Dabar populiaru
Sportas gyvai
Publikuota: 2019 rugsėjo 10d. 10:29 , Atnaujinta: 2019 rugsėjo 10d. 12:03

„Tvarkiečių“ frakcija griuvo antrą kartą: Seime lipdomas naujas darinys

„Tvarkiečių“ frakciją paliko V.Kamblevičius, O.Valiukevičiūtė, J.Imbrasas ir A.Dumbrava
15min montažas / „Tvarkiečių“ frakciją paliko V.Kamblevičius, O.Valiukevičiūtė, J.Imbrasas ir A.Dumbrava

Keturi „Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva)“ frakcijos nariai: Juozas Imbrasas, Ona Valiukevičiūtė, Vytautas Kamblevičius ir Algimantas Dumbrava, antradienį paskelbė paliekantys šią frakciją. Tai reiškia, kad „tvarkiečių“ frakcija Seime sugriuvo antrą kartą per pusmetį. Vyriausybė formaliai liko be daugumos, tačiau tikimasi, kad jos sprendimus rems didžioji dalis Seimo Mišrios grupės narių. Buvę „tvarkiečių“ frakcijos nariai žada įsilieti į naujai kuriamą frakciją Seime.

Pasitraukus keturiems nariams, dabar „tvarkiečių“ frakcijoje liko tik trys parlamentarai, kai jai sudaryti reikia septynių. Tai reiškia, kad frakcija negalės egzistuoti.

Nepatenkinti R.Žemaitaičio elgesiu

Buvęs frakcijos seniūnas V.Kamblevičius tikino, kad frakciją paliekantiems nariams „baigėsi kantrybė“ – frakcijos narys ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sprendimus esą priiminėdavo vienasmeniškai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Kamblevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Kamblevičius

„Brendo tie reikalai jau seniai. Faktiškai Remigijus savo nuomonės vien laikosi – tiek partijos lygmenyje, tiek mūsų frakcijos. Jis nieko su mumis nederina, viską daro vienas, nors žiniasklaidoje labai gražiai atrodo, kad jis tariasi su valdyba, tariasi frakcija. Konkrečiai – jis absoliučiai nieko nesitardavo“, – Seime žurnalistams dėstė „tvarkiečių“ frakciją palikęs politikas.

V.Kamblevičius tikino, kad frakcijos nariai daug kartų kalbėjo su R.Žemaitaičiu, sakė, kad „taip negalima elgtis“.

„Jūs pastebėjot, visur – aš, aš, aš... Mes ir palikom jį vieną“, – apie santykius su partijos lyderiu kalbėjo V.Kamblevičius.

Sprendimus mes sužinodavome tik iš žiniasklaidos.

„Derybose, aš skaityčiau, kad reikėjo daugiau tartis su frakcija. O Remigijus vienašališkai... Tuos dalykus, sprendimus mes sužinodavome tik iš žiniasklaidos“, – aiškino Seimo narys.

Po derybų dėl naujos koalicijos „tvarkiečiai“ liko be nieko – nors jiems turėjo tekti krašto apsaugos ministro portfelis, prezidentui Gitanui Nausėdai pageidaujant, šį postą išsaugojo Raimundas Karoblis.

Kurs naują frakciją

Gal dėl to ir iširo frakcija?

„Ne, ne, ne... Kad jums nekiltų abejonių, [...] aš niekad gyvenime netroškau jokiu viršininku, nei ministru, nei Seimo pirmininko pavaduotoju [būti]“, – tikino V.Kamblevičius ir pridūrė, kad į politiką turi ateiti jauni.

„Mano tikslas, kad būtų stabili valstybė“, – sakė Seimo narys.

Jis nesutiko, kad griauna koaliciją: „Nieks nesako, kad mes griaunam koaliciją. Mes padarėm pirmą žingsnį, mes išėjom, bet mes nesakom, kad mes griaunam koaliciją. Gal mes kartu eisim ir padėsim valdančiajai koalicijai?“

Klausiamas, ar sprendimas palikti „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją yra derintas su šios partijos buvusiu lyderiu Rolandu Paksu, V.Kamblevičius tai paneigė: „Mes su R.Paksu neturim reikalų.“

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariu V.Kamblevičius sakė liekantis, valdančiosios koalicijos sprendimus, kurie „normalūs, teigiami, padeda klestėti mūsų valstybei“ esą palaikys.

