Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 5d. 15:30

Kaziuko mugė sutemus: miegas, nuovargis ir vaiduoklių miestas

Kaziuko mugė po darbo valandų
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Kaziuko mugė po darbo valandų

Vilniečiai – dviejų tipų žmonės. Tie, kurie mėgsta kasmetę Kaziuko mugę, ir tie, kurie šventinį kovo savaitgalį miesto centrą aplenkia iš tolo. Sugrįžta į jį nebent vakare, kai sutemsta, o prekeivių palapinės užsidaro. Koks Kaziukas tuomet ir ką veikia visą dieną ant kojų prastovėję žmonės, kurie ne pirko, o pardavinėjo?

Kalbų apie kaziukininkų nuotykius – toli gražu ne visada blaivius – darbo vietose ir aplink jas netrūksta kasmet. Viena pažįstama menininkė, šįmet mugę nusprendusi ignoruoti dėl didelių kainų, pasakojo anksčiau vis matydavusi „brendžio ratelius“ – juk šalta.

Kartą matė ir vyriškį, kuris neiškentęs prisriaubė dar iki vidurdienio ir nutarė nusnūsti tiesiog savo palapinėje. Savaitgalio verslumą turėjo gelbėti žmona. Pikta, o kaipgi.

Ne tik alkoholio, bet ir pačių prekybininkų įspūdžių ieškoti į Kaziuko mugę šeštadienio vakarą iškeliavo ir 15min. Rado ir trauktinės su lašinukais mažų vaikų bei policijos akivaizdoje, ir nirtulingų ritmų indėniškoje palapinėje.

Aplink butelį – tiesiog gatvėje

Apie Kaziuką žmonės labai įvairios nuomonės. Vieniems jis – iš tiesų švelnus, mažybinis Kaziukas, kitiems – nusibodęs, trukdantis Kazys. Dar pikčiau – kaziolas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų

Tradicijos tradicijomis, bet Vilniaus centro barams, kavinėms ir parduotuvėms kasmetinė kovo pradžios sumaištis, regis, tik gadina nuotaiką. Taip, sako verslininkai, tai tik vienas savaitgalis, bet šiemet prie bendros košės prisidėjusi ir nesibaigianti Vilniaus gatvės rekonstrukcija.

Prekeiviai, žinoma, nori prie savo palapinių stovėti kuo ilgiau ir užsidirbti – ne kavinės jiems galvoje. Bet jie vaišinasi pačių atsivežtais šildytuvais su laipsniais.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugės prekeiviai šildosi ir alkoholiu
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugės prekeiviai šildosi ir alkoholiu

„Pačioje pirmoje palapinėje Gedimino prospekte, prie makdonaldo, sėdi prekeivė devintą valandą vakaro, apspista trijų draugų su fufaikom. Pasistačiusi čepkelių butelį, pasipjausčiusi lašinių su svogūnu ir vakaroja sau.

Šalia, už dešimties metrų, stovi policininkas su lazdele ir reguliuoja eismą. Kažkaip iki galo nesureguliuoja. O aplinkui maži vaikai vaikšto“, – 15min pasakojo baro „Vėjai“ vadovas Edvardas Čyvas.

Kiemsargiai: „Šiukšlių nemažai, kaip ir kasmet. Butelių? Kaip visada – degtinės, konjako. Netrūksta.“

Bet čia penktadienį. Šeštadienio vakarą ta pati prekeivė su kolegomis buvo susirangiusi automobilyje.

Pasibeldęs į langą netrukus išgirdau: „Taip, miegosim čia, netrukdykit.“ Ir užuodžiau – tos pačios trauktinės kvapą.

Netoliese užsirūkę – neleistinoje vietoje – poilsio valandėle mėgavosi kiemsargiai. „Šiukšlių nemažai, kaip ir kasmet. Butelių? Kaip visada – degtinės, konjako. Netrūksta“, – nusijuokė vienas darbininkų.

Kūrėjui svarbus žmonių dėmesys

Daugelio Kaziuko mugės prekeivių sutartyse parašyta, kad prekyba užbaigiama 19 arba 20 valandą. Ir iš tiesų – tiek Gedimino prospekte, tiek kitose prekybos vietose tokiu metu daugelis pardavėjų ramiai dėliojosi daiktus į krepšius ir lipnia juosta „rakino“ palapines.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų

Ir ką, viskas? Kas toliau? Vakarėlis? Miegas? Tikrai taip, sako klaipėdietė Violeta Urbonienė, į mugę atvykusi su vyru keramiku Raimondu. Juk daugelis prekeivių prieš minios teismą atsistoja jau 7–8 val. ryte – po pusės paros norėti ko nors daugiau tiesiog nėra jėgų.

Iš pajūrio atvykę menininkai Kaziuko mugės svečiams siūlė įsigyti senus butelius, perdirbtus į originalius indus, savotiškus padėkliukus, o nakvoja Vilniaus dailės akademijos bendrabutyje – senamiesčio širdyje.

V.Urbonienė 15min teigė nepastebėjusi, kad Kaziuko mugės prekeiviai girtuokliautų, nors anksčiau girdėdavo, jog geriama, ir daug. Nei ji, nei jos vyras alkoholio nevartoja, o ir mugės kaimynai nieko nesiūlė.

„Tikrai nemačiau išgėrusių, anksčiau daugiau būdavo. Man visi žmonės atrodo tvarkingi.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų

Kai patys nevartojame, gal ir nematome tiesiog“, – kalbėjo moteris, kuri prisiminė, kad ir sutartyje su Kaziuko mugės organizatoriais įspėjama, kad prekybos vietose negalima vartoti alkoholio.

