Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 birželio 4d. 06:04

Išskirtiniai duomenys iš Šveicarijos banko: kuo užsiėmė Vladimiras Antonovas ir vienas turtingiausių lietuvių

Vladimiras Antonovas
„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Antonovas
15min.lt pavyko gauti prieigą prie nutekėjusių pasaulinio banko HSBC Šveicarijos padalinio duomenų apie šio banko klientus, susijusius su Lietuva.

HSBC klientų sąrašuose figūruoja ne viena garsi pavardė, susijusi su Lietuva, Latvija ir Estija. Kartu su Latvijos ir Estijos žurnalistais atliktas žurnalistinis tyrimas atskleidžia ne tik, kaip Lietuvoje įsikūręs Rusijos verslininkas Vladimiras Antonovas disponavo „Snoro“ banko turtu, bet ir kur kas daugiau. Nutekėjusiuose HSBC dokumentuose figūruoja ir turtingiausiu lietuviu tituluojamas Medicinos banko pagrindinis akcininkas Saulius Karosas bei daugelis žinomų vardų iš Latvijos ir Estijos.

Išskirtiniais duomenimis su 15min.lt tyrimų skyriumi pasidalijo Rygoje veikiantis tiriamosios žurnalistikos centras „Re:Baltica“, priklausantis tarptautiniam tiriamosios žurnalistikos centrui „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ).

Derybos Maskvoje: „Snoro“ turtas – už naują žaisliuką V.Antonovui?

Buvęs pagrindinis „Snoro“ akcininkas V.Antonovas garsėjo prabangiais žaisliukais: apartamentai, jachta, sportiniai automobiliai – visa tai visuomenei parodyta po „Snoro“ griūties. O nutekinti HSBC duomenys rodo, jog „Snoro“ turtas galėjo būti panaudotas ir dar vienam prabangiam pirkiniui.

Žurnalistų gauti duomenys – iš laikotarpio, buvusio gerokai iki „Snoro“ nacionalizavimo: informacija iš HSBC nutekėjo dar 2008 m., kai buvęs HSBC darbuotojas Hervé Falciani Prancūzijos teisėsaugai perdavė duomenis apie maždaug 106 tūkst. HSBC klientų. „Re:Baltica“ gavo prieigą prie duomenų apie klientus, susijusius su trimis Baltijos šalimis. Iš viso – 171 sąskaita su įspūdinga bendra suma, arti 240 mln. JAV dolerių.

„Re:Baltica“ pateikti duomenys rodo, jog HSBC Šveicarijos padalinyje buvo mažiausiai trys sąskaitos, susietos su V.Antonovu. Vienoje iš jų buvo 65,5 mln. JAV dolerių, o sąskaita oficialiai įregistruota „Snoro“ banko vardu. Na, o V.Antonovas prie šios sąskaitos įvardintas kaip tikrasis savininkas – tam banko dokumentuose naudotas angliškas terminas „Beneficial Owner“ arba tiesiog jo santrauka „BO“. Na, o kitame nutekėjusiame dokumente prie šios sąskaitos nurodyta kita pavardė – tai Londone su V.Antonovu jau du teismus dėl išdavimo Lietuvai pralaimėjęs buvęs „Snoro“ vadovas Raimondas Baranauskas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas

Be to, dokumentuose figūruoja ir asmeninė V.Antonovo sąskaita, kur tuo metu gulėjo beveik 1,86 mln. dolerių.

Trečioji sąskaita buvo registruota Kipre registruotos ofšorinės kompanijos „Panatrones Holdings Limited“ vardu. Ten figūravęs skaičius – beveik 21,46 mln. dolerių „į minusą“. Ir būtent su „Panatrones Holdings Limited“ sąskaita susiję ir vidinės komunikacijos dokumentai, kur aprašomos bankininko derybos dėl prabangaus pirkinio.

Pirmasis dokumentuose minimas susitikimas vyko Maskvoje, 2005 m. lapkritį. Čia HSBC atstovas nurodo susitikęs su vienu artimiausių V.Antonovo bendražygių Vladimiru Oplančiuku.

„Pabrėžiau, kad išankstinė sąlyga dėl paskolos būtų BO (t. y. V.Antonovo – aut. past.) parašas. Jis (V.Oplančiukas, – aut. past.) užtikrins, kad BO parašas būtų ant paskolos sutarties, aš taip pat akcentavau, kad susitikimas su BO turėtų įvykti netolimoje ateityje“, – teigiama HSBC dokumente, kuriame taip pat nurodyta, kad susitikime dalyvavo ir dar vienas žmogus iš V.Antonovo aplinkos – buvęs „Snoro“ stebėtojų tarybos narys Maksimas Ančipolovskis.