V.Kamblevičiaus teigimu, keturiese jie „tvarkiečių“ frakciją paliko koordinuotai. Dabar esą nežada jungtis prie kokios kitos frakcijos, kurį laiką dirbs Mišrioje Seimo narių grupėje, o vėliau dirbs naujai sukurtoje.

„Jau du mėnesiai sklando gandai, kad kuriama nauja frakcija. [...] Man atrodo, dabar savaitės bėgyje mes normaliai sukursime normalią, stiprią frakciją“, – žadėjo jis, o kas jai priklausys be „tvarkiečių“, neatskleidė.

15min žiniomis, prie naujos frakcijos gali jungtis mišriai Seimo narių grupei šiuo metu vadovaujantis, anksčiau „tvarkiečius“ palikęs Rimas Andrikis, taip pat Darbo partijos atstovai Seime – Valentinas Bukauskas ir šiuo metu Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijai priklausantis Petras Čimbaras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valentinas Bukauskas ir Petras Čimbaras
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Valentinas Bukauskas ir Petras Čimbaras

Jie patys 15min sakė negalintys nei patvirtinti, nei paneigti tokių kalbų.

Kvietimo jungtis prie naujos frakcijos 15min pripažino sulaukęs ir Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijai priklausantis nepartinis Algirdas Butkevičius.

Jis tikino, kad buvo premjerui įsipareigojęs „socdarbiečių“ nepalikti iki Vyriausybės patvirtinimo, o dabar esąs laisvas žmogus, bet dar nenusprendęs, ar jungtis prie besikuriančios naujos frakcijos Seime.

„Kiek girdėjau, kad ta frakcija bus valdančiojoje daugumoje“, – sakė A.Butkevičius.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius

„Valstiečių“ frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis, anot BNS, teigia laukiantis, kol nauja frakcija susikurs – tuomet bus galima kalbėti apie jos vaidmenį valdančiojoje daugumoje.

„Jeigu mūsų skaičiavimas teisingas, šiomis dienomis gali susikurti devynių žmonių frakcija, kuri pareikalaus mažų mažiausia posto, o galbūt ir ko nors daugiau“, – antradienį Seime žurnalistams sakė konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, kurį cituoja BNS.

O.Valiukevičiūtė paliko partiją

O.Valiukevičiūtė 15min sakė frakciją paliekanti dėl to, kad išstoja iš partijos. Tačiau dėl kokių priežasčių, ji atskleisti nepanoro.

„Labai trumpos priežastys: kadangi išstoju iš partijos, tai analogiškai išeinu ir iš frakcijos“, – sakė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ona Valiukevičiūtė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ona Valiukevičiūtė

Parlamentarė teigė prie jokios frakcijos nesijungsianti – dirbsianti Mišrioje Seimo narių grupėje.

„Nieko, absoliučiai. Esu partijos steigėja, bet pribrendo laikas ir be didelių aiškinimų – išeinu iš partijos. Pribrendo“, – į kalbas dėl priežasčių nesileido ji.

Spręs, ar pasitraukę gali likti partijoje

Reaguodamas į įvykius, R.Žemaitaitis tikino, kad artimiausiu metu šauks partijos valdybą, kuri įvertins parlamentarų sprendimus pasitraukti iš „tvarkiečių“ frakcijos – tai esą nesuderinama su partijos nario veikla.

„Reikės artimiausiu metu sušaukti partijos valdybą ir įvertinti tokį sprendimą, kuris buvo brandinamas paskutinius pusę metų“, – aiškino jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

R.Žemaitaitis šiuo metu teigė dirbsiantis Mišrioje Seimo narių grupėje, o vėliau galbūt jungsis prie kurios nors frakcijos, jei nepavyks sukurti naujos.

Politiko teigimu, formaliai Vyriausybė liko be daugumos, bet jos sprendimus esą rems didžioji dalis Seimo Mišrios grupės narių, todėl valdantieji galės tęsti darbus.

