Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 8d. 13:04

Kalėdų miškas Vilniuje kol kas sodria žaluma nedžiugina – didelė dalis eglių ruduoja

Kalėdų miškas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Kalėdų miškas Vilniuje
Pompastiškai reklamuotas ir sodintas Kalėdų miškas Vilniuje, netoli Verkių rūmų, kol kas atrodo ne itin džiugiai. Nemaža dalis eglių antram gyvenimui, kuris joms žadėtas, prisikelti nepajėgė. Socialiniuose tinkluose spėliojama, kad galbūt jų tinkamai ir neprižiūrėjo vos pasodintų. Tačiau miško prižiūrėtojai sako, jog tikėtis, kad visos augs, sunku, nes eglių būklė prieš sodinimą labai skyrėsi.

„Eglutė ruda“

Apie tai, kad Kalėdų miške dabar „eglutė nudžiūvus, eglutė ruda“, feisbuko puslapyje „Gelbėkime Vilniaus medžius. Iniciatyva“ prabilo aktyviai jame pasisakanti Marija.

Jos teigimu, kovo 20 d. sodintas Kalėdų miškelis atrodo liūdnokai, nors to esą galbūt ir galima buvo tikėtis, nes jokia reklaminė kampanija, kokios sulaukė šio miško sodinimas, „nepadeda atauginti nukapotų šaknų“.

„Galite paskaičiuoti, kiek proc. eglučių (kėnių, pušaičių) neišgyveno. Mano akimis, daugiau kaip 50. Nebūtų jos išgyvenusios ir kitoje vietoje, tik gaila šeimų, kurios tikėjosi, kad daro gerą darbą, bet nepagalvojo, kad metrinės eglės šaknys negali būti 20-30 cm skersmens“, – rašė moteris.

Ji ne tik pažėrė kritikos savivaldybei, kuri esą pamiršo šitą mišką, bet ir ragino pasirūpinti juo bent dabar – išrauti sudžiūvusius medelius, pasirūpinti likusiais.

Esą ir savivaldybės platintoje informacijoje apie būsimą mišką tebuvo patarimai, kaip išsaugoti eglę po Kalėdų iki to laiko, kai jau bus galima pasodinti lauke, tačiau nė žodžio apie tas eglutes, kurioms niekas nepadės, nes jų šaknys nukapotos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kalėdų miškas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kalėdų miškas Vilniuje

Anot Marijos, ji pati norėtų šioje vietoje matyti įvairų mišką, ne vien eglyną.

Tuomet esą pavasarį žydėtų kaštonai, vasarą kvepėtų liepos, rudenį spalvomis akį trauktų klevai, šermukšniai, žiemą baltuotų greičiau už egles augantys beržai, raudonuotų gudobelės.

Kad visos gyvens – nesitikėta

Vis dėlto po šiuo įrašu jo autorė sulaukė ir palaikymo, ir pastabų, kad sodinant mišką buvo kalbama apie tai, jog ne visi medžiai jame prigis, nes šio eglės buvo sodintos ne vėliau augti miške, o būtent Kalėdoms.

Kuo mažesnė eglė, tuo geriau prigyja, bet visos turi šansą, tai suteikime visoms šansą, – kalbėjo R.Šimašius.

R.Šimašius, pats sodinęs eglę kovo 20-ąją, tuomet 15min sakė, kad balkonuose ar kitur išsaugotos kalėdinės puošmenos gali grįžti į gamtą ir turėti šansą antram gyvenimui kaip tik čia, Kalėdų miške.

Vieta pakeliui nuo Santariškių žiedo į Verkių rūmus nebuvo itin išvaizdi, tačiau užaugsiantis Kalėdų miškas esą taps tikra puošmena.

„Kuo mažesnė eglė, tuo geriau prigyja, bet visos turi šansą, tai suteikime visoms šansą, – sodindamas medelį kalbėjo meras. – Ne kiekviena prigis, turime linkėti kiekvienai, bet atsitiks visaip. Šiaip tik kažkelinta eglutė prigyja, ypač jeigu nebuvo specialiai augintos miškui. Jeigu specialiai auginta, tai gal ir kiekviena prigyja, o jeigu nukapotos šaknys, tai duok Dieve, kas ketvirta prigis, tai jau bus gerai. Šansas yra tik tada, jeigu pasodini.“

Eglių sodinimą prižiūrėjęs miškininkas Raimundas Ereminas kalbėjo, kad tikisi, jog Kalėdų miškas užaugs:

„Į šitą plotą neša ne tik eglutes, bet ir kėnius, jie Kaune puikiai auga, Vilniuje jiems trūksta vietos. Gal bus ne eglučių, o kėnių miškas.“

Jis tiems, kurie ketina sodinti egles, siūlo rinktis tokius medelius, kurie augo vazonuose, o ne prieš Kalėdas buvo į juos sukišti.

Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos ekologas Rokas Butkus tikino, kad sodinti galima bet kurį medelį, jeigu jis tuo metu gyvas.

Tačiau su kalėdinėmis eglėmis neretai nutinka taip, kad jos stovi ant dabar populiarių šildomų grindų, išdžiūsta, paruduoja, tada šansai suteikti joms antrą gyvenimą jau yra maži. O ir šaknys neretai nukapojamos kišant į vazoną.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Kalėdų miško sodinimas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Kalėdų miško sodinimas

Pasodinta apie 130 eglučių

„Vilniaus miesto parkų“ direktorius Laisvūnas Budėnas 15min sakė, kad šiuo metu Kalėdų miške pasodinta apie 130 eglučių.

„Natūralu, kad augalų prigijimas įvairus, nes eglučių buvo visokios būklės. Tos, kurios buvo su normalios būklės šaknimis ir laistomos, – jau prigijo.

Dalį eglučių sodinant, matėsi, kad nėra idealios būklės. Taigi 30-40 proc. prigijusių augalų bus puikus rezultatas“, – teigė L.Budėnas.

Natūralu, kad augalų prigijimas įvairus, nes eglučių buvo visokios būklės. Tos, kurios buvo su normalios būklės šaknimis ir laistomos – jau prigijo.

Anot jo, papildomai laistyti pasodintų medelių nereikėjo, nes šį pavasarį daug lijo ir žemė yra drėgna.

„Kitąmet sodinimas bus tęsiamas, sodinat į neprigijusių vietas. Mūsų darbuotojai buvo nuvažiavę į vietą, viską stebime. Laukiame, kada pradės augti ir skleistis ūgliai, tuomet neprigijusias eglutes pašalinsime. Tereikia kantrybės, ramybės ir po keleto metų turėsime tikrai nuostabų miškelį“, – įsitikinęs „Vilniaus miesto parkų“ vadovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kalėdų miškas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kalėdų miškas Vilniuje

Šią žiemą Vilniaus savivaldybė ragino pasibaigus šventėms neišmesti vazoninių eglių, o jas išsaugoti ir atėjus pavasariui atvežti bei pasodinti specialiame Vilniaus miesto savivaldybės įkurtame Kalėdų miške.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min