame, kaip siūlyti įteisinti tą atsilyginimą „vokeliuose“, jei žmogus nori“, – BNS sakė R.Valentukevičius. Jis patvirtino, kad tokia idėja gimė diskutuojant su komisijos Prevencijos skyriaus darbuotojais.

R.Valentukevičius patikino, kad kol kas nekalbama apie jokius galimus tokios tvarkos eksperimentus konkrečiose gydymo įstaigose. Anot jo, pinigus pacientai galėtų skirti konkrečiam medikui, tačiau anonimiškai, nuo „dovanos“ būtų atskaitomi mokesčiai valstybei. VTEK pirmininkas teigė, kad tai galėtų sumažinti korupcija sveikatos apsaugos srityje.

„Po mėnesio ar po kito jis gaus tam tikrą sumą, bet jei jis turės per mėnesį 20 pacientų ar 10 operacijų, jis ir negalės žinoti, kas už jį atsilygino (...). Tas anonimiškumas, mūsų nuomone, turi būti išlaikytas, kad gydytojas stengtųsi visus gerai gydyti ir būti jiems malonus, kad jie jam eitų ir mokėtų į kasą – tokia būtų mano vizija“, – sakė R.Valentukevičius.

Lietuvoje šiuo metu galiojančias medicinos praktikos licencijas turi beveik 16,5 tūkst. asmenų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min