Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 7d. 06:30

„Karantinas išsisėmė”: kaip gyventume toliau, jeigu koronavirusą prilygintume gripui?

Praėjusią savaitę Jungtinės Karalytės vyriausiajam medicinos pareigūnui, profesoriui Christui Witty pareiškus, kad esą metas pradėti į koronavirusą reaguoti taip, kaip į gripą, su šia mintim sutinka ir Lietuvos specialistai bei politikai. Jie taip pat pasidalijo vizija, kaip galėtų atrodyti gyvenimas atlaisvinus karantiną.

Medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas teigia, kad nors įprastinis gripas plinta aštuonis kartus lėčiau nei koronavirusas ir yra dešimt kartų mažiau mirtingas, jau kuris laikas metas kalbėti apie karantino švelninimus.

Pasak jo, pirmiausia dėl to, kad, tikėtina, ilgainiui koronavirusas taps sezoniniu. Antra, tiek Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), tiek Europos Komisija (EK), profesoriaus teigimu, seniai pabrėžia ilgalaikio karantino neveiksnumą. Anot S.Čaplinsko, atlaisvinus suvaržymus sprendimo teisę, kaip gyventi, reikia palikti kiekvienam žmogui.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Čaplinskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Čaplinskas

„[Reikia] duoti instrumentus, įgalinti, kad jie galėtų valdyti savo asmeninę riziką. Ne tik šeimoje, bet ir kolektyve, savivaldoj. [...] Jungtinė Karalystė į savaitę nemokamai duoda du testus, [jie] galėtų būti dalinami vaistinėse. Aš nepasakiau nieko naujo – PSO, EK kalba, kad toks griežtas lokdaunas išsisemia“, – laidoje „15/15“ kalbėjo jis.

Sveikatos apsaugos ministras vėluoja priimti sprendimus savaite-dviem.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad mintys apie koronaviruso tapsmą sezoniška liga kol kas tėra spelionės, visgi jis sutinka, kad karantino švelninimas yra reikalingas. Pasak jo, tam prielaidos yra kelios – atsirado daugiau žinių apie patį koronavirusą, jo plitimą, išmokome naujų higienos įgūdžių, o taip pat turime vakcinas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus veryga pasiskiepijo „AstraZeneca“ vakcina nuo COVID-19
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus veryga pasiskiepijo „AstraZeneca“ vakcina nuo COVID-19

„Tai leidžia tikėtis, kad ateityje gyvensime su šitu virusu daugiau ar mažiau normalesnį gyvenimą“, – tikina jis.

„Karantinas išsisėmė“

Sveikatos reikalų komiteto Seime pirmininkas Antanas Matulas taip pat sutinka, kad metas švelninti karantiną. Jis netgi gelia sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui, kad šis esą per lėtai reaguoja į mokslininkų išvadas ir visuomenės reakcijas.

„Akivaizdu, kad [koronavirusas] yra didesnė grėsmė nei gripas ir jeigu mes, pasaulis, pirmos pandemijos metu mokėmės, tai dabar akivaizdu, kad grėsmė yra didesnė, bet ne tokia didelė, kad reikėtų uždaryti visą pasaulį, izoliuoti, sustabdyti ekonomiką. Akivaizdu, kad jau karantinas išsiėmė“, – laidoje kalbėjo jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Matulas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Matulas

„Sveikatos apsaugos ministras vėluoja priimti sprendimus savaite-dviem, kada visuomenė, mokslininkai, žiniasklaida akivaizdžiai kalba apie vienokias ar kitokias priemones. [...] Linkėčiau daugiau pačiai ministerijai, Arūnui Dulkiui įsiklausyti į visuomenės nuomonę, stebėti ne tik koronaviruso skaičius, bet ir emocinę žmonių sveikatą“, – kalbėjo valdančiųjų konservatorių frakcijos narys.

A.Matulas antrino S.Čaplinskui, kad testavimas turėtų tapti diagnostine priemone. Be to, reikėtų visuomenę informuoti, kad saugomasi dėl jų pačių sveikatos, o ne dėl to, kad to liepė Vyriausybė. Politikas taip pat teigia, kad nuo šiol daugiau sprendimų laisvės reikėtų suteikti ir savivaldybėms.

Medicinos mokslų daktaras S.Čaplinskas taip pat pažymi, kad nuo šiol derėtų laikytis kitokio infekcijos lokalizavimo plano – jeigu radosi susirgimas, operatyviai izoliuoti ir testuoti tik artimiausius kontaktus, o ne visą, pavyzdžiui, mokyklą, biurą ar miestelį.

Antradienio duomenimis, pastarųjų septynių parų susirgimo koronavirusu rodiklis Lietuvoje yra 810.

Komentarai: 15

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

26:32
00:48
26:34

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min