TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Iššūkis naujakuriams – apsisaugoti nuo vagių

Neseniai į butą Užliedžiuose įsikėlusi S.Vabalė dar nespėjo įsivesti signalizacijos. Tačiau tai – vienas artimiausių darbų, kuriuos ketina padaryti.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Neseniai į butą Užliedžiuose įsikėlusi S.Vabalė dar nespėjo įsivesti signalizacijos. Tačiau tai – vienas artimiausių darbų, kuriuos ketina padaryti.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Miesto pašonėje namus statantiems ar jau įsirengiantiems kauniečiams greta statybų ir įkurtuvių rūpesčių dažnai tenka įveikti ir kitokius rūpesčius – į dar nespėtus apsaugoti namus ir turtą kėsinasi vagys.

Policijos pareigūnai neslepia, kad išsiaiškinti tokias vagystes sudėtinga. Ypač dėl to, kad neretai pavogtų statybinių medžiagų ir kitų daiktų paieškos iš vienų naujakurių namų atveda į kitų.

„Kaip jūs reaguotumėte, jei pasiūlytų įsigyti pigesnių vogtų plytų? Praneštumėte policijai, ar tyliai sumokėtumėte ir džiaugtumėtės sutaupiusi?“, – klausimu situaciją apibūdino Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Santakos policijos komisariato viršininko pavaduotojas Artūras Jusas. Pasak jo, vagysčių iš statybviečių nebūtų, jei ilgapirščiai neturėtų, kam parduoti pagrobtų daiktų. Tačiau kol kas realybė tokia, jog pirkėjų vogtoms prekėms netrūksta. Dažnai vogtos statybinės medžiagos panaudojamos nukentėjusiems net nespėjus kreiptis į policiją.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pakaunėje statomi namai it magnetas traukia statybinių medžiagų, įrankių ir įrangos vagis.
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Pakaunėje statomi namai it magnetas traukia statybinių medžiagų, įrankių ir įrangos vagis.

Pareigūnų teigimu, pasitaiko atvejų, kai į vagystę iš statomo ar įrenginėjamo būsto būna įsipainioję ir jo statytojai arba statybininkai. Būna ir atvirkščiai: statomame name daiktus palikę statybininkai kartais sugrįžę neranda keliasdešimt tūkstančių kainuojančių įrankių ir įrengimų.

Policijos pareigūnai atviri: paprastai iš statybviečių ar įrenginėjamų namų daiktus vagiantys žmonės jau iš anksto žino, kur ir kam parduos savo laimikį. Liūdnai juokaujama, kad kartais statybinės medžiagos panaudojamos kaimynystėje esančiame sklype – pavogtus statybinius blokelius, plytas ir kitą grobį vagys linkę atiduoti bet kam, sutinkančiam greitai nupirkti siūlomą prekę. Kitas nemažiau populiarus vogtų medžiagų realizavimo kanalas – internetas. Įsitikinti tuo, kaip greitai iš naujakurių pavogti daiktai pateikiami į rinką, galima užsukus į bet kurį skelbimų puslapį internete. Pradedant statybiniais blokeliais, plytomis, baigiant židiniais ir dujų katilais – ieškantys pigesnių nei parduotuvėse prekių ir nesidomintys, iš kur jų pardavėjai gauna, tikrai turi iš ko rinktis.

Vagia profesionalai

Nuo vagių nukentėję žmonės neabejoja, kad beveik visais atvejais vagystes įvykdo su statybų rinka gerai susipažinę žmonės.

Kaunietis Marius (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) Romainiuose neseniai įsigijo kotedžą. Kol visi įrengimo darbai nebuvo atlikti, vyras neketino rūpintis buto apsauga. Juolab, kad lygiai taip pat elgėsi ir būsimieji kaimynai. Tačiau rugsėjo pabaigoje į dar tik įrengiamus namus įsilaužė vagys ir pagrobė ką tik sumontuotą naują dujų katilą.

„Įėjo per langą. Gražiai atidarė – vos vos matėsi, kad palenkta yra. Gražiai atsisuko, nieko nesulaužė. Dirbo profai, nes žinojo, kaip nuimti katilą“, – pasakojo nuo vagių nukentėjęs naujakurys.

Nuo šios vagystės praėjus vos kelioms dienoms plėšikai pasidarbavo ir kaimyniniuose kotedžuose: išnešė dar 4 katilus: „Ten net sargas buvo ir žmonės šalia gyveno...“ Sėkmingos vagystės ilgapirščius buvo įkvėpusios laužtis ir į dar vieną butą, tačiau jame buvo sumontuota signalizacijos sistema. Suveikus jai, vagys pasišalino nespėję nieko pasisavinti.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Vagių grobiu dažnai tampa įvairios statybinės medžiagos
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Vagių grobiu dažnai tampa įvairios statybinės medžiagos

Pasak Mariaus, kol kas tyrimą pradėję pareigūnai jokių įtariamųjų nenustatė: „Žinome tik gandus: atrodo, kad vagys surasti pagal skelbimus, kurie buvo įdėti į internetą. Tačiau nė vienas neprisipažįsta. Katilų nerado“.

Panašios vagystės, kai iš kelių netoliese esančių namų dingo dujų katilai, pakaunėje buvo užfiksuotos ir pernai. Tiesa, tuomet įsilaužėliai į vidų pateko ne taip sklandžiai: langai buvo išdaužti, o ne atidaryti.

