Dabar populiaru
Publikuota: 2011 lapkričio 7d. 14:53 , atnaujinta: 2011 lapkričio 7d. 15:49

Įvykiai Drąsiaus Kedžio byloje atskleidė kriminalinės policijos ydas, sako policijos vadas Saulius Skvernelis

Drąsius Kedys
M.Patašiaus/ „Lietuvos rytas“ nuotr. / Drąsius Kedys

Įvykiai Drąsiaus Kedžio byloje atskleidė kriminalinę policiją kamavusias problemas, pirmadienį sakė policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis, komentuodamas pranešimus, kad policija turėjo informacijos apie planuojamas žudynes.

„Mes suinteresuoti, kad šitas tyrimas būtų objektyviai atliktas, kad būtų atsakyta tiek į mums patiems, tiek į visuomenei keliamus klausimus. Tyrimo pradžia rodo, kad tokių klausimų yra, kad jie iškelti ne be pagrindo“, – žurnalistams sakė policijos vadovas.

„Pats tyrimas rodo, kad kriminalinėje policijoje yra problemų, jis apnuogino tas problemas, kurios ilgą laiką buvo neigiamos ir slepiamos“, – kalbėjo S.Skvernelis.

Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius spaudos konferencijoje pirmadienį sakė, kad dabar bandoma nustatyti, ar ta informacija, kurią asmuo suteikė prieš dvejus metus, ir kokia yra pateikta dabar, yra tokia pat. Taip pat tiriama, kokia informacija kriminalinei policijai buvo suteikta ir ko ėmėsi pareigūnai, kad būtų išvengta žudynių.

Policijos departamento pareigūnai galbūt nesuteikė prokurorams visos turimos informacijos apie asmenis, galinčius duoti parodymus dėl Kauno teisėjo J.Furmanavičiaus ir V.Naruševičienės nužudymo aplinkybių.

Vienas kriminalinės policijos pareigūnas yra apklaustas specialiuoju liudytoju. Įtarimai šiame ikiteisminiame tyrime kol kas niekam nėra pareikšti.

Pasak S.Skvernelio, žmogus, kurio tapatybė neatskleidžiama, iš tikrųjų kreipėsi į policiją ir suteikė tam tikrą informaciją. Ikiteisminis tyrimas dabar aiškina, kokia tai buvo informacija ir kaip į ją buvo sureaguota.

Apie šį žmogų D.Kedžio bylos tyrimą kontroliuojantys prokurorai nežinojo.

Dabar valstybė ėmėsi saugoti kaunietį, kuris galbūt žinojo apie D.Kedžio rengiamas žudynes.

Pasak S.Skvernelio, žmogus atėjo į Policijos departamento priimamąjį ir kreipėsi į policijos generalinio komisaro pavaduotoją Algirdą Stončaitį. Jis šį asmenį nukreipė į kriminalinę policiją.

„Kaltinimai ir šešėlis kriminalinei policijai – didelis. Pareigūnų procesinė padėtis gali keistis“, – sakė Policijos departamento Imuniteto valdybos vadovas D.Malaškevičius.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras, o atlieka Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Imuniteto valdybos tyrėjai. Ji pavaldi tik policijos generaliniam komisarui.

Nustatyta, kad 2009 metų spalio 5-osios rytą išeidamas iš namų D.Kedys pasiėmė ir seife laikytus ginklus: savigynai išduotą pistoletą „Beretta“ ir 12 kalibro dvivamzdį šautuvą „Winchester“. Niekas tuo metu dar nežinojo, kad D.Kedys turi ir trečią ginklą – iš dujinio į kovinį perdirbtą pistoletą „IŽ Baikal“, kuris rastas šalia D.Kedžio pernai balandžio 17 dieną.

Pedofilijos byloje dabar jau miręs kaunietis D.Kedys kaltino Kauno apygardos teismo teisėją Joną Furmanavičių, buvusio Seimo pirmininko visuomeninį padėjėją Andrių Ūsą ir dar vieną nenustatytą asmenį seksualiai išnaudojus jo mažametę dukterį, o buvusios sugyventinės seserį Violetą Naruševičienę – mažamečių sąvadavimu. Šių asmenų kaltė teismuose nepatvirtinta.

