Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2020 09 23, 06:02

Iš didelio rašto išėjo iš krašto: partijų programose – keisčiausios idėjos

Politinės partijos rengdamos rinkimų programas nestokoja kūrybiškumo. Tačiau kartais besistengdamos sugalvoti ką nauja pasiūlyti rinkėjams, jos persistengia ir prirašo tokių dalykų, kurie verčia kraipyti galvą ir glumina. 15min įdėmiai perskaitė visų Seimo rinkimuose dalyvaujančių politinių partijų programas ir kviečia susipažinti su keisčiausiomis idėjomis.
2020 metų Seimo rinkimų partijų sąrašų lyderiai
2020 metų Seimo rinkimų partijų sąrašų lyderiai / 15min nuotr.

Pateikiame ištraukas iš partijų programų.

„Drąsos kelias“

„Žmogaus asmenybiškumas yra įsišaknijęs aukštesnėje dvasinėje tvarkoje, pranokstančioje jo fizinio ir socialinio egzistavimo matmenis“, – programoje filosofuoja partija.

Be to, ji žada mokėti visoms šeimoms vaiko pinigus, tokiu būdu „solidarizuotis tiems, kurie vaikų dar neturi ir tie, kurių vaikai jau užaugę su nepilnamečius auginančiomis šeimomis“.

Jonas Varkala
Jonas Varkala

„Visuomenė pagrįstai kelia reikalavimus vaikų priežiūrai ir ugdymui šeimose, reikalauja tėvų atsakomybės, tačiau turi prisiimti ir vaikų auginimo šeimose išlaidas“, – skelbia partija, bet neskaičiuoja, nei kiek tai kainuotų, nei aiškina, ką konkrečiai sumaniusi.

„Laisvė ir teisingumas“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis, Artūras Zuokas, Artūras Paulauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis, Artūras Zuokas, Artūras Paulauskas

„Visapusiškai remiame žodžio ir susirinkimų laisvės principą. Pilnavertei dvasinei žmonių savijautai ypatingai svarbus yra žmogaus teisių užtikrinimas. Tam turi tarnauti priimamų įstatymų monitoringas žmogaus teisių gerbimo ir užtikrinimo aspektu“, – rašoma partijos programoje.

Laisvės partija

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė

Laisvės partija susirūpino ekologija.

„Skatinsime antrinį buitinių prietaisų panaudojimą, suteikiant finansinį paskatinimą ar mokestinę lengvatą asmenims, pasirenkantiems taisyti buitinę techniką“, – rašo ji. Partija neskelbia, kuo remdamasi yra įsitikinusi, jog didžioji dalis lietuvių sugedusią buitinę techniką tiesiog išmeta, o ne bando ją suremontuoti.

Lietuvos liaudies partija

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tauras Jakelaitis ir Nendrė Černiauskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tauras Jakelaitis ir Nendrė Černiauskienė

„Įteisinti senąją-prigimtinę lietuvišką pasaulėžiūrą. Tautos jėga yra pilietinių teisių ir pareigų vienybėje“, – rašo Liaudies partija, bet nepaaiškina, kas yra toji lietuviška pasaulėžiūra ir kaip ją įteisintų.

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai

Mindaugo Mikulėno nuotr. /TS-LKD rinkimų programos pristatymas
Mindaugo Mikulėno nuotr. /TS-LKD rinkimų programos pristatymas

Konservatoriai žada: „Užtikrinsime, kad Šaulių sąjungos nariais taptų įvairių sričių ekspertai“. Partija nepaaiškina, kaip Seimas ar Vyriausybė galėtų tai užtikrinti.

Centro partija-tautininkai

Luko Balandžio / 15min nuotr./Naglis Puteikis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Naglis Puteikis

Stiprinsime lietuvių kalbos, kaip valstybinės kalbos, konstitucinį statusą, jos raišką viešojoje erdvėje“, – rašo partija, tačiau neaiškina, kaip tai galėtų padaryti, nes Konstitucija ir taip numato lietuvių kalbai valstybinės kalbos statusą.

