Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jubiliejiniame Kauno dramos teatro sezone – istorinės asmenybės

Spektaklyje „Antigonė Sibire“ vaidina garsi Lietuvos aktorė E.Mikulionytė.
Donato Stankevičiaus nuotr. / Spektaklyje „Antigonė Sibire“ vaidina garsi Lietuvos aktorė E.Mikulionytė.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Šį rugsėjį Kauno valstybinis dramos teatras (KVDT) pradeda jubiliejinį, 90-ąjį, sezoną. Garbingą sukaktį teatralai pasitinka savo repertuarą atidavę į žymiausių Lietuvos režisierių – Jono Jurašo, Jono Vaitkaus, Gyčio Padegimo ir Gintaro Varno – rankas. Greta jų šį sezoną spektaklius Kaune kur J.Vaitkaus ir Rimo Tumino mokiniai – režisieriai Artūras Areima, Agnius Jankevičius ir Agnė Sunklodaitė.

Sugrįžę iš pajūrio, kur, kaip ir kasmet, dalį vasaros dovanoja savo gerbėjams repertuarinius spektaklius, Kauno teatralai kibo repetuoti premjeras. Jas KVDT žiūrovai galės išvysti spalį – rugsėjo repertuarą užpildo ankstesniais metais sukurti ir žiūrovų gausiai lankomi spektakliai, tokie kaip Rolando Kazlo „Palata“, A.Areimos „Laimingi“.

Donato Stankevičiaus nuotr./Jonas Jurašas repeticijoje
Donato Stankevičiaus nuotr./Jonas Jurašas repeticijoje

Simboliška, tačiau pirmoji naujojo sezono premjera, teatre debiutuosianti spalio 1 dieną, taip pat režisieriaus A.Areimos kūrinys. Tai – drama „Šmėklos“, statoma pagal Henriko Ibseno kūrybą. 1881 metais pasirodžiusi drama „Šmėklos“ susilaukė daugybės kaltinimų dėl tuo metu tabu laikytų temų – paveldimų venerinių ligų, santuokinės neištikimybės, eutanazijos. Suskilusios šeimos paveikslą „Šmėklose“ H.Ibsenas atskleidžia nutraukdamas nuo jo padorumo šydą, po kuriuo slypėjo tikroji Alvingų šeimos istorija.

Režisieriaus A.Areimos idėjas scenoje įgyvendina KVDT senbuviai ir praėjusio sezono atradimai – aktoriai Aurelija Tamulytė, Dainius Svobonas, Tomas Rinkūnas, Sigitas Šidlauskas ir Toma Vaškevičiūtė. Pastaroji – spektaklio „Laimingi“ žvaigždė. Už Luizos vaidmenį jame T.Vaškevičiūtė šiemet pelnė Auksinį scenos kryžių.

Pirmąją spalio savaitę KVDT žiūrovus pasieks ir antroji sezono premjera – spektaklis „Antigonė Sibire“, kurį pristatys vienas žymiausių režisierių Kauno dramos teatro istorijoje – J.Jurašas. Iki šiol visos Lietuvos teatro mylėtojų atmintyje gyvi jo spektakliai „Mamutų medžioklė“, „Grasos namai“, „Barbora Radvilaitė“ ir kiti, kurių daugelis anuomet buvo uždrausti arba rodyti kruopščiai cenzūruoti.

Subrandintas spektaklis

1974 m. kartu su žmona rašytoja Aušra Marija Sluckaite dėl priverstinės emigracijos išvykęs į Vakarus, režisierius į Tėvynę grįžo 1990-aisiais. Būtent tada jis KVDT „atrado“ Ilgąją salę, kurioje tuomet pastatė žymiuosius „Smėlio klavyrus“, o dabar į ją sugrįžo su „Antigonės Sibire“ medžiaga. Ji seniai gulėjo režisieriaus namuose ir laukė savo laiko.