J.Furmanavičius ir V.Naruševičienė buvo nušauti 2009-ųjų spalį Kaune. Manoma, kad tai padarė D.Kedys.

Kaltinimai tvirkinimu buvo pateikti tik A.Ūsui. Pastarasis netikėtai mirė per nelaimingą atsitikimą praėjusių metų birželį, apvirtus keturračiam motociklui.

Birželį Generalinė prokuratūra Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė Klaipėdos apygardos teismo nutartį, pagal kurią nuspręsta toliau nagrinėti rezonansinę pedofilijos bylą vieninteliam kaltinamajam A.Ūsui mirus. Generalinė prokuratūra prašo nutraukti bylą, nes asmuo yra miręs.

Prokuroras prašo panaikinti Klaipėdos apygardos teismo šiemet kovo 22 dieną paskelbtą nutartį ir palikti galioti Panevėžio teismo 2010 metų lapkričio 17 dienos priimtą nutartį, pagal kurią nutarta A.Ūso bylą nutraukti.

Aukščiausiojo Teismo nutartis dėl galimybės nagrinėti pedofilijos bylą bus galutinė ir neskundžiama.

Suimti du įtariami D.Kedžio bendrininkai

Teismas sekmadienį leido suimti du įtariamus D.Kedžio bendrininkus, pirmadienį pranešė prokuroras.

„Įtarimai pareikšti, kad jie padėjo padaryti nusikaltimus“, – žurnalistams sakė Generalinės prokuratūros prokuroras Irmantas Mikelionis.

Vienas įtariamasis suimtas dešimčiai dienų, kitas – mėnesiui.

Pareigūno teigimu, informacijos apie šiuos asmenis prokuratūra turėjo ir anksčiau. „Lietuvos ryto“ duomenimis, suimtieji yra Raimundas Ivanauskas ir Eglė Barauskaitė.

„Jie įtariami, kad padėjo dviejų žmonių nužudyme. Mes jau anksčiau turėjome duomenų, kad D.Kedys veikė ne vienas, turėjo bendrininkų. Pastarosiomis dienomis mes gavome daugiau papildomos informacijos apie konkrečius asmenis ir manome, kad ta informacija iš dalies pasitvirtino ir mes tuo pagrindu pareiškėme įtarimus tiems asmenims“, – žurnalistams sakė I.Mikelionis.

Papildyta dienraščio „Lietuvos rytas“ informacija: slaptas liudininkas M.Ž.

Kaip M.Ž. tvirtino žurnalistams, likus trims savaitėms iki žudynių Kaune, maždaug rugsėjo 20 dieną, jis atvyko į Policijos departamentą.

Čia jis susitiko su policijos generalinio komisaro pavaduotoju Algirdu Stončaičiu, kuris esąs jo tolimas giminaitis – motinos sesers vyro brolis.

M.Ž. teigimu, A.Stončaitis, išgirdęs informaciją, pasikvietė kitą generalinio komisaro pavaduotoją Visvaldą Račkauską ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotoją Tomą Ulpį.

Aukštų pareigūnų palieptas M.Ž. viską surašęs raštu ir atidavęs parodymus A.Stončaičiui.

Po to tą pačią dieną M.Ž. pareigūnams parodė sodo namelį, kuriame jau buvo D.Kedžio daiktai, ir atidavė jiems raktus.

Nuo to laiko šis asmuo tapo policijos informatoriumi ir vos ne kas dieną pranešinėjo Policijos departamento ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnams apie D.Kedžio rengimąsi žudynėms.

Taigi, pasak dienraščio, Kriminalinės policijos pareigūnai jau 2009 metų spalio 4-ąją žinojo, kad kitą rytą vadinamosios Kauno pedofilijos bylos veikėjas D.Kedys surengs žudynes. Tačiau nebuvo imtasi veiksmų, kad būtų užkirstas kelias kraujo praliejimui. Naujos informacijos suteikęs asmuo šiuo metu saugomas policijos.