Statybinio grobio ieškančių vagių atakų neišvengia ir būstus įrengiantys statybininkai. Apdailos darbus naujuose būstuose atliekantis kaunietis Aurimas Bartušis pasakojo, kad pats buvo apvogtas ne kartą.

„Visada įtari aplinkinius, kurie pirmiausia apšniukštinėja, pasižiūri, kokių medžiagų, įrankių nesaugiai palikta, o galiausiai juos pavagia. O kas pamato geriausiai – kaimynai arba tie, kurie dirba gretimuose namuose“, – įsitikinęs vyras. Kaunietis pasakojo, kad ilgapirščiams neįdomūs seni, naudoti daiktai ir medžiagos.

„Senų įrankių niekas nevagia. Ima naują įrangą, nenaudotas medžiagas, viską, kas neišlukštenta ir ką bus galima parduoti, kaip naują daiktą“, – kalbėjo A.Bartušis.

Jis neslėpė, kad apvogtas pats į policiją kreipėsi tik kartą – kai beveik prieš metus neteko tinkavimui skirto įrengimo, kainuojančio apie 10 tūkst. Lt.

„Jį tikrai pavogė žmonės, žinantys, kaip surinkti, išsivežti. Bet kas svetimas atėjęs net nesuprastų, nuo ko pradėti. Tačiau per metus – jokių žinių. Abejoju, ar kas nors ką nors išsiaiškins“, – sakė pašnekovas.

Saugumas – nuo statybų pradžios

Vieno atsakymo, ką daryti, kad naujakurių turtas būtų saugus, nėra. Tačiau tiek pareigūnai, tiek statybininkai įsitikinę, jog pirmiausia, ką turi padaryti būstą statantis ar jau įsirengiantis žmogus – pasirūpinti, kad bent brangiausi daiktai, įrankiai ir statybinės medžiagos būtų saugioje vietoje. Signalizacija – vienas iš populiariausių būdų, kurį renkasi dauguma pakaunės naujakurių.

Vos prieš gerą mėnesį Užliedžiuose, naujų namų kvartale, įsikūrę Simona ir Justinas Vabalai nenukentėjo nuo vagių. Tačiau jau galvoja, kad bute reikėtų įrengti signalizaciją.

Į vagystes iš statybviečių įsipainioję ir užsakytas medžiagas atvežančių įmonių darbuotojai. Dieną atvežę, pavyzdžiui, šiltinimui skirtos medžiagos už kelis tūkstančius litų ir palikę ją neįrengtame name, vakare apsisukę su ta pačia mašina išveža tą vatą. Žinau tokių atvejų. Bet nepagautas už rankos – ne vagis. Sakė kaunietis statybininkas A.Bartušis

„Dėl šventos ramybės. Nesėdime namuose, važinėjame. Todėl galvojam, kad reikėtų signalizacijos“, – sakė J.Vabalas. Kadangi name – tik keli butai, maža kaimynų bendruomenė, greičiausiai bus įvesta vadinamoji mobili signalizacija.

„Tokiu atveju, jei į butą kas nors laušis, jo šeimininkai apie tai bus įspėti trumpąja SMS žinute, o kaimynai – garsine signalizacija, kuri įsijungs namo laiptinėje“, – sakė S.Vabalė.

Toks apsaugos būdas, jaunos šeimos akimis, patikimesnis. Be to, pigesnis: konkrečiam butui sudarant sutartį su saugos tarnyba per mėnesį tai kainuoja nemažiau nei 50 Lt. Įsivedus mobilią signalizaciją namo gyventojams mokestis išdalinamas. Konkrečiam butui kaina siekia 10 Lt.

Saugumo priemonėmis neabejoja ir statybininkai. Atsiradus daugiau darbų pasiūlymų, jie stengiasi rinktis saugias darbui vietas.

„Važiuojame dirbti tik ten, kur yra įrengta signalizacija arba budi sargas. Jei to nėra, prašome, kad už ne 100 Lt kainuojančią mūsų įrangą ir naudojamas medžiagas atsakytų būsto savininkas – tik taip galime išvengti nuostolių“, – aiškino A.Bartušis.

Su kaimynais reikia bendrauti

Kauno rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos viršininkas Aleksejus Chraminas pabrėžė, kad panašios vagystės būtų išaiškinamos greičiau ir geriau, jei nukentėjusieji operatyviai praneštų apie nusikaltimą. Taip pat kuo mažiau vaikščiotų po patalpą ar sklypą, iš kurio pagrobti daiktai.

„Tokiose vagystėse labai svarbu turėti pakankamai įkalčių, galinčių priremti prie sienos įtariamuosius. Kuo daugiau pėdsakų liks, tuo daugiau šansų, kad vagys bus ne tik surasti, bet ir nubausti“, – sakė pareigūnas.

Pasak A.Chramino, signalizacija svarbus, tačiau ne vienintelis dalykas, apie kurį turi pagalvoti naujakuriai. „Užsienio pavyzdžiai rodo, kad privačių namų kvartaluose daug naudos duoda saugios kaimynystės draugijos. Niekas nesako, kad reikia burtis į būrius ir budėti. Užtenka, kad kaimynai bus budrūs ir pastebėję pašalines mašinas ar įtartinus asmenis praneš namo ar buto šeimininkams ir policijai“, – sakė Kriminalinės policijos viršininkas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min