Banko darbuotojo ataskaitoje nurodoma, kad klientas buvo „labai patenkintas“, o netrukus įvyko ir susitikimas su pačiu V.Antonovu, kur „Snoro“ savininkas įvykdė iškeltas sąlygas, padėjo savo parašą. Ir sykiu atskleidžiama, dėl kokios būtent paskolos derėjosi bankininkas.

BO šiuo metu derasi dėl privataus lėktuvo įsigijimo, kuris bus finansuojamas su SocGen susijusios lizingo kompanijos Vokietijoje.

„BO šiuo metu derasi dėl privataus lėktuvo įsigijimo, kuris bus finansuojamas su SocGen (turbūt turimas omeny Prancūzijos bankas „Societe Generale“, – aut. past.) susijusios lizingo kompanijos Vokietijoje“, – rašoma dokumente. Jame taip pat nurodoma, kad šiam pirkiniui HSBC nusiteikęs paskolinti 3,5 mln. JAV dolerių, o paskola turėtų būti užtikrinta „BO turtu „Snore“.

Ar šis sandoris buvo pabaigtas, nutekėjusiuose dokumentuose nenurodoma. Vis dėlto neabejotina, kad V.Antonovas turėjo nuosavą reaktyvinį lėktuvą – šio pirkinio bankininkas pernelyg ir neslėpė.

15min.lt bandė susisiekti ir su V.Antonovu, ir su jo advokatu Londone Kevinu Goldu, tačiau jokių komentarų gauti nepavyko.

V.Antonovo advokatai trumpą komentarą apie „šveicariškas“ sąskaitas pateikė britų leidiniui „The Guardian“. Sandoris dėl lėktuvo įsigijimo nebuvo komentuojamas. Vis dėlto bankininko gynėjai patvirtino, kad sąskaitas Šveicarijoje jis valdė „verslo sumetimais“. Be to, advokatai pažymėjo, esą „Šveicarijos bankai užtikrina geresnį klientų aptarnavimą ir yra daug lankstesni nei Jungtinės Karalystės bankai“.

Buvusios „Snoro“ darbuotojos liudijimas: „šveicariškos“ sąskaitos buvo, bet...

Lietuvos bankas nutekėjusių HSBC duomenų kol kas nekomentuoja. Vis dėlto apie „šveicariškas sąskaitas“ kalbama oficialiuose V.Antonovo ir R.Baranausko ekstradicijos bylos dokumentuose.

Londono teismui pateiktoje medžiagoje figūruoja ir liudijimas apie „šveicariškas“ sąskaitas. Savo versiją tyrimui pateikė Aušra Ižickienė (teismo dokumente sutrumpintai vadinama AI), buvusi „Snoro“ teisininkė. Ji patvirtino „šveicariškų“ sąskaitų egzistavimą, jose esą buvo laikoma apie 10 proc. „Snoro“ turto.

Anot A.Ižickienės, sąskaitos Šveicarijoje nebuvo tiesiogiai kontroliuojamos A.Baranausko ar V.Antonovo. Taigi esą būtų klaidinga teigti, kad buvę akcininkai apvogė savo banką.

Sykiu teismo dokumentuose pažymima, jog darbo „Snore“ netekusi A.Ižickienė įsidarbino advokatų kontoroje „Baltic Legal Solutions“, kuri atstovavo buvusiems „Snoro“ akcininkams.

S.Karoso sąskaitose buvusios sumos – kol kas nežinomos

HSBC dokumentuose taip pat figūruoja ir pagrindinis Medicinos banko akcininkas S.Karosas, dažnai vadinamas turtingiausiu lietuviu. Skaičiuojama, kad Šveicarijoje gyvenantis milijardierius savo turtais lenkia net „Maxima“ prekybos tinklo pagrindinį akcininką Nerijų Numavičių.

Anot „Re:Baltica“ 15min.lt pateiktų duomenų, su S.Karosu susietos HSBC sąskaitos buvo „pririštos“ prie dviejų šiam verslininkui priklausiusių Airijos kompanijų: „Western Petroleum S.A.“ ir „Sundora Limited“. Airijos registro duomenimis, abi šios įmonės veiklos jau seniai nebevykdo.

