Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2010 sausio 5d. 10:31

Kauniečių akims – unikalūs etnografiniai dirbiniai (nuotraukos)

Udžat akis. Fajansas. Senovės Egiptas, apie 1000 m . pr. Kr.
Muziejaus nuotr. / Udžat akis. Fajansas. Senovės Egiptas, apie 1000 m . pr. Kr.
Nacionalinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejaus Mykolo Žilinsko dailės galerijoje nuo trečiadienio bus galima išvysti retų eksponatų.

Egipte, Kenijoje, Etiopijoje ir Šri Lankoje pagamintas statulėles, kaukes, amuletus ir kitus savitus, etnografinį šalių palikimą įamžinančius, dirbinius muziejui dovanojo kaunietis Viktoras Oranskis. Jis – Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos kancleris, kolekcininkas, technikos mokslų daktaras ir docentas. Įvairų ir turtingą dirbinių rinkinį V.Oranskis sukaupė, lankydamasis ir dirbdamas svečiose šalyse. Pavyzdžiui, Senovės Egipto kolekcija buvo surinkta, kai V.Oranskis dėstė Kaire. Gausiausią jos dalį sudaro nedidelio formato fajansiniai dirbiniai, kurių rečiausi eksponatai – dvi kompozicinės udžat akys. Jos – vieni populiariausių Senovės Egipto amuletų. Vertingiausia iš plakečių – ovalo formos plaketė su Amenhotepo III (1390–1352 m. pr. Kr.), garsaus Naujosios karalystės valdovo, vardu. Rinkinyje taip pat yra keletas dievus įkūnijančių statulėlių: išminties ir rašto dievo Toto, pomirtinio pasaulio valdovo Ozyrio ir jo sūnaus Horo atvaizdai.

Etiopiškojo etnografinio rinkinio pagrindas – savitos ornamentikos kryždirbystės pavyzdžiai iš bronzos, rausvo marmuro ir dramblio kaulo. Ypatingi ekspozicijos akcentai – dvi ilgos odinės juostos su egzorcistiniais įrašais amharų kalba.

Kenijos rinkinyje dominuoja iš medžio drožinėtos kaukės, vaizduojančios įvairias dievybes bei gyvūnus. Kelios kaukės atkeliavo ir iš Šri Lankos. Jos pritaikytos ritualiniams šokiams.

Apžiūrėti retus eksponatus muziejininkai kviečia iki balandžio 11 dienos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

00:22
01:07
00:21

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie 15min