Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 16d. 11:45

Jaunųjų psichiatrų asociacija ragina ištirti situaciją dėl galimo pacientų teisių pažeidimo

VMPSC teritorija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / VMPSC teritorija

Reaguodama į 15min paskelbtą informaciją apie mokymus, kuriuose dalyvauja Vilniaus psichikos sveikatos centro pacientai, Jaunųjų psichiatrų asociacija smerkia bet kokius galimus pacientų teisių pažeidimus ir prašo institucijų nuodugniai ištirti situaciją.

Jaunųjų psichiatrų asociacija atkreipia dėmesį, kad kiekvienas žmogus turi teisę į kokybiškas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, o pacientų teisių užtikrinimas yra neatsiejama šių paslaugų dalis.

„Prašome Sveikatos apsaugos ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės ir kitų suinteresuotų institucijų atkreipti dėmesį į susiklosčiusią situaciją ir pasinaudojus visomis įmanomomis teisinėmis priemonėmis ištirti šią galimai neteisėtą veiklą bei užkirsti kelią bet kokiems pacientų teisių pažeidimams“, – teigiama asociacijos išplatintame pranešime.

Taip pat Jaunųjų psichiatrų asociacija pažymi, kad:

  • Pacientai negali būti išnaudojami komerciniams, asmeniniams ar kitiems tikslams, kurie nėra susiję su pacientų sveikatos interesais.
  • Asmens sveikatos priežiūros įstaigos privalo užtikrinti pacientų teisę į informaciją ir supažindinti pacientus su gydymo, tyrimų planu, įtraukimu į mokymo procesą bei jų gydymo procese dalyvaujančiais specialistais, suteikti informaciją apie specialistų pareigas ir profesinę kvalifikaciją. Jokia veikla negali būti vykdoma prieš paciento valią ir neturint raštiško informuoto paciento sutikimo.
  • Bet kokia veikla, kai veikiama naudojantis psichikos sutrikimais sergančių pacientų pažeidžiamumu, nepaisoma pacientų teisių į informaciją bei privataus gyvenimo neliečiamumą ir kuri skatina psichikos sutrikimų ir jais sergančiųjų stigmatizaciją, negali būti toleruojama.
  • Gydytojo – paciento santykiai privalo būti grįsti abipuse pagarba ir pasitikėjimu. Nereglamentuota ir galimai neskaidri komercinė veikla asmens sveikatos priežiūros įstaigose silpnina visuomenės pasitikėjimą asmens sveikatos priežiūros paslaugomis ir gydytojo profesija.
  • Asmens sveikatos priežiūros specialistų rengimas yra sudėtingas mokymo procesas, kurio vieni iš pagrindinių aspektų yra paciento pasitikėjimas ir savanoriškas dalyvavimas šiame procese. Bet kokia veikla, kuri skatina abejones šio proceso skaidrumu, apsunkina kvalifikuotų specialistų rengimą bei skatina nepasitikėjimą institucijomis, kurios rengia asmens sveikatos priežiūros specialistus.

Asociacija nurodo pritarianti tik tokiems atskirties bei stigmatizacijos mažinimo projektams, kuriuose pacientų teisės užtikrinamos, ir siūlo susipažinimui su šalies psichikos sveikatos priežiūros sistema bei patyriminiams susitikimams organizuoti oficialiai skelbiamas atvirų durų dienas arba renginius už gydymo įstaigų ribų, kurių metu savanoriai asmenys, per savo gyvenimą sirgę psichikos sutrikimais, galėtų pasidalinti savo patirtimi, o psichikos sveikatos priežiūros specialistai galėtų išsamiau pristatyti psichikos sutrikimų paplitimą, priežastis, pasireiškimo pobūdį, prognozes bei rekomenduojamas ir šiuo metu šalyje prieinamas pagalbos galimybes.

Jaunųjų psichiatrų asociacijos nuomone, tokiuose susitikimuose dalyvauti turėtų sutrikimo remisiją pasiekę, o ne ūmios būklės esantys pacientai, kai psichikos sutrikimas gali lemti iškreiptą paciento naudos ir žalos sau suvokimą.

15min sekmadienį pranešė, kad Vilniaus psichikos sveikatos centro pacientai be ligoninės vadovo Martyno Marcinkevičiaus žinios dalyvaudavo mokymuose vadovams.

Paaiškėjo, kad įmonių vadovus su ligoniais paslapčia suveda ne bet kas, o Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas A.Navickas.

Jis pats tokiuose mokymuose pacientų teisių pažeidimo nemato. Atvirkščiai – A.Navickas sako darantis tik gera: laužantis stereotipus apie psichikos sutrikimų turinčius asmenis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min