Dabar populiaru
Publikuota: 2010 kovo 4d. 19:10

Kaimo Goro provincijoje Afganistane gyventojai Lietuvos karių prašo nutiesti gerus kelius (video)

Kadras iš NATO televizijos reportažo
interneto nuotr. / Kadras iš NATO televizijos reportažo

NATO televizijos kanalas „NATO Channel“ parengė jau antrą vaizdo reportažą apie Goro provincijoje Afganistane įsikūrusius Lietuvos karius. Šį kartą reportaže pasakojama apie karių patrulį į sunkiai pasiekiamą kaimą kalnuose.

15min.lt jau skelbė, kad šiemet (skirtingai nuo ankstesnių metų), praėjus penkeriems metams nuo to laiko, kai mūsų šalies kariai įsikūrė Goro provincijoje, Lietuvos kariuomenė savo stovykloje provincijos sostinėje Čagčarane, motyvuodama „resursų trūkumu“ nepageidauja matyti žurnalistų iš Lietuvos, nors šie ir pasiruošę patys apmokėti savo kelionę. Tačiau Lietuvos karių stovyklos vartai, kaip ir anksčiau, mielai atveriami užsienio žurnalistams.

Vasario pradžioje Lietuvos karių stovykloje Goro provincijos sostinėje Čagčarane apsilankė ir daugiau kaip savaitę viešėjo NATO televizijos kanalo „NATO Channel“ žurnalistė. Vėliau kariuomenė išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad „žurnalistė domėjosi Lietuvos vadovaujamos PAG (Provincijos atkūrimo grupė) misijos veikla, ypač stiprinant vietos valdžią ir Afganistano nacionalines saugumo pajėgas, PAG civilių vykdomais projektais, karių užduotimis, kitais misijos aspektais. Goro provincijos sostinėje Čagčarane žurnalistė rinko medžiagą apie Lietuvos koordinuojamus vystomojo bendradarbiavimo projektus, tarp jų – Lietuvos ir Afganistano lėšomis rekonstruojamas ir asfaltuojamas Čagčarano centrines gatves, kuriamą Čagčarano viešąjį parką, Čagčarano bibliotekos, interneto skaityklos steigimo projektus ir kt“.

Praėjus beveik mėnesiui po vizito, pirmadienį, NATO televizija parengė pirmąjį reportažą apie lietuvių vadovaujamą Provincijos atkūrimo grupę. Jame pasakojama apie lietuvių vadovaujamos PAG–10 organizuotus mokymus vietos policijos ir prokuratūros pareigūnams.

Lietuviai kaimo gyventojams dovanojo šiltų antklodžių

Ketvirtadienį pasirodė antrasis NATO televizijos reportažas. Šį kartą pasakojama apie bendro Lietuvos, Ukrainos ir Kroatijos karių patrulį į sunkiai pasiekiamą, trijų kilometrų virš jūros lygio aukštyje, esantį kaimą. Pasak NATO žurnalistės, vizito tikslas buvo sužinoti, kokios pagalbos reikia kaimo žmonės, kad jie ištvertų ilgą ir atšiaurią žiemą.

Susitikimas su kaimo vyresniaisiais prasidėjo geriant šiltą pieną. Vėliau patrulio vadas, majoras iš Kroatijos Zeljko Letonia teigė, kad žmonės Goro provincijoje yra draugiški. Tačiau kartais jie vengia aptarinėti įvairias smulkmenas apie save.

Žiema oro temperatūra šiame kaime kartais nukrenta žemiau 40 laipsnių šalčio. Kaimo gyventojai yra priklausomi nuo ilgų kelionių į provincijos sostinę Čagčaraną, kur galima gauti maisto. Ilga ir sunki kelionė kartais kai kuriems žmonėms būna mirtina.

Todėl nenuostabu, kad kaimo vyresnieji lietuviams kartojo ir karto prašymus nutiesti geresnius kelius.

Leitenantas Darius Diburys kaimo vaikams ir suaugusiems skaitė paskaitą apie minų keliamą pavojų. Daugybė minų Afganistane yra likę dar nuo sovietų invazijos laikų.

Kol vyrai su berniukais ant sniego žaidė futbolą, moterys kariškės susitiko su kaimo moterimis.

„Moterys sakė, kad daugybę rūpesčių kelia sveikatos apsaugos problemos, - NATO reportaže teigė leitenantė Ingė Pranaitienė. - Čia nėra daktarų, nors medicinos pagalbos reikia daug kam. Čia taip pat daug problemų su vaikų švietimu, trūksta mokytojų. Šiame kaime gyvena ir daug našlių, kurios nebeturi maitintojų, joms trūksta šiltų drabužių, vilnonių antklodžių... Tai buvo mano pirmas susitikimas su šiomis moteris. Buvau nustebinta, kaip atvirai jos pasakojo apie savo problemas“.

VIDEO: Lietuvos karių vizitas į kaimą kalnuose (natochannel.tv filmuota medžiaga)

Kariškių vizitas baigėsi kaimo gyventojams padalinus šiltų vilnonių antklodžių. Tačiau šis vizitas nebuvo vien humanitarinės pagalbos dalijimas. Pasak NATO žurnalistės, raktas į regiono stabilumą yra gerų santykių su vietos gyventojais palaikymas.

NATO televizijos reportažas apie Lietuvos karių vizitą į sunkiai pasiekiamą kaimą yra šiek tiek aukščiau.

Trys Afganistane girtavę kariai parsiųsti į Lietuvą

Šiuo metu Aganistano Goro provincijoje tarnauja jau dešimtoji Provincijos atkūrimo grupė (PAG–10). Ją sudaro apie 150 Lietuvos karių ir civilių. Be mūsų tautiečių, į PAG sudėtį įeina Danijos, Gruzijos, Japonijos, JAV, Kroatijos, Rumunijos ir Ukrainos kariai ir civiliai. PAG veikloje dalyvauja ir ES policijos misijos Afganistane (EUPOL) padalinys.

PAG yra sudėtinė NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. International Security Assistance Force, ISAF) dalis.

Trečiadienį buvo pranešta, kad trys Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupėje (PAG) tarnavę Lietuvos kariai atšaukti iš tarnybos ir grąžinti į Lietuvą dėl padarytų drausmės pažeidimų.

Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai informavo, kad sausio 30 dienos vakare, tą pačią dieną, kai į lietuvių stovyklą atvyko NATO televizijos žurnalistė, kapitonas A.A., vyresnysis leitenantas P.B. ir vyresnysis leitenantas A.B. tarnybos tarptautinėje operacijoje Afganistane metu buvo neblaivūs. Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės vadovybė dėl šio įvykio vasario mėnesį atliko tarnybinį patikrinimą. Patvirtinta, kad kariai padarė šiurkštų drausmės pažeidimą.

Lietuvos kariuomenės drausmės statutas už buvimą tarnybos metu apsvaigus nuo alkoholio profesinės karo tarnybos kariui numato drausminę nuobaudą – kario atleidimą iš profesinės karo tarnybos.

Lietuvos kariuomenės vadas susipažino su tyrimo medžiaga ir pritarė siūlymui už šiurkštų drausmės pažeidimą atleisti visus tris karius iš profesinės karo tarnybos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min