TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Iššūkis - iškuopti sostinę per dieną

Gediminas, vienas iš šiųmetės akcijos „Darom‘09“ organizatorių, ragina vilniečius šį šeštadienį susiburti ir sutvarkyti miestą.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Gediminas, vienas iš šiųmetės akcijos „Darom‘09“ organizatorių, ragina vilniečius šį šeštadienį susiburti ir sutvarkyti miestą.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Balandis – mėnuo, kai įprasta rengti pavasarines talkas, tačiau sostinė šiemet gali pasigirti tik viena masine talka. Ji vyks šį šeštadienį, balandžio 18-ąją, Vilniaus savivaldybei ir gyventojams prisijungus prie akcijos „Darom‘09“.

Iki pirmadienio vakaro oficialioje akcijos svetainėje buvo užsiregistravę 3577 vilniečiai, kurie ketina dalyvauti talkoje. Visoje Lietuvoje tokių savanorių skaičius jau siekia 15 tūkst. Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Arūnas Visockas tvirtino nežinantis, kokią dalį miesto pavyks sutvarkyti akcijos metu, bet tvirtino, kad prie „Darom‘09“ prisijungs ir savivaldybės darbuotojai bei įmonės. A.Visockas neslėpė, kad ši akcija – vienintelė visą miestą ar bent didžiąją jo dalį apimsianti talka. „Vieni seniūnai vieną, kiti – kitą savaitgalį tvarkosi. Tokią informaciją jie skelbia tik savo bendruomenėms ir organizuoja tik savo teritorijos tvarkymą“, – sakė Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas.

Akcijos „Darom‘09“ organizatoriai vylėsi akcijos dieną Vilniuje sulaukti apie 7 tūkst. dalyvių. „Manome, kad ateis daug nesiregistravusių žmonių. Kalba apie mūsų akciją sklinda iš lūpų į lūpas. Pavyzdžiui, aš per Velykas nuėjusi į bažnyčią išgirdau, kaip kunigas kvietė žmones į mūsų akciją. Jie tiesiog ateis, nes juos kvietė parapijos kunigas“, – džiaugėsi viena iš akcijos „Darom‘09“ organizatorių Agnė Belickaitė. Anot jos, visgi registracija svarbi, nes pagal tą skaičių kiekvienam dalyviui pagerbti bus pasodintas medelis. „Manome, kad galėsime pasodinti apie 20 tūkstančių – beveik visą mišką. Kur tiksliai bus sodinami medeliai, dar neaišku. Mes bendradarbiaujame su Žaliojo miško fondu, kuris padeda ieškoti reikiamo ploto“, – sakė A.Belickaitė.

Galėtume surinkti apie 6 tonas šiukšlių, – A.BelickaitėŠiemet akcijos organizatoriai orientuojasi į pernai Estijoje pasiektus rodiklius. „Vienam akcijos dalyviui ten teko net 200 kg šiukšlių. Vadinasi, jei visoje Lietuvoje sulauksime apie 30 tūkst. dalyvių, kaip tikimės, galėtume surinkti apie 6 tonas šiukšlių“, – svarstė ji. A.Belickaitės teigimu, blogiausia, kas gali nutikti – prastas oras. „Jei lis, bus šalta, žmonės nelabai norės eiti į miškus, žinoma, dalis ateis, bet jų nebus taip daug“, – kalbėjo ji, vildamasi, kad saulė tądien neapvils.

Ne tik tvarkys, bet ir bendraus

„Darom‘09“ organizatoriai tikino, esą akcijos dalyviai kviečiami ne vien tvarkytis.

„Vienas akciją remiantis prekybos centras pažadėjo maisto produktų, kariuomenė tam tikruose punktuose statys kilnojamas lauko virtuves, kur virs arbatą. Kviečiame žmones ne tik dirbti, bet ir pasidaryti iškylas su draugais, šeimomis. Žinoma, tikimės, kad po to jie šiukšlių nepaliks“, – kalbėjo A.Belickaitė.