Taksi vairuotojas šeštadienio vidurdienį nustebęs kalbėjo, kad visą rytą vežiojo mugės prekeivius iš viešbučių centro link. Esą akivaizdu, kad žmonės prakuto ir netaupo miegodami savo palapinėse ar automobiliuose – tokių tik vienetai.

Violeta Urbonienė: „Mus įkvepia ir žmonių padėkos, stebėjimasis mūsų darbais. Kūrėjui tai labai svarbu.“

„Tikrai mažiau žmonių taip daro. Užsisako iš anksto, ir viskas. Kam reikia tokių nepatogumų? Kiek paklausinėjom, tai žmonės nakvoja arba bendrabučiuose, kur naktis kainuoja apie 22 eurus, arba pas gimines.

Gal prieš 15 metų būdavo tokių vargų, bet dabar tikrai ne“, – svarstė V.Urbonienė.

Klaipėdietė apskritai labai patenkinta šiųmete Kaziuko muge: „Viskas daug moderniau nei anksčiau. Gerai suskirstytos vietos, gatvės apšvietimas geras. Aišku, šįkart nebrangu – turbūt reikia padėkoti organizatoriams.“

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų

„Mugė pavyko. Mus įkvepia ir žmonių padėkos, stebėjimasis mūsų darbais. Kūrėjui tai labai svarbu. Žmonės džiaugiasi mūsų idėja prikelti butelį naujam gyvenimui, nedaužyti jo, panaudoti kaip naują indą. Mugė jau europietiška, mums čia labai gražu“, – sakė moteris.

„Prie lito pirkdavo daugiau“

Tuo metu netoliese megztais gaminiais prekiaujančiai biržietei Birutei Dudienei Kaziuko mugė jau tradiciškai tapo proga pabendrauti su Vilniuje gyvenančia pussesere, pas kurią prekybininkė ir apsistojo.

„Mums svečių namuose nakvoti dar neteko. Girdėjau, kad žmonės renkasi svečių namus, nuomojasi butus. Įvairiai daro. Bendrabučiuose, aišku, pigiau – kai dabar kainos pakilusios, skaičiuojam kiekvieną eurą.

Megztais gaminiais prekiaujančiai biržietei Birutei Dudienei Kaziuko mugė jau tradiciškai tapo proga pabendrauti su Vilniuje gyvenančia pussesere, pas kurią prekybininkė ir apsistojo.

Kainuoja ir kelionė, ir už vietą mokame, ir pavalgyt reikia, ir nakvynės“, – 15min teigė B.Dudienė, kuri iškart patikino, kad šildosi ne stipriaisiais gėrimais, o krosnele.

„Prieš kelerius metus esu pastebėjusi tokių dalykų (gėrimo, – red.), bet šį kartą prekeiviai tikrai kultūringi. Vaikščiojau čia visur, nesimato alkoholio. Keičiasi šita mada“, – pridūrė moteris.

Iš savo verslo pragyvenanti biržietė sako, kad visada labai džiaugiasi Kaziuko muge. Mažesniuose miestuose ir miesteliuose, kur Birutė irgi prekiauja savo dirbiniais per įvairias šventes, „žmonės mažiau uždirba ir šiaip yra pilkesni“.

„O čia ir užsieniečių sutinkam, ir patys vilniečiai labai malonūs. Matyti, kad žmonės uždirba, yra išsilavinę, malonu pabendrauti. Daugiau ir parduodam – aišku, kad yra skirtumas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų

Tiesa, šįmet truputėlį prasčiau – kainos kyla, atlyginimai tokie patys, tad žmonės taupo. Mažesniuose miestuose, žinoma, daug blogiau su pirkimu. Pernai rudenį buvome Rokiškyje, Mažeikiuose, Panevėžyje. Žinokite, prie lito pirkdavo daugiau“, – kalbėjo B.Dudienė.

Moteris, kaip ir klaipėdietė V.Urbonienė, patenkinta mugės organizavimu. Malonu jai ir dėl to, kad aplink vis vaikšto apsauga, policija – galima nebijoti vagių.

Prisijungė ir užupiečiai

Keliasdešimt minučių, ir mugės teritorija ištuštėjo. Prekeivių tarsi nebūta. Tik dvi palangiškės neskubėjo nukraustyti rūkytos žuvies nuo prekystalio. „Ne, ne, nenaktinėsim, laukiam vairuotojo. O, štai ir jis!“, – džiugiai sukruto viena jų.

Tik toliau, Katedros aikštėje dar ošė Vido Bareikio koncertas, bet šiaip ir B.Radvilaitės, ir Maironio gatvės labiau priminė vaiduoklių miestą. Aišku, Vilniuje šeštadienis – linksmybių diena, tad žmonių netrūko, bet su Kaziuko muge jie neturėjo nieko bendra.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Kaziuko mugė po darbo valandų

Tiesa, iš tolo atsklidę būgnelių garsai privertė paspartinti žingsnį – juk šiemet prie Kaziuko mugės prisijungė ir meniškasis Užupis. Tarp Maironio ir Malūnų gatvių vyko tikras Kaziuko karnavalas – viena pora įsijautusi suko šokio ratus ant žolės, dvi paauglės čiulbėjo švilpynėmis.

VIDEO: Kaziuko mugė po darbo valandų

O į didelę indėnišką palapinę susispaudę linksmuoliai drebino visą kvartalą savotiškomis sutartinėmis. Čia sukiojosi ir išsigandęs šuo, bet ir jis netrukus vizgindamas uodegą prisijungė prie šokių.

Išties smagu. Visgi vos už kelių metrų mėtėsi viskio butelis, o žurnalistus keiksmais pasitiko du labiau į priekabių ieškančius ožius, o ne į Kaziuko mugės dalyvius panašūs rusakalbiai.

Bet neįžeidinėkime ožių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min