Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 18d. 13:13

Įvertino palapinių miestelį Pabradėje: ne viešbutis, bet minimalios sąlygos – užtikrintos

Penktadienį Seimo kontrolierius Augustinas Normantas su nevyriausybininkais lankėsi Užsieniečių registracijos centre, apžiūrėjo nelegaliai sieną kirtusiems migrantams įrengtas patalpas. Pasak kontrolieriaus, gyvenimo sąlygos viešbučiui neprilygsta, bet bent minimalios – užtikrinamos. Tačiau, didėjant migrantų skaičiui, išryškėjo vertėjų trūkumas, stringa komunikacija ir teisinė pagalba teigia jis.

„Mes įvertinome, ar yra užtikrinamo žmogaus teisės, bet norime pasidžiaugti, kad į mūsų rekomendacijas yra atsižvelgiama“, – po patalpų apžiūrėjimo žurnalistams sakė Seimo kontrolierius

Tikslas buvo susipažinti su esama situacija, ar užtikrinamos žmogaus teisės. Pasak jo, „užtikrinamos minimalios sąlygos, yra dušai, tualetai.

Iš pirmo žvilgsnio, tai yra laikinas sprendimas, o ateityje yra planuojama moduliniai namai“, – komentavo jis.

Trūksta vertėjų

Pasak Seimo kontrolieriaus, kalbantis su darbuotojai ir atvykstančiais migrantais, išryškėjo kelios problemos. Esminė – vertėjų trūkumas.

„Žmonės atvažiuoja iš įvairių pasaulio kraštų į nežinomą aplinką, stresas, o įstatymiškai turi suprantama kalba jam paaiškinti, kaip galima paprašyti prieglobsčio.

Tai valstybinės reikšmės problema, ir mes apsitarėme, kad rašysime rekomendaciją Vyriausybei, kad šį klausimą spręstų“, – sakė A.Normantas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Augustinas Normantas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Augustinas Normantas

Su šia problema esą susiduriama visoje Europos Sąjungoje (ES). Bet ją pasak jo, būtina spręsti.

„Jei mes tos problemos nespręsime, vertėjai ir neatsiras, todėl aš ir akcentuoju, kad tai nėra šios institucijos problema, tai valstybės problema, kuri įsipareigoja ir turi prieglobsčio prašytojai aiškiai ir jam suprantama kalba gauti žinias, kokiu būdu jis gali gauti visą informaciją apie prieglobsčio prašymą“, – kalbėjo A.Normantas.

Trūksta psichologinės pagalbos

Kitas trūkumas – nepakankama psichologinė pagalba, pažymėjo Seimo kontrolierius.

Anot jo, migrantai, su kuriais pavyko pabendrauti anglų kalba, teigia, jog yra pasimetę ir nesupranta, kodėl atsidūrė Užsieniečių registravimo centre Pabradėje.

Jie esą teigia, jog ėjo į Europą, jiems neaiškūs teismo sprendimai.

„Todėl ir kalbame, kad ta vertėjų būtinybė yra labai svarbi“, – pastebėjo jis.

„Žmonėms psichologinės pagalbos reikia. Bet čia vėlgi – bendras kamuolys – vertėjai, teisinė pagalba, psichologai“, – teigė jis. Problema su psichologų trūkumų, pasak jo, yra nacionalinė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pirmieji migrantai apsigyveno palapinių miestelyje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pirmieji migrantai apsigyveno palapinių miestelyje

Vyriausybė šią problemą, anot A.Narmonto, turėtų spręsti. Galbūt sudaryti sutartis su universitetais, kad būtų rengiama daugiau specialistų.

Yra keturi vertėjai

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) vadovas Rustamas Liubajevas po susitikimo kalbėjo, kad dirbdami ekstremalių situacijų sąlygomis, tokie dalykai kaip vertėjai ar psichologai, „iškrenta iš akiračio“.

Tačiau egzistuojančią problemą jis pripažino ir pažymėjo, kad Seimo kontrolieriaus pastabos yra svarbios.

„Klabant apie bendravimą su šiuo metu esančiais prieglobsčio prašytojais, šiuo metu, galime sakyti, turime tik keturis vertėjus.

Šie vertėjai labai užimti, nes apart teisinės pagalbos, tie vertėjai dalyvauja atliekant procedūrinius veiksmus. Užimtumas labai didelis, todėl mes iš anksto planuojame jų pasitelkimą“, – sakė VSAT vadovas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rustamas Liubajevas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rustamas Liubajevas

Šią problemą bandoma spręsti iš anksto randant tarp migrantų tokių, kurie moka angliškai. Tačiau jų negalima pasitelkti teisinėms konsultacijoms ar psichologo pagalbai, pažymėjo jis.

Palapinėse – 73 migrantai

Užsieniečių registracijos centro (URC) Pabradėje palapinių miestelyje jau apgyvendinti 73 migrantai, iš kurių 27 šiuo metu yra izoliacijoje.

Apie tai penktadienį BNS informavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis.

Jo teigimu, dauguma apgyvendintųjų yra viengungiai vyrai – būtent tokius asmenis ir buvo planuota apgyvendinti palapinėse.

URC įrengti du palapinių miestelio blokai – vienas skirtas migrantų izoliavimui, kitas – apgyvendinimui, teritorijoje taip pat yra dušai, prausyklos, tualetai, maitinimui skirtos patalpos.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pirmieji migrantai apsigyveno palapinių miestelyje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pirmieji migrantai apsigyveno palapinių miestelyje

Izoliavimui skirtame bloke telpa 60 žmonių, apgyvendinimui skirtame bloke – 290 užsieniečių.

Pasieniečių duomenimis, šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti beveik 400 neteisėti migrantai. Daugiausia tarp jų yra Irako piliečių.

Šis skaičius yra beveik penkis kartus didesnis, nei buvo per visus 2020-uosius. Pernai sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 metais pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 metais – 104.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:03:12
01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

03:08
00:29
25:23

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min