Pasyviausias – senamiestis

Talkas kasmet organizuojančios seniūnijos tikina šiemet sieksiančios masiškumo rekordų – į talkas pačios siūlosi švietimo įstaigos, pavieniai žmonės, bendrovės. „Mūsų seniūnijoje švarinimosi darbai vyksta jau nuo balandžio pirmosios – daugelį mokyklų, darželių aprūpinome šiukšlių maišais, vaikai renka atliekas. Itin aktyviai šiemet talkose dalyvauti pasiryžusios sodų bendrijos“, – pasakojo Rasų seniūnas Igorius Žuravliovas.

Tikimasi, kad mikrorajone pagrindinei talkai balandžio 18-ąją pavyks surinkti apie 300-400 žmonių armiją. „Tradiciškai bus tvarkomi parkai, žmonių lankomos vietos. Bus vežamos ir stambiagabaritės atliekos“, – teigė I.Žuravliovas. Prie talkos aktyviai ketina prisijungti moksleiviai, tačiau jie tvarkysis balandžio 17-ąją – penktadienį. „Moksleiviams baigsis pamokos, šeštadienį vargu ar kas norėtų tvarkytis, todėl švarinsis penktadienį“, – aiškino I.Žuravliovas.

Kol vienos seniūnijos džiaugiasi talkininkų aktyvumu ir planuoja išvalyti visus rajono kampelius, kitiems mikrorajonams sekasi prasčiau. Labiausiai netvarkingus gyventojus peikia Senamiesčio ir arčiau miesto centro esančių seniūnijų vairininkai. 

„Kvietėm ir mokyklas ir gyventojus, tačiau nieko stebuklingo nesitikime. Žmonės mūsų rajone, matyt, mano esą kažkuo pranašesni už kitus ir į talkas žiūri skeptiškai“, – guodėsi Senamiesčio seniūnas Romasis Petrauskas. Pašnekovas nesiryžo prognozuoti kiek talkininkų ateis švarinti prestižiškiausio miesto mikrorajono. „Kasmet ateina tie patys žmonės – kelios dešimtys. Galbūt šiemet aktyvesnės bus mokyklos, bet daug nesitikime“, – karčiai kalbėjo R.Petrauskas.

Gilios talkų tradicijos

Pasak etnologės Gražinos Kadžytės, ankstesniais laikais daugumą visų svarbių darbų žmonės padarydavo talkomis. „Per pavasarines talkas taisydavo kelius, tvarkydavo praėjimus. Savo namuose žmogus pats apsišluoja, bet yra bendrosios erdvės, tai jas žmonės ir kaime, ir mieste kartu suėję sutvarkydavo. Talkų metu ne tik kelius taisydavo, bet ir kapines tvarkydavo, jei bažnyčioje yra šventorius, aplink bažnyčią apsikuopdavo“, –pasakojo etnologė. Anot G.Kadžytės, mokyklų bendruomenės savo teritoriją taip pat švarindavo talkomis.

„Juk nebuvo jokių kiemsargių – mokytojai su mokinukais talkomis susiburdavo ir tvarkydavosi. Yra ir aprašymų likę. Būdavo net taip, kad kiekviena klasė savo darželį padaro, ornamentais papuošia“, – sakė ji, tvirtindama, kad talkos nuo senų senovės yra priprastas dalykas. Etnologė sakė esą miesto gyventojams gražiausiai susitvarkyti derėtų pavasarį, įprasta švarintis priešvelykinį metą.  „Prieš kiekvieną didesnė šventę būdavo susitvarkymai. Bet visur yra nevienodi žmonės, nuo jų pačių viskas ir priklauso. Net Žemaitė rašė apie nevalyvus Vingius ir iš švarios šeimos atėjusią Katrę“, – kalbėjo etnologė.

Kur ateiti vilniečiams balandžio 18-ąją 10 val.

