Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 gruodžio 18d. 11:33

Jeruzalės antisemitizmo konferencijoje – kritika Lietuvai

Žydai ultraortodoksai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Žydai ultraortodoksai
Pasauliniame kovos su antisemitizmu forume Jeruzalėje, kuriame dalyvavo ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas, Lietuva sulaukė nemažai kritikos dėl to, ką Izraelio spauda pavadino pastangomis susieti holokausto nusikaltimus su Sovietų Sąjungos įvykdyta šalies okupacija.

Vilniaus universiteto Jidiš instituto profesorius Dovidas Katzas dienraščiui „The Jerusalem Post“ sakė, kad V.Ušackas „praleido gerą progą“ konferencijoje pasmerkti savo „šalies dokumentus, kuriais lyginamas nacizmas su komunizmu“. Jis taip pat teigė, esą Lietuva šmeižia antifašistus Lietuvos žydus, kurie kovojo su Hitlerio kariuomene, bet Lietuvos pareigūnų buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

D.Katzas taip pat sakė, kad Lietuvoje yra „speciali antisemitizmo rūšis“ – lietuviai labai gerbia izraeliečius, bet jų taikinys esą yra „vietos žydai“, kurie laikomi „nepatriotiškai nusiteikusiais ir kurie rėmė komunistus“.

V.Ušackas trečiadienį forume sakė, kad Lietuva, patyrusi ir nacizmo siaubą, ir stalinizmo represijas, gerbia visus antinacinio pasipriešinimo ir antihitlerinės koalicijos kovotojus.

Vilniaus universiteto Jidiš instituto profesorius Dovidas Katzas dienraščiui „The Jerusalem Post“ sakė, kad V.Ušackas „praleido gerą progą“ konferencijoje pasmerkti savo „šalies dokumentus, kuriais lyginamas nacizmas su komunizmu“.Ministras priminė, kad ne tik lietuviai, bet ir daugelis Lietuvos žydų, rusų ir kitų tautų žmonių stalinizmo metais patyrė tas pačias istorines netektis: prievartinę deportaciją, žūtį gulaguose, turto konfiskaciją, persekiojimus dėl savo religijos, kalbos ir kultūros slopinimą.

„V.Ušackas išreiškė viltį, kad Izraelio valstybė ir visa plačiai po pasaulį pasklidusi žydų tauta supras ir parems mūsų pastangas pagerbti visų totalitarizmo aukų atminimą, grąžinti istorinę atmintį ir ugdyti jaunąją kartą nepakantumo totalitarizmui dvasia“, – pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Tačiau Bar-Ilan universiteto Politikos mokslų departamento profesorius Geraldas Steinbergas Izraelio laikraščiui sakė, kad „nėra pakankama tik pasakyti Izraelio auditorijai, kad holokausto ir sovietų okupacijos siejimas dabar yra atskirtas“.

Anot G.Steinbergo, užsienio reikalų ministro kalba „turėtų būti paskelbta ir išplatinta Lietuvoje, kad Lietuvos visuomenė pamatytų permainų pradžią“.

Lietuva tarptautinėje bendrijoje aktyviai siekia, kad tarptautiniu mastu būtų pasmerkti ne tik nacizmo, bet ir stalinizmo nusikaltimai. V.Ušackas anksčiau BNS yra sakęs, kad Lietuvos tikslas nėra dėti lygybės ženklą tarp šių režimų.

Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė daugiau kaip 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvoje gyvenusių žydų. Iš viso per holokaustą nužudyta apie 6 mln. žydų tautybės žmonių.

1995 metais per oficialų vizitą Izraelyje tuometis Lietuvos prezidentas Algirdas Brazauskas Knesete lietuvių tautos vardu atsiprašė žydų tautos dėl dalies savo tautiečių dalyvavimo holokauste.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min