Kokios sumos gulėjo su S.Karosu susijusiose sąskaitose, kol kas nežinoma. Mat sąskaitos uždarytos gerokai prieš duomenų nuotekį, o tikslesnė informacija gali būti nebent senuosiuose HSBC archyvuose.

S.Karosas, garsėjantis ne tik filantropine veikla, bet ir draugiškais santykiais su „Lukoil“ vadovybe, šiuo metu valdo 88,6 proc. Medicinos banko akcijų. Verslininkas disponuoja ne viena įmone, kurios pavadinime figūruoja žodžiai „Western Petroleum“, šis vardas išliko ir banko akcininkų sąraše – 9,87 proc. akcijų valdo kompanija „Western Petroleum Ltd.“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saulius Karosas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saulius Karosas

Norime pažymėti, kad nei p. S.Karosas, nei „Western Petroleum“ nedalyvauja tiesioginiame banko valdyme. Deja, čia mūsų žinių ir kompetencijos zona baigiasi.

Medicinos bankas nelinkęs komentuoti nutekėjusios HSBC informacijos.

„Norime pažymėti, kad nei p. S.Karosas, nei „Western Petroleum“ nedalyvauja tiesioginiame banko valdyme. Deja, čia mūsų žinių ir kompetencijos zona baigiasi. Klausimai nėra niekaip susiję su Medicinos banku, todėl mes nesame šių klausimų adresatas“, – 15min.lt teigė banko atstovė Vilma Juozapavičienė.

VMI kimba į darbą: plaukia papildomi duomenys iš Prancūzijos

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) neslepia, jog dalis HSBC klientų – o jų yra kur kas daugiau nei trys garsieji bankininkai – gali atsidurti mokesčių inspektorių akiratyje.

Gauti duomenys Mokesčių inspekcijai svarbūs kompleksiškai vertinant gyventojų rizikingumą dėl mokesčių nemokėjimo ir dėl neteisėto praturtėjimo.

„VMI, ir nelaukdama oficialios informacijos, jau ėmė kruopščiai analizuoti gautą informaciją apie mūsų šalies mokesčių mokėtojų HSBC banke atidarytas sąskaitas ir lėšų kilmę jose.

Nors informacija, gali kai kas pasakyti, yra šiek tiek pasenusi, gauti duomenys Mokesčių inspekcijai svarbūs kompleksiškai vertinant gyventojų rizikingumą dėl mokesčių nemokėjimo ir dėl neteisėto praturtėjimo. VMI specialistai įvertins turimą duomenų bazėse oficialią informaciją apie gyventojų pajams, turtą, sumokėtus mokesčius, galės palyginti su ta informacija, kuri galbūt nuo VMI buvo nuslėpta“, – 15min.lt teigė VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Jis neatmeta galimybės, jog kai kur VMI gali prireikti ir teisėsaugos įsikišimo. „Visų analitinių veiksmų atskleisti negalime, tačiau gauta informacija būtinai pasidalinsime ir su teisėsaugos institucijomis, prokuratūra, kurios koordinuoja ir atlieka ikiteisminius tyrimus dėl dokumentuose minimų kai kurių asmenų“, – teigė A.Klerauskas.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Patikrinimo akimirka
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Artūras Klerauskas

VMI dar balandį ėmėsi priemonių papildomai informacijai gauti. Susisiekta su Prancūzijos pareigūnais. 15min.lt žiniomis, Lietuvos mokesčių inspektoriams pavyko sutarti dėl detalios informacijos apie „šveicariškas“ Lietuvos mokesčių mokėtojų sąskaitas perdavimo: vengiant galimo informacijos nuotekio, sutarta duomenis perduoti iš rankų į rankas.

Latvija: ir bankininkai, ir KGB šešėlis

ABLV banko nuotr./Latvijos ABLV banko akcininkas Ernestas Bernis
ABLV banko nuotr./ ABLV banko akcininkas Ernestas Bernis

Kaimyninėje Latvijoje taip pat netrūko HSBC klientų. O įspūdingiausiai atrodo viena sąskaita, registruota ofšorinės kompanijos „Volga River One Capital partners L.P.“ vardu. O prie sąskaitos nurodomi du vardai: Olegas Filis ir Ernestas Bernis. Lietuvoje šie vardai menkai žinomi, bet ne Latvijoje. Šie du asmenys – didžiausio vietinio kapitalo banko ABLV akcininkai.