Antakalnio seniūnija: automobilių stovėjimo aikštelė, ties Valakampių 2-uoju paplūdimiu, automobilių stovėjimo aikštelė, Žolyno g. 39A, Saulėtekio al. 11 , Pupojų g. ir Barsukynės g. sankryžos pakraštys (link ežeriuko)
Fabijoniškių seniūnija: L.Giros g. 15, Fabijoniškių, S.Stanevičiaus, Gelvonų g. sankryža šalia turgelio.
Grigiškių seniūnija: Kovo 11-osios ir Kunigiškių g. sankryža, parduotuvė „Cento“, Kovo 11-osios g. 39a, parduotuvė „IKI“.
Justiniškių seniūnija - Rygos g. 41, parduotuvė „IKIukas“.
Karoliniškių seniūnija - Sausio 13-osios g. prie TV bokšto.
Lazdynų seniūnija: Prie Litexpo parodų rūmų, Laisvės pr. aikštelėje prie įėjimo į „Pasakų parką“ iš Karoliniškų pusės.
Naujamiesčio seniūnija - V. Mykolaičio Putino g. 5, Tauro kalnas.
Naujininkų seniūnija: automobilių stovėjimo aikštelė, Salininkų g. 131 priešais „Maximą“, Pupinės g. prie „Cento“ parduotuvės .
 

 „Darom‘09“ organizatorių nuotr./Praėjusią savaitę  „Darom‘09“ komanda surinko  apie 1,5 tonos šiukšlių.
„Darom‘09“ organizatorių nuotr./Praėjusią savaitę „Darom‘09“ komanda surinko apie 1,5 tonos šiukšlių.

N. Vilnios seniūnija - Gerovės g. kelkraštyje šalia stadiono, Šiaurės g. 37, šalia prekybos centro, Belmonto g. 34b, aikštelėje prie jojimo centro, Žaliakalnio g. aikštelėje prie poliklinikos.
Panerių seniūnija - Žalioji a. 3 (Trakų Vokė).
Pašilaičių seniūnija – kol kas nenurodyta..
Pilaitės seniūnija: Vydūno ir Karaliaučiaus g. Sankryžoje, aikštelė šalia prekybos centro „Maxima“, Priegliaus g. 1, parduotuvė „IKI“.
Rasų seniūnija: Subačiaus ir Pavilnių g. Sankirtoje, Tymo turgus.
Senamiesčio seniūnija: Sereikiškių parko centriniai vartai, Kalnų parkas, šalia estrados aikštelėje.
Šeškinės seniūnija: Gelvonų g. 49a, kieme, Ozo g. 39, prie mokyklos.
Šnipiškių seniūnija - Linkmenų g. 8, prie V. Sirokomlės vid. mokyklos.
Verkių seniūnija: L. Giros g. 131, kelkraštyje, Popieriaus g. 3, prie fabriko – aikštelėje, Žaliųjų ežerų g. 131, automobilių aikštelėje, Trinapolio g., prie parko leistinoje vietoje, Kalvarijų g. 327, prie Kalvarijų Šv. Kryžiaus bažnyčios, Ateities g. 10, aikštelėje priešais „Statoil“ degalinę, Dvaro g. 49, prie Verkių rūmų.
Vilkpėdės seniūnija: Savanorių pr. 189, stovėjimo aikštelė, Įėjimai į Vingio parką iš M.K. Čiurlionio, G. Vilko ir Žvėryno pėsčiųjų tilto.
Viršuliškių seniūnija: Viršuliškų g. 7, prie mokyklos, Laisvės pr. 40, prekybos centro „Mada“ aikštelėje, Laisvės pr. 60, Spaudos rūmų stovėjimo aikštelė.
Žirmūnų seniūnija: aikštelėje Žygio ir Žukausko g. sankryžoje, Žirmūnų g. 1E (aikštelėje)
Žirmūnų g. 123, kieme.
Žvėryno seniūnija: šalia Čiulbančio kryžiaus, netoli Latvių ir Blindžių g. Sankryžos, Vingio tilto pradžia

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min