Donato Stankevičiaus nuotr./Liubomiras Laucevičius
Donato Stankevičiaus nuotr./Liubomiras Laucevičius

1972 metais J.Jurašui buvo uždrausta statyti Jeano Anouilho dramą „Antigonė“, kuri tuomet žadino sąsajas su nepalaidotais miško broliais, o dabar tapo naujo draminio kūrinio pagrindu. Jos adaptacijos autorė režisieriaus žmona į Anouilho interpretuotą Antikinį mitą įpynė lietuvių išeivės Birutės Pūkelevičiūtės „Raudą“ ir kitus poetinės prozos tekstus. Spektaklyje yra sąsajų ir su šiais laikais vykstančiais įvykiais: režisieriaus kūrybinę vaizduotę sužadino ekspedicija „Misija Sibiras“, kurios dienoraščiai paskatino Antigonės mitą perkelti į šiandieną.

„Galbūt vienas iš universaliausių teatro elementų yra metamorfozė, susijusi su mirties simbolika, vėlių iššaukimo ceremonija, būdinga senajam teatrui, įskaitant japonų No teatrą. Toks teatras, nesistengia imituoti banalią kasdienybę, bet kuria pasaulį, artėjantį prie „peizažo anapus mirties“. Greta iš klasikinės mitologijos gerai pažįstamų Antigonės personažų spektaklyje nemažas vaidmuo skiriamas „Misija Sibiras“ dalyviams, kurie taps ir Choru, apraudančiu mirusiuosius, ir lyg graikišku įvykių komentatoriumi.“, – apie būsimą spektaklį pasakojo jį režisuojantis J.Jurašas.

Muziką spektakliui kuria kompozitorius Giedrius Kuprevičius, scenografiją ir kostiumus – Agnė Kupšytė ir Lauryna Liepaitė. Antigonės vaidmeniui pakviesta aktorė Eglė Mikulionytė, šį sezoną tapusi KVDT trupės nare. Spektaklyje taip pat vaidins būrys KVDT trupės aktorių – Eugenija Bendoriūtė, Milė Juškėnienė, Liubomiras Laucevičius, Neringa Nekrašiūtė, Jūratė Onaitytė, Regina Varnaitė ir kiti. Premjera numatyta spalio 2, 3, 5 ir 28 dienomis.

Tęsia D.Danis pjesių temas

Trečiąja šio sezono premjera režisierius Agnius Jankevičius tęsia pradėtą kūrybinę seriją pagal prancūzų dramaturgo Daniel Danis pjeses. Praeitą sezoną pradėjęs su spektakliu „Paskutine Diuranų daina“, šiemet režisierius pasirinko dramą „Akmenų pelenai“. Spektaklį kuria beveik ta pati komanda: scenografė Laura Luišaitytė ir aktoriai Gabrielė Aničaitė, Inga Mikutavičiūtė, Saulius Čiučelis, Aleksandras Kleinas bei Henrikas Savickis. Šio spektaklio premjera – spalio 15, 16, 17 ir 30 dienomis.

Šį sezoną KVDT švenčia 90-metį
Šį sezoną KVDT švenčia 90-metį

Šių metų planuose – 90-mečio šventė, numatyta gruodžio 19-ąją. Ta proga teatrologė Elvyra Markevičiūtė rengia knygą apie šiuo metu rekonstruojamo teatro pastato istoriją, kurią papildys žymiausių Lietuvos teatrologų bei teatro meno vadovų tekstai. Teatro fojė jubiliejaus proga bus įrengta KVDT istorijos paroda, kurioje bus galima pamatyti istorinę vertę turinčių teatrinių kostiumų, rekvizito, dekoracijų detalių, nuotraukų ir kitų dokumentų.

Bilietai jau kasose

Rugsėjį Kauno dramos teatro salėse numatytų spektaklių bilietai jau kasose. Nuo praėjusios savaitės ten pat galima rasti ir spalio mėnesio, gausaus premjeromis, repertuarą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min