Nacionalinis susivienijimas

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Radžvilas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Radžvilas

Partija žada: „Naikinti išlaikytinių mentalitetą ir mažinti išmokas pagalbos neieškantiems alkoholikams, nuolatiniams bedarbiams bei vaikų tėvų nežinančioms daugiavaikėms mamoms“. Grįžtame į XIX amžių?

Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zbignevas Jedinskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Zbignevas Jedinskis

„Neleistini yra bet kokie veiksmai, kuriais būtų siekiama asimiliuoti tautinėms mažumoms priklausančius asmenis prieš jų valią bei veiksmai, kurie sukeltų tautinius pokyčius teritorijose, kuriose gyvena tautinės mažumos“, – rašo partija. Jos programoje nedetalizuojama, ar tai reiškia, jog į tautinių mažumų gyvenamas teritorijas negali keltis gyventi lietuvių tautybės asmenys.

Lietuvos socialdemokratų darbo partija

Luko Balandžio / 15min nuotr./Linas Linkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Linas Linkevičius

„Technologijų poveikis visuomenei ir jos struktūrai turi tapti politinės darbotvarkės ašimi. Dar ne visi suvokia dirbtinio intelekto ir biotechnologijų spartą, bet jaučia, kad ateitis dalį žmonių palieka nuošalyje. Paslaptingų žodžių pynės – globalizacija, blokų grandinės, genų inžinerija, dirbtinis intelektas, kompiuterių geba mokytis, didžiųjų duomenų algoritmai – paprastam žmogui gali pasirodyti įtartinos, nes nė vienas iš šių žodžių nekalba apie jį.

Kaip jis gali likti svarbus kiborgų ir į tinklą sujungtų algoritmų pasauliui? Žmonės vis labiau nuogąstaus dėl savo menkstančios ekonominės vertės, socialinio statuso ir savivertės. Išmintinga būtų žmogaus sąmonei tobulinti finansų ir laiko skirti ne mažiau, negu yra skiriama dirbtinio intelekto tobulinimui“, – skelbia partija, tačiau kol kas neatskleidžia, kiek valstybės biudžete galėtų būti skirta lėšų sąmonei tobulinti.

Kartų solidarumo sąjunga – Santalka Lietuvai

Keisčiausia, kad partija programos išvis nėra parengusi.

Lietuva – visų

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Prof. Algis Krupavičius
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Prof. Algis Krupavičius

„Mes, LIETUVA – VISŲ, 2020 metų LR Seimo rinkimų sąrašas, prašome Lietuvos žmonių pritarimo, kad po rinkimų nereikėtų daužyti Seimo langų, įtvirtinti viso LR Seimo atšaukimo mechanizmą per referendumą“, – rašo partija savo programoje. Skamba kaip grasinimas.

Liberalų sąjūdis

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Liberalų sąjūdis rašo: „Kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis yra visateisis Lietuvos valstybės šeimininkas ir yra laisvas rinktis savo tautybę ir religiją“. Na, paprastai žmonės tautybės nesirenka.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis

„Nesame kadencijomis ir vien joms skirtomis programomis gyvenanti partija. Mūsų prioritetas – nuoseklus šalies vystymasis ilgalaikėje perspektyvoje. Tą įrodėme šioje kadencijoje kurdami strateginius valstybės raidos dokumentus: 2021–2030 metų nacionalinės pažangos planą bei Lietuvos ateities ekonomikos DNR planą. Pagal šį planą vien ilgalaikių investicijų įgyvendinimui iki 2021 m. pabaigos bus skirta apie 6,3 mlrd. eurų, iš kurių naujos ir papildomos investicijos sudarys 2,2 mlrd. eurų, likusią dalį – 4,1 mlrd. eurų – paspartintos jau suplanuotos investicijos.

