Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 19d. 13:07

Išnaikinta žuvų konservų ir augalų tiekimo „karuselė“ tarp Lietuvos ir Latvijos

Išnaikinta žuvų konservų ir augalų tiekimo „karuselė“ tarp Lietuvos ir Latvijos.
FNTT nuotr. / Išnaikinta žuvų konservų ir augalų tiekimo „karuselė“ tarp Lietuvos ir Latvijos.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apskrities skyrius atlieka ikiteisminį tyrimą, kuriame grupė asmenų įtariami organizavę „karuselinį“ sukčiavimą tarp Lietuvos ir Latvijos bendrovių.

Nusikalstamos veiklos organizatoriams klaipėdiečiams M. L. (g. 1978 m.), A. T. (g. 1964 m.) ir Vilniaus miesto gyventojui G. S. (g. 1970 m.) pagal 5 Baudžiamojo kodekso straipsnius pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo, svetimo turto pasisavinimo, dokumentų klastojimo ir kitų finansinių nusikaltimų. Pirminiais duomenimis, iš Latvijos buvo importuota žuvų konservų daugiau nei už 5 milijonus litų, o valstybei nesumokėta daugiau nei 772 tūkstančiai litų pridėtinės vertės mokesčio, teigiama išplatintame pranešime spaudai.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad klaipėdietis M. L. organizavo ir kontroliavo penkių Vilniuje, uostamiestyje ir Panevėžyje registruotų įmonių steigimą. Įtariamasis surado asmenis, kurie už tam tikrą atlygį sutiko būti jokios veiklos nevykdančių bendrovių statytiniais direktoriais ir pasirašinėti M. L. pateiktus dokumentus, kuriuose būdavo fiksuojami realiai neįvykę sandoriai. Šie buhalterinės apskaitos dokumentai buvo naudojami kito klaipėdiečio A. T. vadovaujamos įmonės apskaitoje. Kratos metu pastarojo namuose FNTT Klaipėdos apskrities skyriaus pareigūnai aptiko ne tik dokumentus, galinčius būti įrodymais ikiteisminiame tyrime, bet ir auginamus narkotikus – kanapes. Be to, pareigūnai, atlikdami kratą A. T. pažįstamų namuose, užfiksavo, kad dalį dokumentų įtariamojo draugai mėgino sudeginti.

FNTT Klaipėdos apskrities skyriaus pareigūnai išaiškino, kad įtariamieji buvo sukūrę kelias sukčiavimo schemas.

Aiškinantis pirmąją nustatyta, kad nuo 2007 m. sausio iki 2008 m. balandžio mėn., A. T., būdamas vienos bendrovės direktoriumi, kartu su M. L. Latvijoje surado produkcijos (žuvų konservų, įvairių talpų dėžių iš gofruoto kartono) tiekėjus. Išaiškinta, kad Latvijos tiekėjai išrašydavo dokumentus veiklos nevykdančių įmonių vardu, neva lietuviškos įmonės perka produkciją iš Latvijos tiekėjų. Vėliau A. T. ir M. L. išrašydavo buhalterinės apskaitos dokumentus, kad produkciją iš tokių bendrovių nupirko klaipėdiečio A. T. vadovaujamos bendrovės.

FNTT tyrėjai nustatė, kad realiai latviška produkcija A. T. bendroves ne visada pasiekdavo. Turima duomenų, kad konservai ir kiti produktai būdavo tiekiami didžiausiems Lietuvos prekybos tinklams. Preliminariai paskaičiuota, kad naudojant tokią schemą ir imituojant Latvijos produkcijos tiekimą A. T. vadovaujamoms bendrovėms, į buhalterinę apskaitą įtrauktų realiai neįvykusių sandorių suma sudaro daugiau nei 1 685 000 litų, o vien pridėtinės vertės mokestis – daugiau nei 257 000 litų.

FNTT Klaipėdos apskrities skyriaus tyrėjai išaiškino ir antrą nusikalstamos veiklos schemą, į kurią įsijungė Lietuvoje augalinį aliejų tiekiančios bendrovės pardavimų vadovas G. S. Išaiškinta, kad nuo 2006 m. lapkričio mėn. iki 2007 m. rugsėjo mėn. įtariamasis kartu su kitais dviem klaipėdiečiais pateikdavo žuvų konservų importo dokumentus, kuriuose buvo užfiksuoti realiai neįvykę sandoriai su jokios veiklos nevykdančiomis bendrovėmis. Latvišką produkciją, pagal ikiteisminio tyrimo metu aptiktus dokumentus, pirkdavo veiklos nevykdančios Lietuvos įmonės ir perparduodavo ją realią veiklą vykdančiai Vilniuje registruotai bendrovei. Atskleista, kad realios veiklos nevykdančios bendrovės, gavusios pinigus, atsiskaitydavo su Latvijos ūkio subjektais. Privalomą valstybei mokėtiną PVM pasidalindavo nusikalstamos veiklos bendrininkai. Pirminiai skaičiavimai rodo, kad jokios veiklos nevykdančios bendrovės įgijo latviškos produkcijos už daugiau nei 2 217 000 litų.

FNTT Klaipėdos apskrities skyriaus pareigūnai išaiškino, kad pastaroji schema pakito, kai įtariamasis G. S. įsteigė dar vieną bendrovę. Nuo tada įvairiais buhalteriniais dokumentais būdavo fiksuojama, kad naujai įsteigta bendrovė pirko prekes iš realios veiklos nevykdančių bendrovių, o vėliau jas pardavė augalinį aliejų importuojančiai ir eksportuojančiai Lietuvos bendrovei. Įtariama, kad taip sukčiaujant buvo pasisavinta 1 144 000 litų, o į valstybės biudžetą nesumokėta daugiau nei 177 660 litų PVM.

Ikiteisminio tyrimo metu bendradarbiaujant su Latvijos teisėsaugos institucijų pareigūnais, buvo surinkta duomenų, kad realios veiklos nevykdančių Lietuvos bendrovių vardu iš tiesų veikė klaipėdietis A. T. Jis rūpinosi latviškų žuvų konservų įsigijimu ir atsiskaitymais už pirktas prekes. Atskleista, kad tie patys Latvijos ūkio subjektai, pardavinėję žuvų konservus, tokiu pačiu vadinamuoju „karuseliniu“ sukčiavimu iš Lietuvos bendrovės, tiekiančios augalinį aliejų, įsigydavo šį maisto produktą Latvijos rinkai. Tačiau pardavimo sąskaitos buvo įforminamos per tarpininkus, t. y. realios veiklos nevykdančias Latvijos bendroves. Tokiu būdu tiek Latvijos, tiek Lietuvos bendrovės išvengė sumokėti pridėtinės vertės mokestį.

Atliekamą ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra. Tęsiant ikiteisminį tyrimą bus tiriama ar augalinį aliejų tiekianti bendrovė susijusi su pridėtinės vertės mokesčio sukčiavimu.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:50
01:29
26:48

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min