Papildyta archyvine 2009 m. spalio mėn. medžiaga: V.Račkausko interviu

Prieš dvejus metus V.Račkauskas apie įvykius Kaune sakė: „Pritrūkome laiko ir informacijos.“ Tuomet Policijos generalinio komisaro pavaduotojas V.Račkauskas „Lietuvos ryto“ televizijoje atsakė į žurnalisto Edmundo Jakilaičio klausimus apie šalį sukrėtusius įvykius Kaune.

Į E.Jakilačio klausimą, kaip paaiškintų tai, kad policijos pareigūnai nesiėmė jokių priemonių, kad po pirmos žmogžudystės apsaugotų kitas galimas aukas, V.Račkauskas teigė, jog buvo bandoma, bet pritrūko laiko ir informacijos. „Kai sužinojome apie nužudymą teisėjo, kuris ėjo į darbą nagrinėti baudžiamųjų bylų, jį siejome su tiesioginiu darbu. Kita versija, kuri šiuo metu yra pagrindinė, pradėta gvildenti maždaug po valandos“, – E.Jakilaičiui sakė V.Račkauskas, kurį cituoja dienraštis „Lietuvos rytas“.

Paklaustas, kodėl žurnalistai prie D.Kedžio namų atsirado anksčiau negu policija, V.Račkauskas teigė, kad policija niekada negvildeno tų problemų, kurios kamavo D.Kedžio šeimą. „Tik kai pradėjome gilintis į priešistorę, sužinojome, kad buvo daugybė D.Kedžio pareiškimų dėl problemų šeimoje. Galima kelti klausimą, ar tie žmonės, į kuriuos D.Kedys kreipėsi dėl šeimos problemų, nepajuto jo ketinimų ar psichikos nukrypimų“, – sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas.

Paprašytas pakomentuoti tai, kad liudininkai matė, jog į teisėją šaudęs žmogus ant pistoleto suko duslintuvą, V.Račkauskas sakė, kad D.Kedys ginklo su garso slopinimo įranga legaliai turėti negalėjo. „Iš kurio ginklo buvo nušautas teisėjas, šiandien negaliu pasakyti. Įvykio vietoje rasta ir kulkų, ir tūtelių, jas reikia sulyginti ir patikrinti“, – sakė pareigūnas.

„Tai fiziškai stiprus, ryžtingai veikiantis vyras, anksčiau neturėjęs jokių problemų su teisėsauga“, – apie D.Kedį sakė V.Račkauskas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Tiesiogiai Sportas

Penktas bandymas Tautų lygoje: Rumunija – Lietuva

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

Tiesiogiai Sportas

Bušido kovų ringe – akibrokštas, kokio nėra buvę: perpykęs ant teisėjo, turkas atsisakė tęsti kovą

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Aktualu

JAV žurnalistė: iš nuskurusio sovietinio miesto Vilnius tapo normaliu europiniu miestu

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Verslas

Kripto-pagirios kirto technologijų gigantei „Nvidia“ – neapsimoka kasti valiutų

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Aktualu

Kauno valdžia paaiškino, kodėl mirštančiųjų norus pildančiai įstaigai neskiria patalpų

Sportas

Istorinio kelio pabaiga: „Vytis“ pakuteno nervus Čempionų lygos laimėtojams

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: vandens paukščių dabar lesinti jokiu būdu negalima

Naujienos

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Tiesiogiai Sportas

Penktas bandymas Tautų lygoje: Rumunija – Lietuva

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

Tiesiogiai Sportas

Bušido kovų ringe – akibrokštas, kokio nėra buvę: perpykęs ant teisėjo, turkas atsisakė tęsti kovą

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Aktualu

JAV žurnalistė: iš nuskurusio sovietinio miesto Vilnius tapo normaliu europiniu miestu

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Verslas

Kripto-pagirios kirto technologijų gigantei „Nvidia“ – neapsimoka kasti valiutų

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Aktualu

Kauno valdžia paaiškino, kodėl mirštančiųjų norus pildančiai įstaigai neskiria patalpų

Sportas

Istorinio kelio pabaiga: „Vytis“ pakuteno nervus Čempionų lygos laimėtojams

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: vandens paukščių dabar lesinti jokiu būdu negalima

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min