Šie du dokumentai bei mūsų Vyriausybės atnaujintas Nacionalinis energetikos ir klimato srities veiksmų planas 2021–2030 m., kuriame numatyti artimiausio dešimtmečio Lietuvos veiksmai, kovojant su klimato kaita, yra mūsų rinkimų programa, su kuria einame į 2020 m. Seimo rinkimus“, – skelbia LVŽS. Atrodo, partija patingėjo pati parašyti programą ir pasisavino Vyriausybės parengtus dokumentus.

Žaliųjų partija

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Remigijus Lapinskas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Remigijus Lapinskas

„Lietuva be iškastinio kuro jau nuo 2040-ųjų. Siekiame, kad laipsniškai, tačiau pakankamai greitai būtų atsisakyta naftos, anglių, dujų ir nesaugios urano branduolio skilimo energijos naudojimo bei pereita prie modernių atsinaujinančios energijos (saulės, vėjo, biomasės/biokuro, vandens, žemės gelmių ir pan.) ir atitinkamų technologijų naudojimo energetikoje, transporte, pramonėje ir žemės ūkyje“, – skambiai žada žalieji. Ką gi, laukti liko tik 20 metų.

Krikščionių sąjunga

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rimantas Jonas Dagys

Krikščionių sąjunga rašo: „Visokie kitokie dviejų vyrų, moterų ar kitokie neperspektyvūs dariniai negali būti alternatyva šeimai. Mokslui nėra žinomos jokios kitos žmogaus lytys, kaip tik vyro ir moters. Todėl mūsų visų pareiga visuose įstatymuose žmogų pastatyti vėl ant kojų, o ne ant galvos, kaip dabar.

Moterys ir vyrai yra vienodai įdomūs ir svarbūs. Reiktų siekti, kad Lietuva išugdytų daugiau tokių atsakingų ir pareigingų vyrų ir moterų. Jie, gyvendami kartu, turi nesuvienodėti, kaip siūlo liberalai ir kairieji, bet papildyti ir praturtinti vienas kitą“.

Be to, anot partijos, laisvės ir lygybės principai sukuria lygias galimybes žmonėms optimaliai realizuoti savo įgimtąsias savybes.

„Gyvenimas neturėtų būti tik kova už būvį, o veikiau įvairiapusis solidarumas – stiprieji remia silpnųjų išgyvenimą, pastarieji sudaro stipriesiems galimybes dirbti ir uždirbti“, – aiškina ji. Tarsi ir viskas aišku: kas perspektyvu, o kas ne, kam lemta dirbti ir uždirbti, o kam tik pašalpas gauti, beliko tik atsistoti nuo galvos ant kojų.

Darbo partija

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vigilijus Jukna
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vigilijus Jukna

„Sukursime efektyvią erkių naikinimo programą“, – žada Darbo partija, nors mokslininkai abejoja, ar erkių naikinimas chemikalais gali būti efektyvus. Jei pavyks, Darbo partija tikriausiai bus rimta pretendentė į Nobelio premiją.

Lietuvos socialdemokratų partija

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Socialdemokratai programoje pasisako apie santykius su Baltarusija: „Su šia valstybe mus sieja ir istorija, ir ilgiausia siena. Mums nėra naudinga, kai ši šalis yra tarptautiniu mastu izoliuota, jai taikomos sankcijos. Taip tik dar labiau didinama jos priklausomybė nuo Rusijos, jos režimo represyvumas. Privalome ieškoti sąlyčio taškų bendradarbiaujant įvairiose srityse, ypač ekonomikos, aplinkosaugos, kultūros, sveikatos apsaugos, transporto, taip pat plečiant kontaktus tarp žmonių“.

Partijai derėtų įspėti savo pirmininką Gintautą Palucką dėl eretiškų minčių, nes jis dar rugpjūčio 11 d. pasisakė už sankcijas.

„Politinės sankcijos tikrai būtų paveikios“, – naujienų agentūrai BNS tuomet sakė jis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min