Valdančiųjų darbus rems

„Premjeras yra patvirtintas, noras birželio mėnesį buvo įkurti naują frakciją, tik tiek, kad gal buvo iš kitų Seimo narių. Mano pagrindinis tikslas ir uždavinys buvo sudaryti valdančią koaliciją, kad būtų patvirtinta daugumos Vyriausybė. Tą dalyką padarėm, [...] tik tiek, kad aritmetinės daugumos Seime neturi“, – dėstė R.Žemaitaitis.

Atsakydamas į priekaištus dėl vienašališkų sprendimų, politikas kiekvienam palinkėjo būti partijos pirmininku ir juos priiminėti – esą visų partijų lyderius kaltina vienašališkumu.

„Jeigu partijos dauguma pasisakė, kad reikia keisti partijos pavadinimą ir važiuoti į priekį, du žmonės nesutinka su tuo, reikia dabar rodyti emocijas, kad nesitariama, manau, kad taip reikia“, – kalbėjo R.Žemaitaitis.

Apie planus išeiti iš frakcijos jis sakė sužinojęs prieš savaitę, o antradienį ryte, frakcijos posėdžio metu, esą išgirdo galutinį sprendimą.

Klausimas dėl postų – ant plauko

R.Žemaitaitis tikino nesantis naivus ir neabejojo, kad prie sprendimo griauti frakciją prisidėjo R.Paksas: „Būtų labai naivu tikėtis, kad be jo iniciatyvos ar be jo palaikymo tas praeina. Nesu aš pirmą dieną gimęs.“

Jo teigimu, yra 30 ar 40 proc. partiečių, norinčių reabilituoti R.Paksą. O tai, kaip teigė R.Žemaitaitis, nėra priimtina.

Ar „tvarkiečiai“ dar tikisi postų?

„Faktas, kad dabar, kai frakcijos nėra, ministro postas, matomai, pakibo visiškai ant plauko“, – dėstė politikas, nors ragino neužbėgti už akių dėl laisvo liksiančio ekonomikos ir inovacijų ministro portfelio – ministras Virginijus Sinkevičius pretenduoja tapti eurokomisaru.

Dėl bendros ateities kalbėjosi su LSDP

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas 15min antradienį patvirtino, kad su minėtais „tvarkiečiais“ būta kalbų dėl galimo jų prisijungimo.

„Esame kalbėję su kai kuriais frakcijos nariais dar pavasarį, nes jų trupėjimas prasidėjęs jau seniai. Tačiau jokių sprendimų ar įsipareigojimų bent kol kas nesame prisiėmę. Norėtume pabaigti rinkimus ir tada sugrįžti prie šio klausimo“, – teigė partijos vedlys.

Frakciją gelbėjo „valstiečiai“

Kad ši frakcija negriūtų, prieš kurį laiką „valstiečiai“ į ją delegavo Audronę Jankuvienę.

Seimo narė į frakciją „Tvarka ir teisingumas“ perėjo, kad valdančiosios koalicijos sutartį su „valstiečiais“ sudarę „tvarkiečiai“ turėtų savo frakciją parlamente.

Dabar A.Jankuvienė sako sulaukusi kvietimo jungtis prie V.Kamblevičiaus kuriamos naujos frakcijos, bet ji sako greičiausiai grįšianti atgal pas „valstiečius“. Anot jos, įtampos „tvarkiečių“ gretose nebuvo justi, nors apie galimą frakcijos skilimą kalbama nuo pavasario.

Pati A.Jankuvienė 15min sakė, kad jos tikslas buvo išsaugoti ne „tvarkiečių“ frakciją, o padėti suformuoti valdančiąją koaliciją. Šį tikslą Seimo narė sako pasiekusi.

Pirmą kartą „tvarkiečių“ frakcija iširo, kai ją paliko Valentinas Bukauskas. Pagal Seimo statutą, frakciją įkurti gali ne mažiau kaip septyni Seimo nariai.

Tuomet „valstiečiai“ buvo nutarę, kad koalicijos partnerių frakciją gelbės Seimo narė Agnė Širinskienė. Tačiau tokiu atveju ji nebūtų galėjusi likti Seimo Seniūnų sueigos nare, todėl parlamentarė persigalvojo ir pasiliko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nare.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

00:27
05:44
13:33

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min