Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauniečių misija – išgelbėti kaštonus

Kauniečių sugrėbti lapai iš karto buvo išvežti į katilinę, kur bus sudeginti.
Sandros Vaškevičiūtės nuotr. / Kauniečių sugrėbti lapai iš karto buvo išvežti į katilinę, kur bus sudeginti.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Šeštadienį grupė kauniečių bobų vasaros šiluma mėgavosi ne tingiai vaikštinėdami po miesto parkus, bet talkoje. Antrą kartą Žaliakalnyje vyko akcija „Gelbėkime kaštonus“.

Socialiniame tinkle „Facebook“ sukurtos grupės iniciatyva rengiamos talkos skirtos Kaune esančių kaštonų išsaugojimui. Jas organizuojančios dvi kaunietės įsitikinusios, kad neabejingi žmonės gali padėti parazitų kamuojamiems medžiams.

„Lietuvoje augančius paprastuosius kaštonus kamuoja mikrodrugiai – kaštoninės keršakandės. Vienas drugelis ant vieno lapo gali padėti net iki 100 lėliukių, todėl patys medžiai nesugeba susidoroti su parazitais. Mokslininkai teigia, kad paprastieji kaštonai neturi imuniteto keršakandėms, todėl būtina žmonių pagalba. Vienas iš būdų, kaip galima išnaikinti šiuos kenkėjus – rudenį deginti kaštonų lapus. Priešingu atveju kaštoninių keršakandžių lervos su nukritusiais lapais peržiemoja ir pavasarį iš jų išsiritę drugiai marina kaštonus“, – sakė viena iš akcijos Kaune organizatorių Raminta Lygutienė.

Kitų šalių, jau anksčiau stojusių į kovą su kaštonus naikinančiais parazitais, pavyzdys rodo, jog norint visiškai išnaikinti keršakandes reikia intensyviai medžiais rūpintis ne vienerius metus.

„Lietuvoje keršakandės kaštonus naikina jau kokie 7 metai. Tačiau žmonės tik dabar pradėjo suprasti, kad vasarą nugeltę kaštonai serga ir reikia kažką daryti, kad jie visiškai neišnyktų. Jei tokias akcijas, kaip kad vyksta dabar, rengsime ir ateityje, medžiai išliks. Pavyzdžiui, Vokietijoje, matomų rezultatų pavyko pasiekti per 10 metų“, – kalbėjo R.Lygutienė.

Pašnekovė džiaugėsi, kad jų iniciatyva sulaukė aplinkosaugos institucijų dėmesio. Kauno aplinkos apsaugos departamentas pasirūpino, kad talkoje sugrėbti kaštonų lapai nemokamai būtų nugabenti į tam skirtą vietą ir utilizuoti. Akcijos rengėjų susitikime laukia ir Kauno miesto savivaldybės aplinkosaugininkai. Nespėjusieji, bet norintys dalyvauti kaštonų gelbėjimo akcijoje, tai padaryti galės spalio 9–10 dienomis.

Specialistų teigimu, kaštonus užpuolusios keršakandės Lietuvoje atsirado 2002 metais, o nuo 2005 metų masiškai pradėjo plisti. Kenkėjai veisiasi pačiuose kaštonų lapuose – ten išgraužia takus ir deda kiaušinėlius. Todėl paprasčiausias būdas kovoje su jais – surinkti ir sunaikinti visus nukritusius lapus. Alternatyva – cheminės priemonės, purškalai. Tačiau kol kas nei savivaldybės nei valstybė specialių programų kaštonams gelbėti nerengia.

Komentarai
Temos Talka
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min