Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaune atidaryti du gyvybės langeliai (nuotraukos)

Gyvybės langeliai Kaune
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Gyvybės langeliai Kaune
Šaltinis: 15min
0
A A

Antradienį VšĮ Kauno 2-osios klinikinės ligoninės filiale, Prano Mažylio gimdymo namuose, atidarytas gyvybės langelis. Nors renginio dalyviai džiaugėsi atidarę pirmąjį Kaune gyvybės langelį, paaiškėjo, kad jis – jau antrasis. Pirmadienį tyliai ir be pompastikos gyvybės langelis pradėjo veikti Kauno krikščioniškuosiuose gimdymo namuose.

„Kuo daugiau langelių, tuo geriau. Jei per metus nors kelių vaikų gyvybės bus išsaugotos, tai jau bus gerai“, – gyvybės langelio atidarymo ceremonijoje kalbėjo P.Mažylio gimdymo namų vyriausiasis gydytojas Eugenijus Valasevičius.

Gyvybės langelio principas paprastas: kad pro specialų langą į lopšį įdėtas kūdikis, medikams praneš signalas. Įsitikinę, kad mažylis sveikas, gydymo įstaigos darbuotojai jį perduos kūdikių namams. Iš jų mažylį mama ar kiti artimieji galės pasiimti, jei apsigalvos, per tris mėnesius. Iki to laiko vaikas nebus įtrauktas į įvaikinimo ar laikinosios globos sąrašus. Gyvybės langelio idėjos skeptikai teigia, jog sunkiai besiverčiančios mamos tokia galimybe gali imti piktnaudžiauti. Tačiau, E.Valasevičiaus nuomone, net ir tokiu atveju gyvybės langelis atliktų savo funkciją.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Gyvybės langeliai Kaune
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./P.Mažylio gimdymo namuose atidarytas gyvybės langelis

„Kad ir taip: kas čia blogo, jei mamos vaikus paliks mėnesiui, o paskui vėl pasiims? Svarbiausia, kad išsaugosime gyvybę“, – įsitikinęs P.Mažylio gimdymo namų vadovas.

Šioje gydymo įstaigoje įrengto gyvybės langelio atidarymo dalyvė Seimo narė Asta Baukutė taip pat buvo tvirtai įsitikinusi, jog tokios priemonės veiksmingos.

„Kitų šalių pavyzdžiai rodo, kad gyvybės langeliuose vaikus palieka ne tik asocialios mamos, bet ir tos, kurias po gimdymo užklumpa depresija. Tokios motinos gali supanikuoti ir nežinia ką padaryti. Geriau jau tegul atneša į gyvybės langelį ir paskui persigalvoja, nei padaro tai, ko pakeisti nebegalės“, – sakė A.Baukutė.

Turės didesnį pasirinkimą

Kauno krikščioniškuosiuose gimdymo namuose pradėjusio veikti dar vieno gyvybės langelio steigėjai nelinkę sureikšminti fakto, jog Kaune vienu metu atsirado net dvi vietos, kuriose motinos gali civilizuotai atsisakyti nelaukto kūdikio.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Gyvybės langeliai Kaune
Kauno krikščioniškuosiuose gimdymo namuose taip pat veikia gyvybės langelis.

„Laikas parodys, ar gyvybės langelių reikia. Medikams paliekami kūdikiai nėra naujiena. Gimdymo namuose kartais motinos vaikus palikdavo ir iki šiol. Tad atsiradus gyvybės langeliams tik pasikeitė atsisakymo forma. Ji įgavo daugiau anonimiškumo“, – sakė Kauno krikščioniškųjų gimdymo namų vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Virgilijus Rudzinskas.

Šiuose gimdymo namuose gyvybės langelis veikia nuo pirmadienio. „Specialiai nesistengėme būti nei pirmieji, nei antrieji. Mano nuomone, tai, kad centre yra dvi vietos, kur galima saugiai palikti nelauktus kūdikius, nėra blogai“, – pastebėjo V.Rudzinskas.

Pirmasis gyvybės langelis Lietuvoje atidarytas pernai Vilniuje. Gruodį jame buvo paliktas pirmasis kūdikis – mergytė. Gyvybės langeliai taip pat įkurti Klaipėdoje ir Panevėžyje. Iš viso šiuo metu Lietuvoje veikia 5 gyvybės langeliai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min