„Volga River One Capital partners L.P.“ sąskaitos turinys nustelbia net su V.Antonovu siejamas sąskaitas. Anot nutekėjusių HSBC duomenų, ten buvo gerokai daugiau nei 94 mln. JAV dolerių.

ABLV banko nuotr./Latvijos ABLV banko akcininkas Olegas Filis
ABLV banko nuotr./Latvijos ABLV banko akcininkas Olegas Filis

O.Filis ir E.Bernis „Re:Baltica“ pateiktame komentare nurodė, kad ABLV investavo į „Volga River One Capital partners“, o šis fondas esą turėjo finansuoti automobilių gamybą bei prekybos įmones. Anot ABLV, O.Filis ir E.Bernis asmeniškai į fondą neinvestavo.

Tarp „latviškų“ HSBC klientų aptikti ir naftos tranzito kompanijos „Lat-West-East“ savininkai bei vadovai. Ši kompanija siejama su buvusiais KGB karininkais Jurijumi Šabašovu ir Vladimiru Komogorcevu. Kaip ir S.Karoso atveju, šios HSBC sąskaitos uždarytos gerokai iki 2008 m. įvykusio duomenų nuotekio, taigi jokių skaičių nepateikiama.

Tarp paviešintų HSBC klientų – ir Latvijos kompanijų „Tabakas nams“ pagrindiniai akcininkai, ir buvę kompanijos „RD Electronics“ savininkai. O taip pat – Ivaras Strautinis, Latvijos darbdavių asociacijos viceprezidentas. Prie jo pavardės mirganti suma – daugiau nei 121 tūkst. dolerių. I.Strautinis „Re:Baltica“ paaiškino sąskaitą HSBC atsidaręs dar XX amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje, kai finansų rinką krėtė sunkumai, o „latviškos kredito kortelės neveikė užsienyje“. Verslininkas taip pat pareiškė jau nutraukęs ryšius su HSBC – esą pasikeitusi banko politika jam buvo kaip įžeidimas.

„Kai jie pasakė, kad (rimtais, – aut. past.) klientais laiko žmones su bent 3 mln. dolerių, o man reikės papildomai mokėti už pinigų laikymą, santykius nutraukėme. Pasijutau it būčiau niekas“, – sakė I.Strautinis, HSBC duomenyse įvardijamas kaip prekiautojas nafta.

Latvijos mokesčių tarnyba taip pat kreipėsi į Prancūziją dėl papildomos informacijos apie HSBC klientus pateikimo.

Estijos verslininkas: tokių pinigų nesu matęs

Tarp klientų, susijusių su Estija, išsiskiria Švedijoje užaugęs ir ne vieną verslą ten sukūręs 69-erių verslininkas, reklamos srityje dideliais pasiekimais pasigirti galintis Peteris Harry Kandimaa. Ties jo vardu nurodyta suma – didžiausia tarp „estiškų“ klientų, 4,1 mln. dolerių. Vis dėlto pats P.H.Kandimaa „Aripaev“ žurnalistei pareiškė neturėjęs tokios sumos.

Jei kada nors būčiau turėjęs tokius pinigus, būčiau nepaprastai laimingas.

„Jei kada nors būčiau turėjęs tokius pinigus, būčiau nepaprastai laimingas“, – sakė verslininkas, pridurdamas turintis ne daugiau nei 6 mln. Švedijos kronų arba maždaug 639,5 tūkst. eurų.

Vis dėlto P.H.Kandimaa patvirtino turėjęs sąskaitų ir HSBC, ir Monake, ir Liuksemburge. Švedijoje gyvenantis estas patikino, esą švedų tarnyboms žinoma visa informacija apie visas jo lėšas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./HSBC
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./HSBC

HSBC duomenų „estiškoje“ dalyje figūruoja ir Danijos verslininkas Peteris Romanoffas Larensas, su palyginti kuklia 689,59 tūkst. dolerių suma. Jo kompanija „Eurodek“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo didžiausia naftos tranzito kompanija Estijoje.

Dar vienas su Estija siejamas HSBC klientas – britas Francis Anthony Howardas, Estijoje vertęsis nekilnojamojo turto ir baldų sektoriuose. Į „Aripaev“ žurnalistės klausimus apie HSBC sąskaitą su 315,82 tūkst. dolerių britas neatsakė.

Estijos mokesčių tarnyba „Aripaev“ patvirtino, kad sutarta dėl bendradarbiavimo su Prancūzijos tarnybomis, tačiau detalesnių komentarų mokesčių administratoriai nepateikė.  

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

01:21:38
24:31
02:39

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min