Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 16, 15:00

Internautus sužavėjęs berniukas šlapinosi filme, ne ant Rusijos tanko Ukrainoje

Karo metu daugelis mato tai, ką nori matyti, ypač jei vaizdas atitinka norimą įvykių eigą. Jau keletą mėnesių internete plinta nuotrauka, kurioje berniukas šlapinasi ant tanko, pažymėto raide Z. Ukrainą palaikantys žmonės džiaugiasi, kad toks mažas vaikas jau sugeba pareikšti savo požiūrį į šią šalį užpuolusią Rusiją. Bet vaizdas yra sumontuotas – prie judančios karinės technikos kolonos buvo „priklijuotas“ žinomo Holivudo filmo herojus.
Vaikas sužavėjo daugelį internautų
Vaikas sužavėjo daugelį internautų / Ekrano nuotr. iš reddit.com

Jau daugiau nei pusę metų besitęsiančio karo kontekste ši nuotrauka yra itin iškalbinga. Fotografijoje dominuoja tanko vaizdas. Ant jo užrašyta didelė raidė Z, tad galima suprasti, kad tankas yra Rusijos – šia raide pažymėta daugelis agresorės karinės technikos vienetų.

Tanko gale stovi kelerių metų amžiaus vaikas. Jis sulenkęs kojas, rankas laiko priekyje, ant žemės po kojomis tyvuliuoja balutė, tad galima suprasti, kad berniukas šlapinasi. Vaikas vilki Ukrainos vėliavą primenantį geltoną džemperį su mėlynu gobtuvu, tad simbolika akivaizdi – užpultos šalies atstovas savo veiksmu išsako, ką galvojantis apie okupantus.

„Labai prasminga nuotrauka“, – nuotrauka su tokiu komentaru prieš keletą dienų buvo paskelbta vienoje lietuviškoje „Facebook“ grupėje, kurioje dalijamasi informacija apie karą, Rusijos propagandą ir pan.

Fotografija buvo paimta iš kitos „Facebook“ grupės „In Ukraine“.

Panašu, kad vaizdas Ukrainos gyventojams ir ją palaikantiems žmonėms suteikė nemažai pasididžiavimo. „Karo vaikas. Su tokia dvasia Ukraina niekada nebus nugalėta“, „Nuostabu. Šis vaikis yra mano herojus“, – komentavo internautai.

Nuotrauka pakomentuota jau daugiau nei 3 tūkst. kartų, ja pasidalijo maždaug 7 tūkst. žmonių, net 41 tūkst. išreiškė vienokią ar kitokią reakciją.

Fotografija nėra nauja. Jau prieš tris mėnesius ji buvo pasirodžiusi tinklalapyje „Reddit“. Ten ją palydėjo komentaras: „Negalite palaužti šios tautos“.

Atvirkštinės vaizdo paieškos įrankis „TinEye“ randa ne tik šią nuotrauką, bet ir kitą, kurioje yra vien tankas be berniuko. Pats kadras yra kiek didesnis – tanko priekyje matyti du kariniai sunkvežimiai. Jie važiuoja kažkokios gyvenvietės gatve (dešinėje pusėje stovi kelio ženklas, įspėjantis apie perėją) ar bent stovi išsirikiavę.

Ekrano nuotr. iš alamy.com/Originalioje nuotraukoje matyti tik karinė technika ir kariai
Ekrano nuotr. iš alamy.com/Originalioje nuotraukoje matyti tik karinė technika ir kariai

Kadre nematyti nei berniuko, nei jo paliktos balos, tad negalima sakyti, kad fotografuota vaikui jau pasišalinus. Vienintelis galimas variantas – nuotrauka padaryta iki jam ateinant.

Bet ir tai nėra tiesa. „TinEye“ pateikia nuorodą į nuotraukų ir vaizdo įrašų agentūros „Alamy“ tinklalapį, kuriame paskelbta originali tanko nuotrauka – važiuojančio gatve, be besišlapinančio berniuko.

Jos autorius – naujienų agentūros „Reuters“ fotografas Aleksandras Jermočenka, vaizdas įamžintas kovo 1-ąją, nepraėjus nė savaitei po Rusijos invazijos į Ukrainą.

„Prorusiški kariai uniformomis be skiriamųjų ženklų matomi ant tanko separatistų kontroliuojamoje Mykolajivkos gyvenvietėje, Donecko srityje, tęsiantis Rusijos invazijai į Ukrainą“, – toks aprašymas pateiktas prie nuotraukos.

Ekrano nuotr. iš inews.co.uk/Nuotrauka su tanku buvo panaudota straipsniams iliustruoti
Ekrano nuotr. iš inews.co.uk/Nuotrauka su tanku buvo panaudota straipsniams iliustruoti

Kadrą su prie tanko besišlapinančiu berniuku galima rasti viename memų tinklalapyje.

Nors ji pavadinta „Berniukas šlapinasi ant Rusijos tanko su simboliu Z“, iš apačioje pateiktų paaiškinimų – „memas apie invaziją, pakeista „Photoshop“ programa, trolinimas“ – galima suprasti, kad nuotrauka tėra montažas.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Vaikas sužavėjo daugelį internautų
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Vaikas sužavėjo daugelį internautų

Ta pati nuotrauka tinklalapyje skelbiama kartu su daugiau „šlapinimosi“ memų.

Berniukas yra Holivudo filmo „Kietas tėtušis“ herojus. Jį galima pamatyti juostos plakate, tik su kitokios spalvos – rudu ir rausvu – džemperiu. Tai – dar vienas ženklas, kad nuotrauka buvo pakeista.

Šiame filme pasakojama apie 32-ejų Sonny Koufaxą (vaidina Adamas Sandleris), kuris visą gyvenimą vengė atsakomybės. Kai mergina išmaino jį į vyresnį vyrą, Sonny turi sugalvoti, kaip įrodyti, kad yra pasirengęs užaugti.

Ekrano nuotr. iš amalgamatedmovies.com/Berniukas šlapinosi filme ir ne ant tanko
Ekrano nuotr. iš amalgamatedmovies.com/Berniukas šlapinosi filme ir ne ant tanko

Norėdamas padaryti jai įspūdį, Sonny įsivaikina penkerių metų Julianą (vaidina Cole'as ir Dylanas Sprouse’ai). Deja, nesėkmingai, tačiau berniuko sugrąžinti nebegali.

Julianą suvaidinusiems dvyniams tuoj sukaks 31-eri, tad nei vienas, nei kitas niekaip negalėjo karo metu toje pačioje pozoje fotografuotis prie tanko.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min