Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 13d. 16:28

Kaunas taptų didesnis už Paryžių, bet ar Kauno rajono gyventojai nori atsidurti mieste?

Kalbos, kad Kauno valdžia norėtų prijungti dalį rajono teritorijos, sklandė jau kurį laiką. Vis dėlto rugsėjo 10 dieną miesto tarybai nusprendus kreiptis į Vyriausybę dėl 13 seniūnijų prijungimo, kilo nemenkas ažiotažas. Tarp savivaldybių įsiplieskė kova – kol merai šlifuoja argumentus, tarp gyventojų tvyro nežinia: kaip gyvensime naujajame Kaune?

Antradienį Kauno miesto tarybos posėdyje pritarta sprendimui kreiptis į Vyriausybę dėl dalies Kauno rajono savivaldybės teritorijų prijungimo. Dieną prieš balsavimą pristatytas projektas komitetuose svarstytas nebuvo, nes, kaip 15min paaiškino administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras, tam neužteko laiko: „Kadangi projektas yra didelės apimties, jo parengimui reikėjo daugiau laiko. Vis dėlto šis sprendimas – tik formali pradžia, leidžianti inicijuoti ilgą ir sudėtingą procesą.“

Kaip vyks procesas?

Savivaldybių teritorijų ribų keitimo procesas apima kelis etapus. Pirmąjį žingsnį – kreipimąsi į Vyriausybę dėl apklausos – Kauno valdžia jau žengė. Vis dėlto kol kas neaišku, nei kada ji įvyks, nei kiek tai kainuos. Vidaus reikalų ministerijos (VRM) teigimu, privalomas apklausos dalyvių skaičius nėra nustatytas.

Anot ministerijos, reikia kreiptis ir į savivaldybės, kurios ribas ketinama keisti, tarybą. Pastaroji „priima sprendimus (pateikia savo nuomonę) šiuo klausimu“. Galiausiai ribų keitimo projektą vertina Seimas.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė nuomonę šiuo klausimu jau išsakė. Kaip skelbė BNS, politikės teigimu, laukia ilgas procesas, tačiau galutinį sprendimą priims seniūnijų, kurias norima prijungti, gyventojai. Vis dėlto ji teigė, kad reikia padaryti taip, jog „dešimtadalis ar dar mažiau gyventojų nenulemtų viso rajono likimo“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rita Tamašunienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rita Tamašunienė

Kaunas taptų didesnis už Paryžių

Planuojama, kad prie miesto bus prijungta 13 seniūnijų: Akademijos, Alšėnų, Domeikavos, Garliavos, Garliavos apylinkių, Karmėlavos, Lapių, Neveronių, Raudondvario, Ringaudų, Rokų, Samylų ir Užliedžių.

297,8 kv. km – tokį rajono plotą ketinama atriekti. Jeigu planai bus įgyvendinti – naujasis Kaunas plotu aplenks ne tik Vilnių, bet ir žymiausias Europos sostines, pavyzdžiui, Stokholmą, Kopenhagą ar Paryžių.

Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas P.Keras, 15min paklaustas, kodėl pasirinktos būtent šios vietovės, atsakė, kad jos labiausiai susijusios su miestu socialinėmis, ekonominėmis bei infrastruktūrinėmis jungtimis.

Be kitų, sprendimo aiškinamajame rašte išvardytų argumentų, Kauno valdžia nurodo, kad reprezentatyvią apklausą jau atliko. Tiesa, tyrimo dalyvių skaičius dokumente nenurodytas, tačiau teigiama, kad 65,5 proc. respondentų sujungimui pritaria ir tik 30 proc. – idėjos nepalaiko.

15min šių metų birželį rašė, kad Kauno meras V.Matijošaitis pasitarime su kitais merais prabilo apie idėją prisijungti Kauno rajoną ir pareiškė, kad gyventojų valią nupirks. Šie jo teiginiai užfiksuoti garso įraše.

15min paklaustas, kiek gyventojų apklausta, P.Keras atskleidė – 400. Iš viso Kauno rajone gyvena apie 100 tūkst. žmonių.

„Apklausiami gyventojai buvo atrenkami atsitiktiniu būdu proporcingai gyventojų skaičiui trylikoje Kauno rajono savivaldybės seniūnijų. Iš viso apklausta 400 respondentų. Toks skaičius garantuoja ne didesnę nei 4,9 proc. rezultatų statistinę paklaidą“, – sakė jis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paulius Keras
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Paulius Keras

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas miesto valdžios sprendimą vertina kritiškai. Spaudai išplatintame komentare politikas teigė, kad savivalda yra jautrus socialinis organizmas, todėl čia negali būti taikomi fabriko principai, kaip siūlo Kauno miesto meras. Sprendimą prijungti dalį rajono gyvenviečių jis pavadino „viduramžišku plėtros planu“.

15min pasidomėjo, ką apie tai mano patys rajono gyventojai. Daugelis Raudondvaryje, Akademijoje ir Ringauduose sutiktų žmonių teigė, kad prisijungti prie miesto nenorėtų ir nuogąstavo, kad šis sprendimas gali atnešti daugiau žalos negu naudos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

00:31
03:10
01:04

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min